3KDD-1

Rozpoczęło się udrożnienie drogi gminnej 3KDD. Ulica nie ma nazwy, ponieważ nie istnieje w gminnym rejestrze nazw ulic. Ale w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego to droga gminna, ponadto działki na których ta ulica leży są własnością gminy. Zapewne wielu z mieszkańców nawet nie wiedziało, że jest tam droga gminna.

Udrożnienie polega na wyrównaniu, ubiciu i wysypaniu tłuczniem tak, by dało się tą drogą przejść i przejechać, podobnie jak ulicą Spacerową. To że nie wszystkie drogi gminne są już zrobione to dość oczywiste. Wykonanie ulicy z prawdziwego zdarzenia, czyli takiej która ma odprowadzenie wód opadowych, jezdnię, chodniki, oświetlenie, zależy głównie od możliwości finansowych gminy. Na blisko 500 km dróg gminnych w gminie Piaseczno, utwardzonych asfaltem lub kostką jest jedynie ok. 200 km, przy czym wiele z tych utwardzonych dróg to tzw. nakładki asfaltowe, czyli asfalt bez żadnej infrastruktury.

Gmina właśnie rozpoczęła projektowanie ulicy Spacerowej i 3KDD, pewnie z rok to potrwa. Gdzieś w listopadzie br. będziemy mogli zobaczyć koncepcję tej i ulicy i wyrazić swoje opinie. Nie ma natomiast zaplanowanego finansowania tej ulicy. Staramy się wprowadzić takie zadania do Wieloletniego Planu Inwestycyjnego gminy, może uda się wprowadzić tę ulicę na 2019 r. Zobaczymy.

Tym niemniej to, że nie ma tam asfaltu i chodnika nie oznacza, że nie można z niej korzystać. Jest drogą gruntową, jak wiele kilometrów innych dróg w gminie.

Chcemy udrażniać wszystkie drogi gminne, ponieważ to są NASZE drogi. Siatka ulic zaplanowana w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego nie powinna być dla nikogo niespodzianką. Sama obecność drogi gminnej w miejscowym planie nie oznacza jeszcze, że jest ona dostępna. Gmina musi stać się właścicielem działek, po których dana droga przebiega. To długi i kosztowny proces. Raz negocjuje się z właścicielem cenę działki, innym razem płaci się odszkodowanie zgodnie z wyceną rzeczoznawcy majątkowego. Przejęcie własności może nastąpić również poprzez wywłaszczenie – wtedy gdy inwestycja realizowana jest w trybie Zezwolenia na Realizację Inwestycji Drogowej, tzw. ZRID.

Możemy zatem udrażniać tylko te drogi, których właścicielem jest gmina.

Robert Widz

Radny Rady Miejskiej w Piasecznie

30.09.2016

 

 

 

14 komentarzy:
    • Robert Widz
      Robert Widz says:

      Nie zaginął, pisałem o tym, że czekamy na ogłoszenie przetargu. Wciąż czekamy a ja nie chcę podawać żadnych terminów. Być może w przyszłym tygodniu będę mógł przekazać jakąś dobrą wiadomość..

      Odpowiedz
    • Paweł
      Paweł says:

      Witam serdecznie Panie Robercie:)

      Chyba jednak żyjemy w zaklętej rzeczywistości. Przyznam szczerze że straciłem juz nadzieje na to ze moi synowie pójdą jeszcze do szkoly chodnikiem przy Wilanowskiej. Nawet najwiekszy optymizm ulatnia sie niuchronnie patrząc ile czasu trwaja procedury gminne….

      Pozdrawiam
      Paweł Mazur

      Odpowiedz
      • Robert Widz
        Robert Widz says:

        Właśnie opublikowałem wiadomość, że przetarg został w końcu ogłoszony. Jednak tej ulicy i mostu nie da się zbudować w 2 miesiące.. Poczekajmy teraz aż urząd wyłoni wykonawcę, zobaczymy kto to będzie i jaki będzie harmonogram budowy.

        Odpowiedz
  1. Tomasz Głowacki
    Tomasz Głowacki says:

    Panie Robercie a jaki jest status 4KDD? Pisał Pan jakiś czas temu o Państwa wninosku do projektu budrzetu na 2017 i ujęciu tej drogi w planie udrożnienia. Czy mógłby Pan przybliżyć stan prawny tego obszaru? Czy jest realne (od strony włąsności) jej udrożnienie w całości od Spacerowej w kierunku na wschód do obecnej ścieżki pieszo rowerowej? Które odcinki tej drogi sa w posiadaniu gminy ( jeżeli wogóle jakieś)?
    Pozdrawiam
    Tomek

    Odpowiedz
    • Robert Widz
      Robert Widz says:

      Ależ oczywiście Panie Tomaszu! Wygląda na to, że gmina posiada własność od ulicy Spacerowej gdzieś w okolice końca osiedla LeVillage. I to chcielibyśmy udrożnić w przyszłym roku. Pozostały „kawałek”, czyli do ulicy Kombatantów w zamierzeniu ma być przejęty na własność wraz z uzyskaniem ZRID na ulicę Kombatantów.

      Odpowiedz
      • Marcin Malicki
        Marcin Malicki says:

        Dzień dobry,
        Piszę jako przedstawiciel Stowarzyszenia LeVillage, które zaczęło w tym roku prężnie działać oraz po prostu jako przedstawiciel mieszkańców osiedla LeVillage (233 domy. co daje ponad 1000 mieszkańców i średnio 350 samochodów!) jesteśmy bardzo zainteresowani jak najszybszym uruchomieniem 4KDD. Pozwoliłoby to na rozładowanie poranno-wieczornych korków Cyraneczki/Julianowska i tych obok szkoły na Kameralnej. Dojście do szkoły na piechotę byłoby bardziej bezpieczne. Przypominam, że niektórzy również chodzą pieszo i jeżdżą rowerami po naszych drogach.
        Ponadto może być problem, kiedy wyleje Rów Jeziorki, bo mamy tylko jeden wyjazd z osiedla. Co będzie, jak będzie musiała dojechać karetka albo straż? Druga brama jest od strony 4KDD i czeka na jej uruchomienie.
        Dużo z nas korzysta z ulicy Działkowej, więc proszę spojrzeć na mapę, jaki objazd musimy robić, żeby się do niej dostać i jakie korki przez to tworzymy na Julianowskiej/Kameralnej.
        I mieszkańcy Julianowa odetchęliby z ulgą 😉

        Proszę o informacje, jakie konkretne kroki państwo zamierzacie podjąć w tej sprawie?

        Odpowiedz
        • Robert Widz
          Robert Widz says:

          Proszę przeczytać moją odpowiedź dla p. Tomasza. Należy zwrócić uwagę, że udrożnienie spowoduje dostępność drogi gruntowej. Wśród wniosków do budżetu na 2017 r. znalazło się zadanie projektowania drogi 4KDD. Zobaczymy jakie będą możliwości finansowe i czy takie zadanie znajdzie się w przyszłorocznym budżecie. Projektowanie trwa ok. 1-1.5 roku, wtedy będzie można myśleć o wnioskowaniu, aby wpisać tę drogę do wieloletniego planu inwestycyjnego. Priorytetem jest jednak ulica Kombatantów i Cyraneczki w kierunku Kombatantów. Co też ułatwi komunikację.

          Odpowiedz
        • Robert Widz
          Robert Widz says:

          Dodam jeszcze, że staramy się zachęcać mieszkańców do przekazywania nam swoich propozycji i wniosków zadań, które mogłyby być zrealizowane przez gminę.
          Jeśli wśród naszych dotychczasowych działań nie zauważa Pan realizacji istotnych dla siebie zadań, to zawsze można kontaktować się z nami i składać takie propozycje. Proszę jedynie pamiętać, że radny składa wnioski do budżetu, Rada Miejska uchwala budżet, natomiast za samą realizację zadania odpowiada burmistrz i jego urząd.
          Wnioski do budżetu gminy może składać każdy – nie tylko radny Rady Miejskiej. To czy dany wniosek zostanie uwzględniony w budżecie kolejnego roku lub w wieloletnim planie finansowym zależy oczywiście od możliwości finansowych gminy i priorytetów.

          Odpowiedz
    • Robert Widz
      Robert Widz says:

      Proces regulacji własności działki, która zablokowała wykonanie projektu ul. Cyraneczki na tym odcinku trwa. Dokumenty zostały przekazane do Wojewody Mazowieckiego i usłyszałem, że sprawa jest w toku. Dopiero jak nastąpi decyzja wojewody można przystąpić do wykonania nowego podziału działek i złożenia dokumentacji do decyzji ZRID. A to oznacza, że nie ma szans na realizację w tym roku, niestety. Sama budowa jest nie zagrożona, pieniądze są zarezerwowane w budżecie Starostwa Powiatowego. Jak tylko zakończy się formalna procedura Starostwo przystąpi do realizacji zadania.

      Odpowiedz
  2. Ewa Michalska
    Ewa Michalska says:

    Panie Robercie czy realizacja ul. Wilanowskiej jest możliwa w bieżącym roku? Jakieś 2 tyg temu pojawił się na naszym osiedlu (Winorośli przy Wilanowskiej) Pan, który pytał mnie czy z naszego osiedla jest drugi wyjazd. Nie wiem czy był to ktoś z gminy czy podwykonawca. Zrozumiałam, że w tym roku coś już będzie robione odnośnie naszego odcinka ulicy.

    Odpowiedz
    • Robert Widz
      Robert Widz says:

      Czekamy na ogłoszenie przetargu na budowę ulicy Cyraneczki. Ten „Pan” to zapewne wykonawca projektu tymczasowej organizacji ruchu, którą trzeba wykonać i zatwierdzić zanim zamknie się ulicę. Wnioskowałem o to, by organizację zrobić wcześniej, tak by wykonawca budowy ulicy mógł przystąpić do prac od momentu podpisania umowy. Ale najpierw trzeba tego wykonawcę wyłonić w przetargu – na co czekamy. Mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu będę miał kolejne wieści. Czy budowa jest możliwa? Jeśli w ciągu miesiąca uda się wyłonić wykonawcę, jeśli to będzie sprawny wykonawca, jeśli pogoda pozwoli.. dużo tych „jeśli” ale nie odpuszczamy.

      Odpowiedz
  3. Franciszek
    Franciszek says:

    Przedstawiciel Stowarzyszenia LeVillage napisał, że mieszkańcy osiedla LeVillage (233 domy. co daje ponad 1000 mieszkańców i średnio 350 samochodów!) są bardzo zainteresowani jak najszybszym uruchomieniem 4KDD. Mam pytanie, czy Deweloper, który zrealizował to osiedle będzie współfinansował budowę drogi 4KDD?, lub czy w zamian udostępni ulice i chodniki osiedla dla innych mieszkańców? Powstają kolejne osiedla, które zamykają swój teren dla innych mieszkańców, a sami chcą korzystać z sąsiedniej infrastruktury, dróg i chodników. Uważam, że problem narasta i jest to ostatni moment, żeby zajął się tym samorząd gminny (np. wprowadzając zapisy w planie miejscowym zagospodarowania), gdyż później będzie problem z przywróceniem „normalności”. Wystarczy spojrzeć np. na budowę osiedla Kuropatwy przy ul.Julianowskiej, gdzie po zrealizowaniu 1 etapu zamknęli wjazd od ul.Julianowskiej, a samochody budowy rozjeżdżają ulice gminne: Kombatantów, Sybiraków oraz wyciągają na te ulice błoto z budowy. Z tego co widać drugi wjazd na osiedle będzie z ul.Sybiraków i jeżeli zamkną przejazd dla innych (tak samo jak od ul.Julianowskiej), to nowe osiedle stanie się kolejną barierą komunikacyjną tak samo jak inne zamknięte osiedla.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.