Józefosław, Julianów, Chylice – tak bardzo potrzebna nowa szkoła.

O tym, że potrzebna jest kolejna szkoła w rejonie Józefosławia, Julianowa i Chylic, mówiło się co najmniej od połowy trwania tej kadencji. W budowie jest CEM – Centrum Edukacyjno – Multimedialne w Piasecznie, które ma rozluźnić sytuację w szkołach podstawowych w Piasecznie, gdzie wciąż przybywa mieszkańców. W naszej wsi też przybywa i w sąsiadujących również. Józefosławska szkoła podstawowa pęka w szwach, mimo, że ledwo 3 lata temu została rozbudowana. W roku 2017 do budżetu na rok 2018 wpisaliśmy koncepcję szkoły w Julianowie wiedząc, że „tam” w MPZP gmina zabezpieczyła tereny pod oświatę. Ale  „tam” nie ma nic, oprócz pól, łąk i jedynej spokojnej drogi gruntowej o nazwie Zimowa.

Rozpoczęły się prace przy przygotowaniu koncepcji, zostały zakupione przez Gminę potrzebne działki przy ul. Zimowej i ul. Urbanistów tak by w pełni zrealizować w przyszłości tę inwestycję. Odbywały się wielokrotne, cykliczne konsultacje, pomiędzy wydziałami inwestycji, geodezji, infrastruktury drogowej oraz przy udziale nas radnych, najbardziej zainteresowanych.

Koncepcja architektoniczna jest imponująca na miarę XXI wieku oraz został wykonany program funkcjonalno-użytkowy nowej szkoły. Budynek szkoły będzie trzykondygnacyjny o powierzchni użytkowej 5 713 mkw. , będzie mieściło się w nim przedszkole z 8 salkami dla przedszkolaków oraz 24 klasy dla uczniów z nowocześnie wyposażonymi salami.
Nie może zabraknąć wielofunkcyjnej sali gimnastycznej, stołówki wraz zapleczem kuchennym oraz przewidziane są dwie świetlice, a także dziedziniec szkolny z patio i strefą ciszy. Zabiegaliśmy również o to by na terenie szkoły była biblioteka publiczna dla mieszkańców, oprócz biblioteki szkolnej.

Zakupione działki potrzebne były do zagospodarowania terenu wokół szkoły, z przeznaczeniem pod boiska, plac zabaw, parking oraz park. Dla zrealizowania tej inwestycji, potrzebna jest całkowita przebudowa systemu drogowego w tym obszarze, co niesie za sobą kolejne koszty. W tej chwili aby ogłosić przetarg na projekt budowlany, potrzebna jest zmiana planu MPZP bez tego nie można ogłosić przetargu na wykonanie projektu budowlanego.

Ale faktem jest, że trzeba działać szybko, 5 lat oczekiwania to za długo. Szkoły w Józefosławiu i Chylicach do tego czasu pękną w szwach…

Katarzyna Krzyszkowska-Sut

Radna Rady Miejskiej w Piasecznie

 

22 komentarzy:
  • Robert
   Robert says:

   W dzisiejszym stanie formalnym najpierw musi być zmiana miejscowego planu, potem projekt budowlany i uzyskanie pozwolenia na budowę, i sama budowa. Nie ma „realnej” daty, można przyjąć założenia: zmiana planu 18 miesięcy, projekt 18 miesięcy i budowa. Ale na każdym etapie może coś „wyskoczyć” – np. wykonawca projektu odstąpi od realizacji umowy. Albo wykonawca zejdzie z budowy – co miało miejsce przy budowie budynku komunalnego w Piasecznie (opóźnienie wyniosło ponad rok). Użyłbym raczej sformułowania: wybudowanie szkoły w 5 lat jest możliwe i z takim założeniem należy przystąpić do realizacji tego zadania.

   Odpowiedz
 1. Wela
  Wela says:

  To bardzo dobra wiadomość! Tylko czemu wydanie decyzji trwa tyle co cały proces budowy? Oby to wszystko działo się szybciej. Przynajmniej tak szybko jak zabudowa mieszkaniowa od Kierszka po Urbanistów! Czy jest szansa, że wokół samych Urbanistów drgnie infrastruktura ze składem na odpady przy torach włącznie?

  Odpowiedz
 2. Andrzej
  Andrzej says:

  Przejście przez tory, nie tylko z powodu szkoły przy tak intensywnej zabudowie jest konieczne. Tory oddzielają Chyliczki od Kabat. Czy mamy do „lasu” jeździć samochodem ?

  Odpowiedz
  • Katarzyna Krzyszkowska - Sut
   Katarzyna Krzyszkowska - Sut says:

   Raczej tak, zbyt blisko, żeby dzieciaki chodziły gdzie indziej. Ale póki nie ma szkoły jeszcze o obwodach nie rozmawiamy.

   Odpowiedz
 3. Vars
  Vars says:

  A czy coś wiadomo o budowie drogi przy torach, łączącej Głowackiego z Cyraneczki? Mogłaby odviszyc Działkowa a nawet umożliwić, by działkowa była jednokierunkowa co zmniejszyłoby koszt modernizacji Działkowej o miliony na wykup działek.

  Odpowiedz
  • Katarzyna Krzyszkowska - Sut
   Katarzyna Krzyszkowska - Sut says:

   To jest droga, należąca do Gminy Konstancin-Jeziorna, na ten moment nie mam informacji co z ciągiem dalszym drogi. Wiadomo, że gdyby powstała, polepszyłoby to życie kierowcom.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.