Wielu z Państwa zapewne zauważyło, że w ostatnim czasie gmina Piaseczno uruchomiła 3 przetargi:
1. Remont nawierzchni skrzyżowania ul. Cyraneczki z ul. Wilanowską wraz z organizacją ruchu od ul. Julianowskiej do ul. Osiedlowej w Józefosławiu.
2. Opracowanie projektów wykonawczych oraz budowa ul. Cyraneczki na odcinku od ul. Ogrodowej do granicy z gminą Lesznowola w m. Józefosław, gm. Piaseczno.
3. Remont ul. Ogrodowej
Ad. 1
To zadanie polega na zmianie organizacji ruchu na skrzyżowaniu ul. Cyraneczki z ul. Wilanowską. Koncepcja, która jest załącznikiem do SIWZ, przewiduje wykonanie ronda:

Niestety oferty, które zostały złożone przez potencjalnych wykonawców przekraczają kwotę, jaką gmina przeznaczyła na realizację tego zadania (130 tys zł). Najtańsza oferta to 419 tys zł. Przetarg został unieważniony i na zmiany na tym skrzyżowaniu musimy jeszcze poczekać. Wydanie ponad 400 tys. zł na taki remont byłoby absurdem.

Szczegóły dotyczące tego postępowania można znaleźć w BIP Urzędu Miasta i Gminy:
http://bip.piaseczno.eu/przetarg/4007/spr-102-2017-remont-nawierzchni-skrzyzowania-ul-cyraneczki-z-ul-wilanowska-wraz-z-organizacja-ruchu-od-ul-julianowskiej-do-ul-osiedlowej-w-jozefoslawiu
AD 2.
Informacja z 20.09.2017 – Na sesji Rady Miejskiej uchwała w sprawie dofinansowania ul.Cyraneczki została podjęta jednogłośnie ! Ul. Cyraneczki będzie budowana!
Po wielu miesiącach, a można powiedzieć i latach, ponieważ według wstępnych założeń ulica miała powstać przed wakacjami 2016 r., budowa ulicy Cyraneczki wkroczyła w nową fazę. Ulicę buduje teraz gmina Piaseczno, choć jeszcze w ubiegłym roku miało ją budować Starostwo Powiatowe. Nie czas i miejsce, aby to teraz wyjaśniać, najważniejsze, że tak bardzo potrzebny odcinek ul. Cyraneczki ma już decyzję ZRID, co pozwoliło gminie ogłosić przetarg na budowę ul. Cyraneczki.
Zakres zamówienia obejmuje wykonanie projektów budowlanych – o ile takie będą potrzebne – i wybudowanie ulicy. Podane są 2 terminy: grudzień 2017 – jeśli nie będą potrzebne projekty zamienne lub czerwiec 2018 r., w przypadku, gdyby była konieczność uzyskania dodatkowych decyzji administracyjnych.
Do budowy ulicy dołączono zmianę organizacji ruchu na skrzyżowaniu ul. Cyraneczki z ul. Ogrodową, gdzie koncepcja przewiduje rondo, podobne to tego, jakie jest planowane na skrzyżowaniu ul. Cyraneczki z ul. Wilanowską.
Cała dokumentacja przetargowa dostępna jest stronie Urzędu Miasta i Gminy:
http://bip.piaseczno.eu/przetarg/3951/spr-88-2017opracowanie-projektow-wykonawczych-oraz-budowa-ul-cyraneczki-na-odcinku-od-ul-ogrodowej-do-granicy-z-gmina-lesznowola-w-m-jozefoslaw-gm-piaseczno
Niestety najniższa oferta złożona w przetargu to ponad 2.8 mln zł, co przewyższa budżet przeznaczony na to zadanie (w budżecie gminy zarezerwowane jest 1.2 mln zł).
Jakie będą losy tego przetargu dowiemy się w najbliższym tygodniu. Gmina jest oczywiście zdeterminowana, aby tę ulicę wybudować. Gdyby jednak i ten przetarg został unieważniony, grudniowy termin realizacji jest nierealny.
AD 3.
Remont ulicy polega na wymianie nawierzchni z odprowadzeniem wód opadowych na odcinku od ul. Geodetów do wysokości parku.
Pełna informacja o tym przetargu i zakres remontu można znaleźć na stronie urzędu:
http://bip.piaseczno.eu/przetarg/4043/78-2017
Otwarcie ofert przewidywane jest na 22.09. 2017 r.
Jak Państwo widzicie, oferty składane w przetargach publicznych przekraczają zaplanowane przez gminę budżety na zadania. Nie wiadomo jak będzie z remontem Ogrodowej – przekonamy się w najbliższy piątek.
To problem bardziej ogólny i dotyczy większości aktualnie prowadzonych zamówień publicznych, nie tylko przez gminę Piaseczno. Jest wiele czynników, które mają na to wpływ: termin uruchamiania przetargów, terminy realizacji zadań, sytuacja na rynku itp. Ostatnio Rada Miejska przeznaczyła 2.5 mln zł. na zwiększanie środków przeznaczonych na realizacje inwestycji i remontów drogowych. Należy jednak wyważyć, na ile złożona oferta jest zasadna i czy możliwe jest uzyskanie tańszej oferty w kolejnym przetargu, np. wydłużając termin realizacji zadań.
Rondo na Geodetów.
Czekamy jeszcze na ogłoszenie przetargu na przebudowę skrzyżowania ul. Wilanowskiej i ul. Geodetów. To I etap przebudowy ulicy Geodetów. Decyzja ZRID dostępna jest już od lipca 2017 r., jednak niezbędne okazało się uzyskanie dodatkowego porozumienie z zakładem energetycznym. Według ostatnich informacji z urzędu, dokumentacja niezbędna do uruchomienia przetargu ma być gotowa w najbliższym tygodniu.
Wszystkie te inwestycje i remonty są bardzo wyczekiwane przez mieszkańców Józefosławia. O kilku z nich słyszymy od lat, ale teraz wchodzą w fazę realizacji. Trzeba też wiedzieć, że wpłynęły dowołania od decyzji ZRID zarówno na ul. Cyraneczki jak i rondo Geodetów. Odwołania rozpatruje wojewoda. Odwołania nie wstrzymują budowy, ponieważ obie decyzje ma rygor natychmiastowej wykonalności, co może zmienić wojewoda swoim postanowieniem. Jeśli to zrobi, budowa tych ulic odwlecze się na kolejne miesiące albo i lata. Oby to nie nastąpiło.
Rozumiem niezadowolenie właścicieli nieruchomości, którzy składają odwołania, decyzja ZRID powoduje wywłaszczenie fragmentów działek i wypłatę odszkodowania. Jednak w interesie całej społeczności Józefosławia i nie tylko jest to, aby te inwestycje powstały jak najszybciej.
Dla Państwa informacji, odwołanie wpłynęło również od decyzji ZRID na budowę ulicy Wilanowskiej. Wojewoda nie wydał jeszcze ostatecznej decyzji. To jest powodem, że słupy energetyczne wciąż stoją wzdłuż ulicy i mamy teraz 2 świecące szeregi lamp ulicznych. Ale to jest temat na oddzielny artykuł, o ile znajdę czas, aby go napisać – bo trzeba by duuużo pisać.
26 komentarzy:
 1. JAN
  JAN says:

  No to w zasadzie brak dobrych informacji… Kolejny rok wpisujący się już tradycję gminy Piaseczno, iż przetargi ogłaszamy pod koniec roku, a potem się dziwimy że ceny zawyżone – wykonawcy dobrze wiedzą że budżety/dotacje trzeba wykorzysta, to i ceny windują w górę:(
  Już wcześniej się zastanawiałem, co wydział inwestycji gminy robi w pierwszej połowie roku?

  Odpowiedz
  • Adam
   Adam says:

   A Działkowa woła o pomstę do nieba. Zamiast remontu nawierzchni dodatkowe hopki, ciężarówki nie przestrzegają zakazu wjazdu, samochodów tyle, że rano i po południu istny koszmar !!

   Odpowiedz
 2. Paweł
  Paweł says:

  Jeśli chodzi o Cyraneczki na odc. od Ogrodowej do granicy gminy to z tego co się zdążyłem zorientować wynika ze rozjazd cenowy nie jest duży. Kosztorys Inwestorski wynosi 2,5 mln zł więc de facto do pełni szczęścia i zrobienia tej ulicy jeszcze w 2017 roku potrzeba 300 tys zł. Te 1,2 mln wskazane w informacji o otwarciu ofert to tylko algorytm urzędniczy który zazwyczaj jest ustalany na ok. 50 % kosztorysu. Tak więc myślę że nie ma się co irytować tylko ze wszystkich sił naciskać na gminę aby jednak dosypała te brakujące 300 tys zł bo ulica ta jak wszyscy wiedzą jest super ważna dla Józefosławia. Sugeruję aby wystąpić z apelem do Burmistrza i wiceburmistrza o próbę znalezienia finansowania dla tej inwestycji jako absolutnego priorytetu dla naszej społeczności. Przetarg na rondo Wilanowska-Cyraneczki został odwołany więc już jest 120 tys zł oszczędności z naszej okolicy. Zróbmy wszelki możliwy wysiłek aby ta droga jednak powstała – jak nie zrobimy tego teraz to zapewne zejdzie się jeszcze rok zanim cokolwiek się ruszy w tej sprawie. Ja wysyłam dziś maile do p. Burmistrza Lisa i do p. wiceburmistrza Putkiewicza w tej sprawie. Wszystkich zachęcam. Dąsy na bok – przecież chodzi o nasze dobro, komfort i bezpieczeństwo. Podaję namiary: burmistrz@piaseczno.eu, sekretariat@piaseczno.eu oraz putkiewicz@piaseczno.eu.
  Trzymam kciuki że się uda !

  Odpowiedz
 3. Piotr Malarski
  Piotr Malarski says:

  Panie Burmistrzu, bez ulicy Cyraneczki dusimy się. To jedyny projekt pozwalający rozwiązać problemy komunikacyjne w J&J. Bardzo prosimy o działanie.

  Odpowiedz
 4. Jacek
  Jacek says:

  Bez dokończenia Cyraneczki przez Gminę cały wysiłek wkładany w poprawę przejezdności i bezpieczeństwa w Józefosławiu zostanie praktycznie zniweczony. Zostanie niesmak. Może trzeba przyjść do Burmistrza większą grupą. Skoro oferty różnią się o 100% od tego, co chciała wydać Gmina, to może Gmina nie doszacowała inwestycji? Zawsze powtarzam, że lepiej jednak wydać mądrze 2 miliony niż 1 milion, ale głupio.

  Odpowiedz
 5. Jola
  Jola says:

  Ja również apeluje do Burmistrza i Radnych o znalezienie dodatkowej kwoty na budowę brakującego odcinka ul. Cyraneczki. Jest nam potrzebna niczym tlen. Nie chcemy kolejny raz czekać. Niech ta droga powstanie jeszcze w 2017 roku !

  Odpowiedz
 6. jemiola
  jemiola says:

  W Józefosławiu rosną kolejne osiedla, gmina pobiera podatki, a nawet 200 metrów drogi to wielki problem. Geodetów się dusi, Działkowa nie powstanie nigdy, bo Konstancin nie zamierza budować za 20 mln drogi dla Piaseczna i wcale nie jest to dziwne. Musimy naciskać na burmistrza Lisa. Cyraneczki jest kluczową ulicą! Zarówno w strone Puławskiej, jak i w drugim etapie – w stronę Konstancina.

  Odpowiedz
 7. Alicja Wrzosiewicz
  Alicja Wrzosiewicz says:

  Panie Burmistrzu, potrzebujemy ulicy Cyraneczki jak najszybciej! Jeżeli może Pan coś zrobić, aby ta ulica powstała jeszcze w tym roku, to prosimy, aby Pan to zrobił! Na tę drogę wszyscy czekamy!!!

  Odpowiedz
 8. Karolina
  Karolina says:

  Ja również apeluje do Burmistrza i Radnych o znalezienie dodatkowej kwoty na budowę brakującego odcinka ul. Cyraneczki. Jest nam niezbędna ponieważ przejazd ulicą Jagielską po zamontowaniu spowalniaczy stała się dla nas mieszkańców koszmarem!

  Odpowiedz
 9. Weronika
  Weronika says:

  Panie Burmistrzu, bardzo prosimy o interwencję w sprawie ulicy Cyraneczki. Mieszkańcy Józefosławia potrzebują jej jak żadnej innej! Wreszcie umożliwiłaby ona normalny i bezpieczny wyjazd w stronę ulicy Puławskiej.

  Odpowiedz
 10. Renata
  Renata says:

  Nie ma co się zastanawiać – wszyscy wiemy, że Cyraneczki przedłużona do Osiedlowej jest teraz najważniejsza, aby polepszyć komunikację w Józefosławiu. Bardzo czekamy na tę inwestycję, obiecaną nam już dawno. Panie Burmistrzu, do dzieła! Pozdrawiam

  Odpowiedz
 11. Sylwia
  Sylwia says:

  Zwracam się również z prośbą o znalezienie dodatkowego budżetu na rozbudowę ul. Cyraneczki. Miasteczko się rozbudowuje i jest nam coraz trudniej wydostać się z tej okolicy. To już nie tylko apel a wołanie o pomoc, aby wesprzeć lokalną społeczność.

  Odpowiedz
 12. MM
  MM says:

  Panie Burmistrzu, Cyraneczki to teraz najważniejsza droga dla Józefosławia. Prosimy o pilną budowę, nawet kosztem przesunięcia innych inwestycji drogowych.

  Odpowiedz
 13. Rafal
  Rafal says:

  Popieram apel radnych.
  Wg. subiektywnej oceny koniecznosci priorytetyzacji ponizej lista niezbednych inwestycji drogowych potrzebnych dla obu wsi:

  1. przedluzenie Cyraneczki od ogrodowej do granicy gminy Lesznowola
  2. skrzyzowanie DW 721 / Julinowska – wiem ze nie lezy w kompetencjach ale nacisk na GDDKiA moze byc wiekszy:)
  3. remont ogrodowej
  4. rondo Geodetow / Wilanowska
  5. rondo Wilanowska / Cyraneczki
  6. rondo Julianowska / Cyraneczki

  Odpowiedz
 14. franek
  franek says:

  Skończyły się czasy realizacji inwestycji poniżej kosztów i najwyższy czas się z tym pogodzić. Im wcześniej Gmina to zrozumie, tym lepiej bo taniej już nie będzie (brakuje rąk do pracy, koszty robocizny i materiałów ciągle rosną, do tego ruszają w okolicy ogromne inwestycje drogowe: S2, S7, …). Budżet został rażąco niedoszacowany (wystarczyło sprawdzić i porównać ceny na innych przetargach), więc nie można teraz unieważniać przetargu z powodu błędów urzędników przygotowujących wycenę szacunkową. Trzeba przesunąć środki finansowe z innych zadań i zrealizować przynajmniej to zadanie, które bez wątpienia jest najważniejsze.

  Odpowiedz
  • Robert Widz
   Robert Widz says:

   Gmina zabezpieczyła teren pod nową szkołę w Julianowie południowej, w okolicy ul. Zimowej. Prace nad specyfikacją funkcji, jakie mają być ulokowane w budynku szkoły oraz koncepcją architektoniczną już się zaczęły. Nowa szkoła to jednak perspektywa min. 4-5 lat.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.