Na początek 2021 r. mamy 2 ważne i dobre wiadomości.
Pierwszą wiadomością jest ogłoszony przez Gminę przetarg na przebudowę ulic Geodetów, Energetycznej, Granitowej i Rubinowej. Do samej inwestycji jeszcze długa droga, ale pierwszy (wielki) krok został zrobiony. We wrześniu Gmina uzyskała decyzję ZRID na przebudowę ul. Geodetów, w grudniu decyzję ZRID na ul. Energetyczną. Obie decyzje mają rygor natychmiastowej wykonalności, co oznacza, że ewentualne odwołania od decyzji nie zablokują tej inwestycji. Ale to, czy do inwestycji dojdzie zależy teraz od tego, jaka będzie wysokość ofert w przetargu i czy uda się „zmontować” finansowanie. To istotne, ponieważ w budżecie Gminy nie ma zabezpieczonych wystarczających środków i trzeba porozumieć się z kilkoma podmiotami co do finansowania tej inwestycji. A sama inwestycja to oprócz drogi, co oczywiste, budowa linii średniego napięcia, budowa odwodnienia (ogromne koszty związane z budową kolektora deszczowego w ulicy Geodetów, Rubinowej, Granitowej i połączenia z rowem R1, dzięki czemu zniknie wielka kałuża z ul. Geodetów), kolizje z sieciami telekomunikacyjnymi, nowa sygnalizacja świetlna na kilku skrzyżowaniach, rondo na skrzyżowaniu Energetycznej z Rubinową i Elektroniczną (w planach), usuwanie kolizji i skablowanie linii wysokiego napięcia. Do tego nowe oświetlenie, monitoring. Rozmowy z partnerami są trudne, miejmy jednak nadzieję, że ten montaż finansowy się uda. Pod koniec lutego zapewne będziemy już to wiedzieć. Przewidywany termin realizacji został określony na 18 miesięcy od podpisania umowy, czyli wrzesień/październik 2022 r. Termin jest jednym z kryteriów w ocenie ofert w przetargu. Podany termin nie oznacza, że drogi będą „rozkopane” przez 18 miesięcy. Będziemy pracować na czasową organizacją ruchu, aby uciążliwości były najmniejsze z możliwych. Dokumentację przetargową można znaleźć w BIP gminy: http://bip.piaseczno.eu/przetarg/7732/spr-151-2020
Sam projekt powstawał w „bólach” a wszystko zaczęło się jeszcze w 2015 roku. Dużo czasu zajęło szukanie kompromisu w określeniu szerokości pasa drogi ul. Geodetów na odcinku, gdzie zlokalizowana jest zabudowa szeregowa. Ostatecznie koncepcja drogowa została wypracowana w 2017 r. i projektant mógł przystąpić do projektowania i uzyskania decyzji ZRID. W międzyczasie projekt został podzielony na 3 części, dzięki czemu można było zrealizować wcześniej 2 odcinki (rondo przy centrum handlowym i odcinek do ul. Julianowskiej). Tu ukłon w stronę Rady Miejskiej w Piasecznie, która zabezpieczyła środki finansowe na zrealizowanie tych odcinków.
Drugą ważną wiadomością jest współdziałanie Gmin Piaseczno i Konstancin-Jeziorna w zakresie projektowania i budowy ul. Działkowej. Można powiedzieć: wreszcie. Wiem najlepiej, jak trudno było osiągnąć porozumienie. Po „fiasku” rozmów w pierwszej połowie 2019 r., Gmina Piaseczno zdecydowała się sama wykonać koncepcję drogową, dzięki której można było określić zakres i przybliżony koszt inwestycji. Burmistrz Piaseczna zadeklarował – po raz kolejny – gotowość do współfinansowania tej inwestycji i we wrześniu 2020 r. porozumieliśmy się co do dalszych kroków.
Pierwszym krokiem było zabezpieczenie środków finansowych przez Rady Miejskie obu gmin na projektowanie i budowę. Rada Miejska w Piasecznie zrobiła to w listopadzie 2020, Rada Miejska w Konstancinie-Jeziornej w grudniu 2020 r. Teraz kolejne działania, musimy podpisać porozumienie pomiędzy gminami (które trzeba jeszcze wynegocjować), Gmina Piaseczno ogłosi przetarg na wyłonienie projektanta (umowa będzie trójstronna). Przewidujemy, że termin uzyskania decyzji ZRID to II kwartał 2021 r. Ostateczna koncepcja drogowa będzie już wykonana przez projektanta, oczywiście po jego wyłonieniu. Budowa będzie podzielona na 3 lub 4 etapy, zakładamy, że będzie rozłożona na 4-5 lat. W pierwszej kolejności zostanie wybudowany odcinek od nowej ulicy 16 KDD w Józefosławiu do ul. Głowackiego. Określenie kolejności budowy kolejnych odcinków nastąpi już po uzyskaniu decyzji ZRID. Oczywiście samo finansowanie inwestycji będzie wyzwaniem, ale będziemy wspólnie starać się o dofinansowanie inwestycji z każdego możliwego programu. Gdyby się udało takie dofinansowanie uzyskać, niewątpliwie przyśpieszyłoby to realizację tej inwestycji.
Jak widać do osiągnięcia obu celów jeszcze długa i zapewne wyboista droga – ale najważniejsze, że „walec się toczy”. Trzymajcie kciuki.
Robert Widz
6.01.2021
Radny Rady Miejskiej w Piasecznie w kadencji 2014-2018, wybrany do Rady Miejskiej na kadencję 2018-2023, po rezygnacji z mandatu radnego obecnie pełni funkcję II Zastępcy Burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno.

14 komentarzy:
 1. Abe
  Abe says:

  Super informacje, wszystkiego dobrego na nowy rok!
  Chciałbym przy okazji przypomnieć https://jozefoslawdwazero.pl/3937-2/
  Czyli podstawową, tańszą i fantastyczną rzecz do zrobienia – droga wzdłuż torów, łącząca Cyraneczki z Działkową/Głowackiego. Czy nie tego najbardziej oczekują mieszkańcy i mogą szybko to otrzymać? Wtedy Cyraneczki staje się główna arteria – zgodnie z planami i funkcja, a nie Działkowa.
  Pozdrawiam i gorąco proszę o działania również w tej sprawie. Za Działkowa oczywiście dziękujemy i trzymamy kciuki!

  Odpowiedz
  • Robert Widz
   Robert Widz says:

   Proszę zobaczyć na wpis o budżecie, jest tam informacja o projektowaniu połączenia 10 KDL w K-J, czyli ul. Cyraneczki z ul. Działkową wzdłuż torów. Nie porzuciliśmy tego rozwiązania.

   Odpowiedz
 2. Tomek
  Tomek says:

  Świetne wiadomości panie Burmistrzu. Trzymam kciuki. A korzystając z okazji to czy posuwają się jakoś sprawy przebudowy ulicy Kuropatwy w porozumieniu z Lesznowolą?

  Odpowiedz
 3. Janina mieszkanka ul.Prawdziwka
  Janina mieszkanka ul.Prawdziwka says:

  Jak już połączycie te swoje wszystkie drogi Cyraneczki i Działkową i
  Głowackiego to gdzie dalej puścicie ruch bo chyba nie w ul.Prawdziwka bo tam już jest takie natężenie ruch,że nie daje się
  wyjechać z posesji.

  Odpowiedz
 4. Janina mieszkanka ul.Prawdziwka
  Janina mieszkanka ul.Prawdziwka says:

  Panie Burmistrzu planuje Pan drogi tylko w uzgodnieniu z gminą Konstancin Jeziorna, pragnę poinformować że ul.Prawdziwka
  należy do gminy Warszawa Ursynów, więc Nic o Nas bez Nas.
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Katarzyna Krzyszkowska - Sut
   Katarzyna Krzyszkowska - Sut says:

   Dzień dobry, ale o co konkretnie Pani chodzi? Czy to znaczy, że mam pytać w dzielnicy Ursynów czy mogę się przejechać ul. Prawdziwka w stronę Warszawy? Jeśli Pani sądziła, że tereny za Lasem Kabackim pozostaną dziewicze, to błąd.

   Odpowiedz
   • Janina mieszkanka ul.Prawdziwka
    Janina mieszkanka ul.Prawdziwka says:

    Nie proszę Pani tak jak większość mieszkańców tego rejonu korzystam z samochodu bo innej alternatywy nie ma.
    Ale zadaniem włodarzy jest przewidywać przed wydaniem pozwoleń na budowę,
    jakimi drogami wyjadą mieszkańcy
    Najpierw zbudowano wielkie osiedle, a teraz próbuje się do tego dorobić drogi.Nie ta kolejność
    Pozdrawiam

    Odpowiedz
   • Grzegorz
    Grzegorz says:

    Nie musicie pytać wystarczy zrobić plan zarządzania ruchem zgodnie z ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY
    w sprawie szczegółowych warunków zarządzania ruchem na drogach oraz wykonywania nadzoru nad tym zarządzaniem

    Czy powstał taki plan? Gdzie jest dostępny?
    Pani Katarzyno planować to trzeba z głową, wydacie kasę a nadal nie da się przejechać. Mieszkańcy raczej nie będą zadowoleni gdy nie będą mogli dojechać do swoich domów, a lotniska dla śmigłowców nie ma jeszcze.

    Odpowiedz
    • Katarzyna Krzyszkowska - Sut
     Katarzyna Krzyszkowska - Sut says:

     Nie można stworzyć zarządzenia, nie na swoim terenie. Czy wpuściłby mnie Pan do swojego ogrodu czy domu, żebym zrobiła tam porządki wg swojego planu? Wszystkie domy obecnie budowane są świeżutkie, a infrastruktura stara i nie należąca do GP. Decydując się na zakup domu w takim miejscu, akceptuje się również istniejącą infrastrukturę. Z czasem za parę lat, a może trochę wcześniej z pewnością się poprawi.

     Odpowiedz
     • Grzegorz
      Grzegorz says:

      Odsyłam Panią do konkretnego aktu prawnego a Pani pisze mi coś o ogrodach. Pytam po raz drugi, czy jest plan zarządzania ruchem na nowo powstałych drogach i przebudowywanych? Tak się składa że do postawienia znaków też trzeba wykonać taki plan. Nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania.

     • Katarzyna Krzyszkowska - Sut
      Katarzyna Krzyszkowska - Sut says:

      Proszę Pana, rozmawiamy o ulicy Działkowej i w jej sprawie proszę kontaktować się z gminą Konstancin Jeziorna. Każda nowo wybudowana ulica w gminie Piaseczno ma wprowadzaną organizację ruchu zgodnie z przepisami. Jeśli życzy Pan sobie szczegółowych wyjaśnień dotyczących konkretnej ulicy w gminie Piaseczno, proszę skontaktować się z wydziałem IDR, który udzieli Panu takich informacji. Adres do wydziału znajdzie Pan na stronie gminy. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.