W projekcie budżetu gminy na 2016 znalazła się nowa linia L39. Nie było łatwo, ponieważ wydatki bieżące są pod szczególną kontrolą burmistrza i Rady Miejskiej, a nie było zgody radnych na jakiekolwiek modyfikacje pozostałych linii. To pierwszy – ale największy krok – w kierunku poprawy komunikacji miejskiej w naszej okolicy.

Teraz wydział Infrastruktury i Transportu Publicznego przygotuje konkretne założenia do umowy z ZTM, zostanie przygotowany przetarg na uruchomienie tej linii. Oczywiście w ostatecznym budżecie środki finansowe na tę linię muszą się znaleźć. Ryzyko, że mogą zniknąć jest zawsze, ale jestem dobrej myśli.

L39 ma kursować od centrum Piaseczna ulicami: Puławska – Okulickiego – Julianowska – Kameralna – Wilanowska – Cyraneczki – Ogrodowa – Geodetów – Puławska – Karczunkowska – PKP Jeziorki.

Powstanie nowej linii jest uwarunkowane likwidacją linii P2 i skróceniem linii 739 do pętli przy cmentarzu komunalnym przy ul. Julianowskiej. co być może pozwoli zwiększyć częstotliwość tej linii i poprawić punktualność. To i ostateczny rozkład jazdy nowej linii wyjaśni się po analizie finansowej i rozstrzygnięć przetargowych.

Nową linię chcemy uruchomić jak najszybciej – liczę na to, że będą to ferie zimowe, to dobry moment na wprowadzenie zmian i nowych rozkładów jazdy.

 

l39

9 komentarzy:
 1. artur mucha
  artur mucha says:

  Bardzo dobra wiadomość. Oby w ramach L39 czestotliwosc byla przyzwoita. No i skrócenie 739 powinno sie wiazac rowniez ze zwiekszeniem czestotliwosci

  Odpowiedz
 2. Krzysztof
  Krzysztof says:

  Popieram w całości. I oby jak najszybciej. Cieszę się, ze uwzględniono postulat podjazdu pod zespół szkół. To bardzo dobra decyzja dla dzieci i rodziców. Wątroby pomyśleć, aby ta eLka wraz z innymi w Piasecznie miały zsynhronizowane odjazdy. Pzdr:)

  Odpowiedz
 3. Ewa
  Ewa says:

  Czekamy z niecierpliwością.
  Ale, w artykule jest błąd: chodzi o likwidację P2 a nie P3.
  Teraz kolejny krok powinien dotyczyć częstszych kursów SKM z Piaseczna w kierunku Warszawy….

  Odpowiedz
  • admin
   admin says:

   słychać dobrze. ZTM robi przetarg na nową linię, ma ruszyć w marcu 2016. pieniądze w budżecie 2016 są zabezpieczone. mam nadzieję, że po wyłonieniu dostawcy usługi nie będziemy zaskoczeni większymi niż zakładane kosztami. rw

   Odpowiedz
 4. Krzysztof
  Krzysztof says:

  Panie Robercie. Obawiam się, że te 14 kursów dziennie (jak mniemam w każdą stronę) to zdecydowanie za mało, aby ta linia zaskarbiła sobie serca mieszkańców. Takie kursowanie – to jeden kurs na godzinę. A co będzie, jak ktoś z rana (do pracy czy do szkoły) się spóźni. Będzie czekać godzinę na kolejną elkę? Zastanawialiśmy się z sąsiadami z Julianowskiej, czy nie wartoby od strony Piaseczna „podciągnąć” L5 (dawna linia Julianów – Bobrowiec), która by na naszym odcinku jeździła co 30 minut na przemian z L39. Dodam, że L5 podjeżdża pod PKP Piaseczno. Ciekawe, czy takie wydłużenie L5 byłoby bardzo kosztowne?
  pzdr.,

  Odpowiedz
  • admin
   admin says:

   Nie jest to idealne rozwiązanie i też bym chciał, aby tych kursów było więcej. Ale od czegoś trzeba zacząć, przy ograniczonych możliwościach budżetowych. Musimy pamiętać, że L39 to uzupełnienie linii 739, która teraz będzie kursować do pętli przy cmentarzu. To ok. 600 m. od liceum przy ul. Chyliczkowskiej, więc też może służyć jako dojazd do Piaseczna. Trzeba poczekać na rozkłady jazdy, obserwować wykorzystanie autobusów i wprowadzać zmiany.
   Wnioskowałem o wykonanie pełnej analizy potrzeb mieszkańców w zakresie komunikacji zbiorowej i gmina taki projekt uruchomiła. Efekty analizy będą znane za ok. 4-6 miesięcy. Mam nadzieję, że będzie ona podstawą do dalszych zmian w komunikacji zbiorowej w naszej gminie.
   Koszt tzw. wozokilometra dla linii L kształtuje się na poziomie 3,2 zł. Można więc policzyć, jakie są koszty wprowadzania zmian w przebiegu poszczególnych linii. rw

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.