Już za niecałe 2 tygodnie będziemy mieć kolejną okazję do wyjścia na ulicę i manifestowania tego, że nam się chce. Po akcji „Sprzątam po swoim psie” uruchamiamy akcję ”Wiosenne porządki w Józefosławiu- sprzątam po sobie”.

Akcja wyszła dość spontanicznie – mieliśmy nieco inny pomysł na sprzątanie i porządkowanie terenu. Ale w czasie rozdawania kamizelek właścicielom psów, usłyszeliśmy wiele uwag typu: „ale dlaczego ja mam sprzątać po psie kiedy inni ludzie wyrzucają papierki, plastikowe butelki i puszki? Proszę się rozejrzeć!”. No i rozglądamy się a tam i kupy, i butelki, i puszki itp.

22 kwietnia Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji i my posprzątajmy nasz kawałek ziemi. Szczegóły na stronie sołectwa (solectwojozefoslaw.pl).

Proponuję od razu porzucić myśl: przecież jest gmina, płacimy podatki itp. Tu chodzi o 2 rzeczy: zróbmy coś razem dla siebie i pokażmy, że nam zależy. To jest dla mnie wielki argument w dyskusjach w radzie miejskiej, kiedy mowa o tym, co można zrobić dla Józefosławia i Julianowa. Nie tylko narzekamy, ale i sami bierzemy sprawy w swoje ręce, tam gdzie to możliwe. Ja już doświadczyłem tego, jak chętnie urzędnicy współpracują z aktywnymi mieszkańcami.

Jednocześnie z radością informuję, że dostaliśmy zgodę od Starosty Piaseczyńskiego na możliwość kompleksowego uporządkowania terenu przy Rowie Jeziorki, na rogu ul. Wilanowskiej i Cyraneczki. Mówiłem o tym na spotkaniach 31 kwietnia i 8 kwietnia. Teren należy do skarbu państwa, w tym miejscu ma powstać zbiornik wyrównawczy. A ponieważ zbiornik powstanie za nie-wiadomo-ile lat, postanowiliśmy „wziąć sprawy w swoje ręce” (dosłownie) i zrobić tymczasowe zagospodarowanie tej przestrzeni.

Sprawa jest poważniejsza: trzeba zrobić koncepcję (przewidujemy alejkę, łąkę kwietną, wydzielony teren dla psów), zaplanować prace, zgromadzić sprzęt, nasadzenia. Ze względu na to, że to tymczasowe zagospodarowanie, wszystko musimy zrobić sami. A może ktoś ma pomysł jak to wszystko zorganizować? Ktoś ma znajomego ogrodnika, ktoś ma znajomego z glebogryzarką, ktoś ma znajomego z… itd. Wystarczy wysłać email.

Ale zaczniemy 25-26 kwietnia, kiedy to posprzątamy teren a później będziemy się znowu umawiać na pracę z łopatami, taczkami, grabiami i zielenią. Czeka nas więc kolejna akcja..

Tymczasem spotkajmy się 25-26 kwietnia. Stowarzyszenie „Pomysł na Józefosław”  będzie porządkować teren przy Rowie Jeziorki. Nie ukrywam, że liczę bardzo na właścicieli psów – tak narzekają na brak odpowiedniego miejsca dla swoich pupili. Właśnie będzie okazja do tego, by sobie takie miejsce stworzyć.

A poza tym, spojrzeć sobie w oczy „w realu”. Bezcenne.

Robert Widz

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.