Katarzyna Krzyszkowska-Sut
Jestem mieszkanką Józefosławia od 2007 roku. Studiowałam w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi oraz ukończyłam Podyplomowe Studia Specjalne „Universite de la Mode” Moda i Wzornictwo na Politechnice Łódzkiej. Obszary kultury w których nieustająco się poruszam i estetyka miejsca, w którym mieszkam są dla mnie szczególnie ważne. Pracując w gminie staram się poprawiać infrastrukturę kulturalną i oświatową, pamiętając jak ważna jest również budowa dróg. Prywatnie jestem zamężna i mam dwóch synów. Jestem bezpartyjna.
Kiedy przeprowadziliśmy się z rodziną na wieś, szczerze mówiąc byłam przerażona. Brak dróg i ulic (w tym mojej), brak komunikacji miejskiej, sklepów, powodował często, że zastanawiałam się co ja tu właściwie robię? Na szczęście ten stan nie trwał długo, postanowiłam „zakasać rękawy” i zacząć działać. Początkowo na rzecz swojej ulicy, która – jak to zwykle bywa – obiecana była przez dewelopera, ale nie wykonana. Ulotki, rozmowy z sąsiadami, wizyty w gminie, w końcu rozmowy z burmistrzem – udało się! Ulica jest i to całkiem przyjemna, chociaż czekać trzeba było długo. Potem wraz bliskimi (bo z klatki po drugiej stronie uliczki) sąsiadami postanowiliśmy, że będziemy wydawać społeczną gazetę. Tak powstali „Sąsiedzi”, nasi sąsiedzi przeprowadzili się na Ursynów, ale my zostaliśmy i – już w innej konfiguracji. Magazyn wydawaliśmy 4 lata.
Kolejnymi moimi krokami były: zapisanie się do Stowarzyszenia Nasz Józefosław i Julianów, pierwsze wizyty na zebraniach wiejskich i rodzące się w głowie pomysły. Jednym z nich było stworzenie biblioteki w Józefosławiu, o co prosiłam prezeskę stowarzyszenia p. Hannę Krzyżewską. Biblioteka powstała, podobnie jak filia Centrum Kultury. Równocześnie w szkolnej społeczności, tworzyłam wspólnie z mężem teatr „rodzice dzieciom” i udało nam się zrealizować 4 szkolne przedstawienia, które doskonale integrowały rodziców i dzieciaki. Na wiosnę 2014 roku wspólnie z sąsiadami postanowiliśmy zorganizować I Bieg Uliczny Józefosławia i Julianowa i sporo mieszkańców pobiegło nowymi ulicami naszej miejscowości.
Poszliśmy za ciosem i postanowiliśmy założyć kolejne stowarzyszenie: „Pomysł na Józefosław”, w którym działam do dziś. Realizując kolejne projekty, imprezy i wydarzenia (biegi i pikniki, kiermasze, warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz akcje społeczne). Teatr i gazeta uświadomiły mi jak wiele można w naszej społeczności dostrzec i zbudować. Józefosław nie musi być jedynie kolejną sypialnią Warszawy. Dlatego w 2014 roku zostałam radną.
Robert Widz
Kiedy w 2003 roku zamieszkałem w Józefosławiu (przy Ogrodowej), kompletnie nie zwracałem uwagi na otoczenie. Miało być nie za daleko od Warszawy, kameralnie i cicho. Nawet nie pamiętam, czy korzystałem z Lasu Kabackiego, czyli nie korzystałem. Pochłaniała mnie praca w firmie informatycznej, w której wdrażaliśmy systemy komputerowe z zakresu informacji przestrzennej w administracji publicznej i samorządowej (cyfrowe mapy, bazy danych). Z czasem (z wiekiem) człowiek zaczyna zauważać to, co nas otacza, szczególnie gdy biegając lub jeżdżąc na rowerze korzysta się z ulic inaczej, niż tylko jadąc samochodem. Rok temu poszedłem na zebranie wiejskie w Józefosławiu i… zostałem radnym.
Uważam, że trzeba mieć cele bliższe i dalsze. Te bliższe, które załatwią problemy podstawowe, to co nas najbardziej irytuje. Cel dalszy określa miejsce, w którym chcielibyśmy być za 5 i 10 lat. Jak mamy ten cel, to od jutra trzeba go realizować, bo inaczej nigdy go nie osiągniemy. Razem z Kasią Krzyszkowską-Sut opracowaliśmy program Józefoslaw 2.0, z celami bliższymi i dalszymi, teraz czas na działania.
Z racji doświadczenia zawodowego, najbardziej bliskie są mi tematy związane z infrastrukturą techniczną, ładem przestrzennym, komunikacją społeczną. Interesuje mnie problematyka inteligentnych miast, zrównoważonego rozwoju miast, wdrażanie nowoczesnych rozwiązań technicznych, organizacyjnych i społecznych sprawiających, że przestrzeń miejska staje się bardziej przyjazna dla mieszkańców. No i chciałbym, aby w biegu Józefosławia i Julianowa pobiegło 500 osób. Obecnie jestem II wiceburmistrzem Miasta i Gminy Piaseczno.
nasz program na lata 2018-2023
Po bardzo udanej kadencji 2014-2018, zdecydowaliśmy się ponownie ubiegać o Państwa głosy w wyborach samorządowych w 2018 r. Nowy program to kontynuacja naszych działań ale również odbicie doswiadczeń i wiedzy, którą nabyliśmy pracując w Radzie Miejskiej w Piasecznie
nasz program na lata 2014-2018
Józefosław 2.0 to idea stworzenia nowej wersji naszej miejscowości, która powstała w głowach kilku osób, od jakiegoś czasu zaangażowanych w to co dzieje się na terenie miejscowości Józefosław i Julianów. Ale od idei ważniejsze są działania a największy wpływ na to co dzieje się w lokalnej przestrzeni, zarówno tej fizycznej jak i społecznej ma administracja samorządowa.
I tak z idei zrodził się program dla Józefosławia i Julianowa, który zaprezentowaliśmy Państwu w trakcie kampanii wyborczej do samorządu w 2014 r. Kandydowaliśmy do Rady Miejskiej w Piasecznie z listy Platformy Obywatelskiej, zdobyliśmy Wasze zaufanie i zostaliśmy radnymi. Teraz staramy się realizować postawione cele.
Aby pobrać plik PDF kliknij na zdjęcie obok.
Zapraszamy do lektury.