W dniu 18 października br. Wojewoda Mazowiecki zarządził dodatkowe postępowanie wyjaśniające w sprawie odwołania od decyzji o pozwolenie na budowę na przykrycie Rowu Jeziorki. Przypominam, że budowa skrzyżowania podzielona jest na 2 formalne zadania: przykrycie rowu i wykonanie ulicy wraz chodnikiem i ciągiem pieszo-rowerowym.

W pierwotnym założeniu to gmina projektuje, uzyskuje pozwolenie na budowę, przekazuje pozwolenie Starostwu na podstawie porozumienia i Starostwo buduje. W budżecie gminy zabezpieczono środki na dotację rzeczową dla Starostwa, w budżecie Starostwo zabezpieczono środki na budowę skrzyżowania i projektowania kolejnych odcinków ul. Cyraneczki.

O pozwolenie na budowę gmina wystąpiła do Starostwa w lipcu tego roku. Od decyzji Starosty Powiatowego osoba fizyczna wniosła odwołanie, w sprawie którego postępowanie toczy się już 2 miesiące i brak jest rozstrzygnięcia, co oznacza ze nie można zacząć budowy.

W okolicy jest jeszcze problem zalewania ulic wokół ul. Cyraneczki, wynikający z wysokości nowo wybudowanej jezdni ul. Cyraneczki i braku odprowadzenia wody deszczowej właśnie ze względu na brak owego skrzyżowania.

W związku z tym, że pozwolenie na budowę wciąż nie jest prawomocne (czyli nie można zacząć budowy) podjęto następujące decyzje i działania:

 1. Wprowadzono do zadań remontowych gminy zadanie wykonania kanalizacji deszczowej na skrzyżowaniu – nie wymaga pozwolenia na budowę (jedynie zgłoszenie prac). Prace będą wykonane w listopadzie br.
 2. Wprowadzono do zadań inwestycyjnych na lata 2015-2015 budowę skrzyżowania, co zabezpiecza finansowanie i pozwoli uruchomić przetarg na przykrycie rowu jak tylko pozwolenie na budowę będzie prawomocne. Wybudowanie ulicy i chodników odbędzie się na zasadzie złożenia projektu zamiennego.
 3. Wycofano dotację rzeczową dla Starostwa Powiatowego i przesunięto te środki do Wieloletniego Planu Finansowego na lata 2015-2016, zabezpieczając finansowanie tej inwestycji. Środki z budżetu Starostwa Powiatowego na budowę tego skrzyżowania zostaną przekazane gminie na początku 2016 r.

Wykonanie kanalizacji deszczowej powinno zlikwidować problem zalewania ulic. Do czasu wybudowania skrzyżowania, ulica będzie sukcesywnie utwardzana.

Co można powiedzieć.. Mijają miesiące a skrzyżowania, z przyczyn formalnych, dalej nie ma. Niestety nie można tego „przeskoczyć”. Odwołanie od decyzji dotyczy 4 m2 gruntu prywatnego, ale problem wynika z historii – właściciel 4 m2 gruntu nie uzyskał od nikogo odszkodowania za grunty przejęte na ul. Cyraneczki w przeszłości. Te 4 m2 daje właścicielowi możliwość blokowania inwestycji i zwrócenia uwagi na swoje prawa. Jak rozumiem, gmina nie można też wypłacić odszkodowania za przejęte grunty ze względu na to, że to powiat budował ten fragment ul. Cyraneczki i wtedy nie było problemu własności tego gruntu. Gmina nie może teraz wypłacić odszkodowania za grunt, na którym powiat już wybudował ulicę..

Ulica Cyraneczki ma pokręconą historię. Budowana jest na podstawie porozumienia gminy z powiatem. Gmina wykupuje grunty, przekazuje je do Starostwa i zabezpiecza 50% kosztów budowy w formie dotacji rzeczowej do Starostwa. Zostały do wybudowania 2 odcinki: Ul. Ogrodowa – ul. Kuropatwy i ul. Sybiraków – bocznica kolejowa.

Starostwo Powiatowe projektuje obecnie oba te odcinki, budowa ma nastąpić w latach 2016-2017 o co mocno zabiegamy. Gmina zabezpiecza środki w budżecie 2016 w formie dotacji rzeczowej.

Ulica Cyraneczki ma pokręconą historię. Budowana jest na podstawie porozumienia gminy z powiatem. Gmina wykupuje grunty, przekazuje je do Starostwa i zabezpiecza 50% kosztów budowy w formie dotacji rzeczowej do Starostwa. Pozostały do wybudowania 2 odcinki: Ul. Ogrodowa – ul. Kuropatwy i ul. Sybiraków – bocznica kolejowa.

Starostwo Powiatowe projektuje obecnie oba te odcinki, budowa ma nastąpić w latach 2016-2017 o co mocno zabiegamy. Gmina zabezpiecza środki w budżecie 2016 w formie dotacji rzeczowej do Powiatu.

Na dzisiejszej sesji Rady Miejskiej radni podjęli stosowne uchwały, wprowadzające te decyzje do zadań inwestycyjnych  i do budżetu. Jest przynajmniej pewność, że środki finansowe nie znikają. A kolejne dokumenty podobno jadą już do wojewody..

Robert Widz

21.10.2015 r.

 

9 komentarzy:
 1. Rafal
  Rafal says:

  Panie Robercie dziekuje za szczegolowe wyjasnienie. Trzymam kciuki za szybkie rozwiazanie tej patowej sytuacji 🙁
  Prosze „pilnowac” srodkow na te inwestycje aby nie zniknely w przyszlym roku z budzetu!

  Odpowiedz
 2. Krzysztof Złotucha
  Krzysztof Złotucha says:

  WSzystkie te podawane informacje są „gra na czas”…..i pokazują iż Radni są po prostu słabi i nie zasługują aby dać im mandat na następna kadencje….
  Pozdrawiam w imieniu społeczności uwięzionej brakiem 70 m drogi wsród ród której są matki pchające wózki po tłucznia i dzieci nie mogące bezpiecznie iść do szkoły

  Odpowiedz
  • admin
   admin says:

   Proszę więc pokazać swoją moc i sprawić by w budżecie województwa mazowieckiego znalazły się środki na przebudowę dw 721. Ja jestem radnym gminy Piaseczno, tutaj przeznaczamy pieniądze na drogi gminne – swoją uwagę proszę więc skierować do radnych sejmiku województwa mazowieckiego. Tym nie mniej, na Komisji Polityki Gospodarczej wnioskowaliśmy do burmistrza o wykonanie jakichś działań w tym kierunku. W efekcie w ten piątek, 17.06 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy odbędzie się spotkanie z GDDKiA oraz MZDW. To doskonała okazja aby zadać pytania przedstawicielowi MZDW dlaczego nic się nie dzieje na dw 721. Proszę więc przyjść, pokazać swoją moc.
   Natomiast jeśli chodzi o 70 m Cyraneczki, co jest zadaniem gminy Piaseczno, rozumiem irytację mieszkańców – sam tak samo się irytuję. Trwa to bez wątpienia za długo, choć stale słyszymy od urzędników, że to już już się zdaży. Teraz czekamy na ogłoszenie o postępowaniu przetargowym i pomimo naszych ponagleń, nacisków, próśb trwa to za długo. My nie jesteśmy urzędnikami, nie zrobimy za nich ich pracy. Nawet jeśli nie ma uzasadnienia zwłoki, możemy jedynie wnioskować do burmistrza o przyśpieszenie prac, co czynimy stale.

   Odpowiedz
   • Krzysztof Zlotucha
    Krzysztof Zlotucha says:

    Szanowny Panie Robercie.
    RADNY to nie jest osoba , która zajmuje się udzielaniem RAD wyborcom ale rozwiązywaniem problemow .Jak sobie przypominam na brakujący odcinek drogi były alokowana w budżecie Gminy na 2015 wiec niech Pan łaskawie poinformuje mieszkańców czy zostały one wydane na wybieg dla psów czy może na stół do ping-ponga……
    Zamiast wywieszać w tym serwisie interpelacje przywołujące Burmistrza do ogłoszenia przetargu (co przypomina raczej harcerskie podchody niż profesjonalne,zaplanowane i skuteczne działanie)powinniście Państwo zaprosić TV i zdać przed kamerami relacje o tym jak wyglada poziom absurdu tej sytuacji. Zamiast tego w lakierowanym wydawnictwie Sąsiedzi umieszczacie Państwo sobie i Burmistrzowi laurki,opisując niewiele znaczące sprawy a odwracając uwagę od zagadnień najistotniejszych .
    Jeśli dalej będziecie szli drogą wywieszania skarg na Burmistrza utrwalicie się w naszej świadomości jako Dwójka BezRADNYCH……
    W chwili obecnej elektorat z LeVillage oczekuje realnego działania …to iż może takie działanie nastąpić pokazał remont ul Sybiraków….i w odniesieniu do brakującego odcinka oczekujemy tego samego.

    Odpowiedz
    • admin
     admin says:

     Szanowny Panie Krzysztofie,
     proszę pokazać, w którym miejscu udzielam RAD – to się poprawię. Najwyraźniej nie orientuje się Pan jaka jest różnica pomiędzy urzędnikiem a radnym i jakimi „środkami nacisku” dysponuje radny: wnioski, interpelacje i głos na komisjach i sesjach. Warto to wiedzieć, zanim wygłasza się takie teorie o bezradności radnych. Nie przeczytał Pan również uważnie tekstu, skoro dopytuje się Pan o to czy środki z budżetu 2015 alokowane na skrzyżowanie zostały wydane na wybieg dla psów czy stół do pingponga. W punkcie 3 jest wyjaśnienie. Jak widać nie rozróżnia Pan też remontu (ul. Sybiraków, który wymaga zgłoszenia robót budowlanych) od inwestycji(skrzyżowanie), która wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę., a także co to jest przełożenie nawierzchni od wykonania przepustów na rowie melioracyjnym i budowy jezdni. Ale nie musi Pan tego rozróżniać. Magazynu Sąsiedzi również nie musi Pan czytać – jeśli wyśle Pan numer swojej posesji do redakcji, to poproszę ich, by nie wrzucali magazynu do Pana skrzynki. Jeszcze raz powtórzę, że nIe jestem urzędnikiem, którego praca polega na rozwiązywaniu problemów. Będąc radnym dokładam starań aby pilnować budżetu i urzędników. Jeśli szuka Pan czarodziejów, to są w niektórych książkach.

     Odpowiedz
     • Krzysztof Złotucha
      Krzysztof Złotucha says:

      Szanowny Panie.
      Odpowiadajac na Pana podstawowe pytanie wyjaśniam iż na wybór urzędników społeczeństwo J&J nie ma wpływu a na wybór radnych ma… Jeśli brakuje Panu odwagi i zamierza Pan stosować jedynie procedury interpelacyjne wobec wyjątkowo trudnej sytuacji na terenie miejscowości, nie będzie Pan podmiotem sprawczym a jedynie OBSERWATOREM zdarzeń.
      Ja namawiam Pana aby zajął Pan rolę pierwszoplanową i porzucił kostium STATYSTY.
      Jeśli jak Pan raczy zauważać zajmuje się Pan jedynie kontrolą to chciałbym zaproponować aby zdał Pan szczegółowa relacje na temat tej kontroli…..najlepiej niech odbędzie się to na spotkaniu otwartym ze społecznością mieszkańców…Myśle że chętnych będzie wielu a ja sam rozpropaguję ideę spotkania z Panem wśród mieszkańców Le Village.Aby na spotkaniu było Panu raźniej niech Pan także poprosi także innych DZIAŁACZY, odpowiedzialnych za infrastrukturę …..jeśli ostatni deszcz ich nie ocucił,spotkanie z mieszkańcami może dać im możliwość wyjścia z gabinetów i naocznego przekonania sie o sytuacji do jakiej doprowadził NIEZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ J&J ( rozwój osiedli przy niedorozwoju infrastruktury komunikacyjnej).
      P.S Jeśli coś pomyliłem to tylko wskutek niedoprecyzowań jakie pojawiają nie w Państwa publikacji wg.których skrzyżowanie już dawno powinno zostać skończone i nawet znajduje sie już na mapach jako inwestycja ukończona….
      Prosze zatem nie odwracać uwagi tematami pobocznymi tylko napisać konkretnie jaki macie Państwo plan na zakończenie tej absurdalnej sytuacji..
      Z poważaniem

     • admin
      admin says:

      Szanowny Panie,
      nie zadawałem już Panu żadnego pytania a Pan mi na coś odpowiada. Zgadzam się z Panem co do diagnozy, że to NIEZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ JÓZEFOSŁAWIA doprowadził do problemów z infrastrukturą drogową i odwodnieniową w naszej miejscowości. A ponieważ ten stan trwa wiele lat, naprawa też trochę potrwa. Jedyną metodą jest projektowanie i budowanie ulic z odwodnieniem.
      Jeśli chodzi o spotkanie z mieszkańcami (nie tylko Le Vilage) – proszę takie spotkanie zorganizować. Proszę też, aby rozróżnił Pan DZIAŁACZY od URZĘDNIKÓW, bo najwyraźniej ma Pan z tym problem. Na spotkanie może przyjść urzędnik, odpowiedzialny za infrastrukturę. Może Pan też udać się sam do Urzędu i użyć najprzeróżniejszych metod aby osiągnąć jakiś cel. Z poważaniem,
      Robert Widz

 3. Krzysztof Złotucha
  Krzysztof Złotucha says:

  WItam.

  Pański pouczający ton w zestawieniu z bezradnością powoduje iż nie zdobędzie Pan mojego głosu…..jeśli chciałby sie Pan przekonać czy inni mieszkańcy maja inna opinie chciałbym Pana zaprosić na spotkanie z mieszkańcami Le Village 13.09. ZSP przy Kameralnej….będzie Pan miał okazje zaprezentować się żywym wyborcom, zamiast mędrkować i popisywać sie figurami retorycznymi…..
  Prosze o potwierdzenie uczestnictwa.

  Odpowiedz
 4. Robert Widz
  Robert Widz says:

  Drogi Panie,
  proszę podać konkretne tematy, którymi jest Pan zainteresowany – najlepiej w formie pytań. Ponieważ nie odróżnia Pan radnego od urzędnika, trzeba określić kto mógłby odpowiedzieć na te pytania. Wtedy też będzie można potwierdzić uczestnictwo moje albo kogoś innego. Proszę o email.
  resztę Pana komentarza pozostawię bez komentarza.
  Z poważaniem,
  Robert Widz

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.