Jedną z największych potrzeb mieszkańców Józefosławia i Julianowa jest zadbana przestrzeń publiczna. Miejsc publicznych, w których można usiąść, odpocząć czy porozmawiać z sąsiadem jest ciągle za mało. Słuchamy tych głosów i staramy się wykorzystać każdą możliwą okazję do tworzenia takiej przestrzeni.

Chyba każdy już zauważył nowy skwerek na skrzyżowaniu ulic Wenus i Wilanowskiej. Gmina wykonała projekt, zakupiła ławki i zieleń a kilkadziesiąt osób w akcji społecznej „Dzień ZIEMI na WENUS”, którą zorganizowało stowarzyszenie Pomysł na Józefosław, kopało, porządkowało i sadziło kwiaty, drzewa i krzewy. Wielkie słowa uznania i podziękowania dla nich wszystkich. Popatrzcie na zdjęcia w galerii, na tę radość i satysfakcję z przemiany klepiska w coś naprawdę użytecznego i ładnego.

Ciekawa jest historia powstania tego skweru. Otóż działka na rogu Wenus i Wilanowskiej była własnością prywatną. Gmina miała już decyzję ZRID na budowę ul. Wenus i wiadomo było, że w tym miejscu drogi nie będzie. Zainicjowaliśmy rozmowy gminy z właścicielem działki aby tę nieruchomość kupić. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego działka przeznaczona była pod drogę publiczną, właściciel zgodził się ją sprzedać, rzeczoznawca wycenił jej wartość, przekonaliśmy pozostałych radnych do przeznaczenia środków i działka stała się własnością gminy. Wtedy mogliśmy już zastanawiać się jak ten plac zagospodarować. Nabycie tej działki umożliwiło również zmianę w nowym mpzp funkcji tego terenu na zieleń publiczną, o co wnioskowaliśmy zarówno my jak i wielu mieszkańców, składając wcześniej stosowną uwagę do projektu planu.

Jak zwykle wyrażamy radość, że udaje się nam zmieniać naszą miejscowość – Józefosław staje się coraz ładniejszy!

Ale to nie koniec!

Dzięki staraniom naszym i p. Hanny Krzyżewskiej, radnej z Julianowa, udało się również zdobyć przychylność radnych Rady Miejskiej i w 2017 r. zakupić działki w Julianowie w okolicach ul. Cyraneczki. Teren o powierzchni blisko 3000 m2 wpisuje się w koncepcję zagospodarowania Rowu Jeziorki, przy której w przyszłości będą powstawać kolejne tereny zieleni publicznej, co zostało już „usankcjonowane” w nowym planie zagospodarowania przestrzennego.

Teraz pracujemy nad zagospodarowaniem jeszcze 2 „kieszonkowych parków”: w okolicy ul. Cyraneczki (#1) i ul. Komety (#2). To realizacja idei, aby każdy możliwy do zagospodarowania teren, zamieniać w uporządkowaną przestrzeń publiczną. Te dwa małe skwerki powstają na działkach gminy, które wcześniej miały być fragmentami dróg publicznym.

Więcej informacji o przestrzeni publicznej, planie zagospodarowania przestrzennego, naszych ulicach i innych ważnych sprawach można znaleźć w poszczególnych sekcjach naszego portalu: jozefoslawdwazero.pl/#Jozefoslaw

Robert Widz, Katarzyna Krzyszkowska-Sut

Radni Rady Miejskiej w Piasecznie, mieszkańcy Józefosławia

23.04.2018

 

6 komentarzy:
 1. Tom
  Tom says:

  Panie Robercie, małe rzeczy a cieszą🙂 Ja poproszę o jeszcze mniejsze rzeczy… kosze na Wilanowskiej! Od Cyraneczki do Działkowej ani jednego nie ma. Doszło do tego że przy restauracji przy Olchowej jeden z kwietników został zaadoptowany na śmietnik🙁

  Odpowiedz
  • Robert Widz
   Robert Widz says:

   przyznam, że nie rozumiem o co chodzi z tymi koszami. Dopominamy się o nie od zakończenia budowy Wilanowskiej. Jakaś niemoc zapanowała. Cały czas słyszymy, że kosze i jakieś ławki zaraz będą. Dziękuję za przypomnienie, czas zrobić jakąś awanturę.

   Odpowiedz
 2. mic
  mic says:

  Idea kieszonkowych parków i wykorzystanie na nie każdego wolnego spłachetka ziemi jest bardzo potrzebna. Szczególnie, że wraz z ekspansją deweloperów co raz mniej zielonych nieużytków, a co raz więcej betonu.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.