Gmina Piaseczno wykonała 2 koncepcje drogowe ul. Działkowej i w lutym br. przekazała je do gminy Konstancin-Jeziorna. Na spotkaniu burmistrzów obu gmin ustalono, że gminy podzielą się kosztami wykonania projektów budowlanych jak i w przyszłości kosztami budowy zarówno ulicy Działkowej jak i dróg 10 KDL i 4 KL wraz ze zbiornikiem retencyjnym. Udział gminy Piaseczno będzie odpowiednio „proporcjonalny” (czyli większy) choć konkretny podział zostanie jeszcze ustalony i wymagać będzie akceptacji obu Rad Miejskich. Na najbliższą sesję przygotowujemy projekty uchwał o wzajemnej pomocy rzeczowej i finansowej. Pozwoli to przystąpić do przetargu na projektowanie tego układu drogowego.

Szacujemy, że wykonanie projektów budowlanych i uzyskanie decyzji administracyjnej zajmie 14-18 miesięcy. Całość zostanie podzielona na odcinki, które będziemy mogli sukcesywnie budować. Biorąc pod uwagę szacunkowe koszty na ok. 30 mln zł, realizacja całego układu będzie rozłożona na 4-5 lat i będzie zależała od sytuacji finansowej obu gmin i decyzji radnych.

W tym roku Piaseczno ma wybudować kolejny fragment ul. Cyraneczki i drogę 10 KDL, co zdecydowanie zmniejszy natężenie ruchu na ul. Działkowej na odcinku pomiędzy ul. Spacerową a 10 KDL. Mam nadzieję, że obecna sytuacja epidemiczna nie pokrzyżuje tych planów.

Nie ma jeszcze decyzji, która z koncepcji będzie podstawą do projektowania. Jedna z nich jest bardziej „zielona”, z elementami uspokojenia ruchu i przewiduje wyprowadzenie ruchu na ulicę Cyraneczki poprzez organizację ruchu. Druga przewiduje duże natężenie ruchu, a jezdnia, chodnik i ścieżka rowerowa przy wąskim pasie drogi ogranicza możliwość wykonania nasadzeń. W naszej opinii, wariant „zielony” jest lepszy, podkreśla lokalny charakter ulicy i mniej kosztuje, co ma niebagatelne znaczenie. Po wyłonieniu projektanta będziemy jeszcze konsultować obie koncepcje z mieszkańcami obu gmin.

Obie koncepcje drogowe ul. Działkowej dostępne są na stronie urzędu: http://bip.piaseczno.eu/artykul/407/6841/koncepcja-obslugi-komunikacyjnej-drog-gminnych-w-obrebie-ulicy-dzialkowej

Robert Widz

10.04.2020 r.

Radny Rady Miejskiej w Piasecznie w kadencji 2014-2018, wybrany do Rady Miejskiej na kadencję 2018-2023, po rezygnacji z mandatu radnego obecnie pełni funkcję II Zastępcy Burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno.

34 komentarzy:
  • Robert Widz
   Robert Widz says:

   Super komentarz. Naprawdę. Według Pana/Pani wybudowanie za kilkadziesiąt mln zł drogi, z wywłaszczeniami, to tak nieznaczący wydatek w budżetach gmin, że o co chodzi?. Pewnie Pan/Pani myśli, że ul. Działkowa to najważniejsza ulica w gminach i radni obu gmin nie mogą się już doczekać, aby rzucić całą kasę na ul. Działkową. Otóż jak radni podejmą decyzję o finansowaniu tej drogi i wybudujemy cały układ w 4-5 lat, to będzie mistrzostwo świata. Budowanie tej drogi etapami to rozsądny i jedyny sposób. A jak się uda znaleźć dodatkowe źródła finansowania, to może całość powstanie wcześniej.

   Odpowiedz
   • Maciej
    Maciej says:

    Opisuje Pan Panie Vice Brumistrzu ta inwestycje jakby budowal Pan autostradę A2 do granicy wschodniej. Choć pewnie w 4 – 5 lat dałoby się ją zrobić szybciej iniż te 3km. Nje mówi Pa prawdy i Pan o tym wie co do Działkowej, to jest komunikacyjnie największy bubel Jozefoslawia za który Pan jest współodpowiedzialny niekonczyca się kłótnia i brakiem porozumienia z KJ. 8 tys samochód dziennie tam jeździ tranzytem plus mieszkańcy. Dadatkowo od kiedy został Pan Birmistrzem zmienił Pan poglady o 90 stopni pisząc dosyć aroganckie teksty do mieszkancow. Wcześniej mówił Pan o całkowitym przejcou drogi itp.

    Odpowiedz
    • Robert Widz
     Robert Widz says:

     Zastanawia mnie co Pan wie na temat kłótni i braku porozumienia z K-J? Z wypowiedzi wynika, że nic. A może wybrał się Pan na wizytę do K-J i zapytał dlaczego tej drogi nie ma. Niech Pan się z nami podzieli! Może sobie Pan pisać co Pan chce, popisując się niewiedzą i oskarżając mnie o arogancję. Piszę prawdę i nie podlizuję się takim ludziom jak Pan. Wiem co jest realne do zrobienia a co jest życzeniowym myśleniem w stylu „należy mi się”. Poglądów na razie nie zmieniam. Robię to, co wcześniej komunikuję, w tempie jakie jest możliwe. Ale może Pan potrafi szybciej i lepiej? To niech Pan się zaangażuje, wtedy poznamy Pana skuteczność.

     Odpowiedz
     • Maciej
      Maciej says:

      Ta wypowiedzią tylko Pan potwierdza swoje aroganckie podejście. Od dawna sledze Pana działania w sprawie Działkowej i tak jak pisałem zmienia Pan swoje stanowisko w zależności od stołka na którym Pan siedzi. Rozumiem że udziela się Panu siedzenie w domu i frustracja Pan przelewa w taki sposób. Jako mieszkaniec gminy mam prawo domagać się dojazdu leszpego niż w krajach Afrykqnskich ale jak widać temat przerasta lokalne władze. Czekam więc cierpliwie na drogę za 5 lat skoro takie są możliwości. Pana ostatni przytyk to już delikatnie mówiąc szczyt w stylu rządzących obecnie tym krajem. Rozumiem że wyborcy nie mają według Pana prawa komentować poczynań lokalnych władz? Gratuluję i życzę Zdrowia.

     • Robert Widz
      Robert Widz says:

      wchodzenie z Panem w dyskusję do niczego nie prowadzi. Panu również życzę zdrowia. I cierpliwości.

  • Robert Widz
   Robert Widz says:

   Ceny szacunkowe z koncepcji, z uwzględnieniem odszkodowań za wywłaszczone nieruchomości. Mówimy o Działkowej, 10 KDL, 4 KL, fragmencie Cyraneczki i zbiorniku retencyjnym. Jak będzie cena będzie wiadomo po otwarciu ofert w przetargu na budowę. Myślę że będzie to raczej więcej niż mniej.

   Odpowiedz
   • Anna
    Anna says:

    Dziękujemy za informację. Ulica Działkowa to ważna inwestycja dla Jozefosławia. Jednak chciałabym zapytać o drogę 10 KDL i przedłużenie ul. Cyraneczki do ul. Kombatantów. Na kiedy planowane jest rozpoczęcie budowy tych ulic? Pozdrawiam

    Odpowiedz
     • ES
      ES says:

      Witam, czy są jakieś nowe informacje? Kiedy ruszy budowa 10 KDL i przedłużenie ul. Cyraneczki do ul. Kombatantów?
      Pozdrawiam

     • Katarzyna Krzyszkowska - Sut
      Katarzyna Krzyszkowska - Sut says:

      Umowa z wykonawcą została podpisana, trwa jeszcze zbieranie dodatkowej dokumentacji. Zakończenie inwestycji ma się zakończyć w maju 2021 roku. Dokładnie kiedy ruszą prace nie mam takiej informacji. Prawdopodobnie zacznie się od drogi 10 KDL, a następnie przedłużenie Cyraneczki.

 1. Tomasz
  Tomasz says:

  A ja się bardzo cieszę i ogromnie doceniam. Naprawdę Józefosław mocno się zmienił na przestrzeni ostatnich 5 lat, i w bardzo dużej mierze dzięki staraniom i zaangażowaniu Pana Widza. Więc respect. I pewnie, że chciałoby się więcej:
  – większego zaangażowania inwestycyjnego w drogi deweloperów (naprawdę nie dało się zrobić z połączenia ulicy Spacerowej i Kameliowej wzdłuż Le Village standardu na poziomie ulicy Spacerowej? Obawiam się, że ta ubita droga, która w tej chwili powstaje – po roku będzie do łatania. Czy na tej ulicy będzie jakieś oświetlenie?)
  – chciałoby się działkową mieć gotową już, ale mam świadomość trudności dzielenia się nią z K-J. Obawiam się, że droga do jej remontowania jest daleka (koncepcja drogi wzdłuż Le Village istnieje już od kilku dobrych lat, i zgoła zakładała inne rozwiązania?)
  – połączenie Józefosławia z Puławską, ulicą Cyraneczki – potrzebujemy tego żeby odkorkować trochę wyjazd z Józefosławia

  Jeśli chodzi o warianty ulicy Działkowej – to koniecznie 'zielony’.

  Odpowiedz
  • Robert Widz
   Robert Widz says:

   Dziękuję za miłe słowa. Ostatnio udało się zaangażowanie deweloperów uzyskać, dzięki temu mamy szansę wybudować 10 KDL (czyli połączenie ul. Cyraneczki z ul. Działkową). Ulica Olchowa została wybudowana również przy udziale dewelopera. Natomiast połączenie z ul. Spacerową musi poczekać. Gmina ma gotowe pozwolenie na budowę jednak nie ma na to pieniędzy i utwardzenie tłuczniem to jedyny możliwy sposób uzyskania drożności. Na pewno ta droga, nawet w takim stanie, się przyda a przy niedużym natężeniu ruchu nie powinno być problemów z jej utrzymaniem. Oświetlenie pojawi się wraz z budową tej ulicy. Na połączeniem ul. Cyraneczki z ul. Puławską pracujemy – wykonujemy obecnie 2 koncepcje drogowe i za kilka tygodni będziemy gotowi do dalszych rozmów z Lesznowolą i Warszawą.

   Odpowiedz
   • Mariusz
    Mariusz says:

    Witam, takze chciałbym docenic Panstwa zaangażowanie oraz widoczne efekty. Kazdy kto choc troche zaangazowal sie w działalnośc publiczna wie jak nie jest to takie proste. Co do gm. Lesznowola. W zwiazku z jej stanowiskiem dot. Ul. Cyraneczki zakładam ze gmina Lesznowola dla innych swoich projektow moze potrzebowac współpracy z gmina Piaseczno. Mam nadzieję ze Państwo będziecie swoje decyzje tam warunkowac zmiana ich podejścia do współpracy przy ul. Cyraneczki. Jeszcze raz pozdrawiam i dziękuję.

    Odpowiedz
   • Pit
    Pit says:

    Panie Robercie, nie głosowałem na partię która Pan reprezentuje ale trzymam kciuki za wszystko co robicie w celu budowy nowych dróg.
    Doceniam każdą informację na Pana stronie, nie ukrywam że czekam na nową Działkową. Najbardziej interesuje mnie jednak połączenie ul. Cyraneczki z ul. Puławską. Ta droga jest niesamowicie istotna w układzie komunikacyjnym tej okolicy. Jak Pan ocenia, jakie są szanse aby się dogadać z Lesznowolą? Pamiętam wpis ich przedstawiciela na forum że zrobi wszystko aby nie dopuścić do zwiększenia ruchu na tej ulicy. Dziękuję. Pozdrawiam!

    Odpowiedz
    • Robert Widz
     Robert Widz says:

     Panie .. (bo nie znam Pana imienia) 🙂 może następnym razem zagłosuje Pan na inną partię niż do tej pory.. Ja nie wiąże naszych działań z przynależnością do partii. Najistotniejsze jest to, że radni Rady Miejskiej w swojej większości przeznaczają środki finansowe na poprawę infrastruktury i usługi publiczne również w naszych miejscowościach. A czy to jest wynikiem przynależności do partii? oby nie.. Wszyscy chcemy, aby w gminie żyło się wszystkim lepiej. Jeśli chodzi o Kuropatwy, to robimy teraz to samo z K-J, przygotowujemy koncepcję zagospodarowania ul. Kuropatwy, którą przedstawimy Lesznowoli i Warszawie. To już wkrótce, bo za kilka/kilkanaście dni. I wtedy zobaczymy, jakie są szanse na porozumienie..

     Odpowiedz
 2. A
  A says:

  Super wiadomość, życzę determinacji w działaniu, jak na razie gratuluje wielu inicjatyw!
  Natomiast chciałbym przypomnieć ważna kwestie – sam Pan mówił i pisał, ze będzie pilnował, aby najpierw powstało przedłużenie Cyraneczki wzdłuż torów do K-J, a dopiero ta droga 10kdl wzdłuż nowego osiedla Kabacka Przystań – żeby tam nie przeniósł się ruch z Cyraneczki i Dzialkowej, czyli ulic zbiorczych w swym sensie. Z góry dziękuję i życzę radosnych Świat!

  Odpowiedz
  • Robert Widz
   Robert Widz says:

   Dziękuję za życzenia świąteczne, które odwzajemniam. Będziemy projektować równocześnie i Działkową i 10 KDL/4KL. Nawet gdy najpierw zrobimy nasze połączenie Cyraneczki z Działkową (droga 10 KDL wzdłuż osiedla Kabacka Przystań – bo to zależy tylko od gminy Piaseczno i może się wydarzyć w tym roku), to połączenie Cyraneczki/10 KDL będzie docelowym układem zbiorczym, który połączy również nową szkołę w Julianowie.

   Odpowiedz
 3. Brt
  Brt says:

  Czy dotychczasowe „projektowanie” siatki ulic w Józefosławiu i okolicy
  polegające na koncentracji całego ruchu na 1-2 ulicach niczego Państwa nie nauczyło?

  Przekładając na ludzi język:
  „zielony wariant” oznacza fragmenty jednokierunkowe na ul. Działkowej,
  czyli wpuszczenie całego ruchu na jedno skrzyżowanie
  – „autostrada” Cyraneczki – Julianowska

  Odpowiedz
  • Adrian
   Adrian says:

   Cyraneczki ma być taką autostradą lokalną, jeśli można tak powiedzieć i było to zawsze w planach; ja natomiast chciałbym zapytać o przedłużenie Cyraneczki i tę drogę wzdłuż torów 10KDL, zaznaczoną na fioletowo na planie orientacyjnym. Kiedy realnie powinno być to oddane do użytku? To jest najbardziej potrzebna ulica, wg mnie dużo bardziej niż sama Działkowa. I dużo tańsza inwestycja. Pozdrawiam!

   Odpowiedz
   • Robert Widz
    Robert Widz says:

    Odsyłam Pana do wcześniejszych postów na ten temat – też uważamy, że droga 10 KDL i 4KL powinna powstać jak najszybciej. Jeśli te rozmowy z K-J się zmaterializują, to projektowanie zajmie ok. 12=18 miesięcy. W trakcie projektowania podzielimy inwestycję na odcinki, biorąc pod uwagę wszelkie aspekty. Wtedy będzie wiadomo o kolejności realizacji. Ale dzisiaj naprawdę trudno podać jakiekolwiek terminy.

    Odpowiedz
  • Robert Widz
   Robert Widz says:

   Nauczyło nas bardzo dużo, przez lata żyliśmy bez żadnego poprzecznego połączenia pomiędzy ulicami Wilanowską i Ogrodową. Stąd w miejscowym planie tyle nowych połączeń drogami publicznymi. Ale oprócz siatki ulic jest jeszcze rola ulic w tej sieci. Są ulice zbiorcze, lokalne i dojazdowe. Te pierwsze projektuje się tak, aby przy dużym natężeniu ruchu infrastruktura była bezpieczna dla pieszych, rowerzystów i kierowców. Ul. Cyraneczki tak jest zaprojektowana i taką zbiorczą rolę ma pełnić. Dzięki skierowaniu strumienia ruchu na tę ulicę, pozostałe mogą mieć lokalny charakter do obsługi głównie okolicznych mieszkańców. Ul. Działkowa jest taką ulicą a dodatkowo stanowi drogi dojścia do Lasu Kabackiego dla Józefosławia, Julianowa i Kierszka. Warto więc zadbać, aby Ci którzy idą na spacer czy jadą na rowerową wycieczkę nie miele do czynienia z hałasem i spalinami pochodzącymi będącymi wynikiem ruchu, który powinien być skierowany na drogę zbiorczą. A już zastanawiamy się nad zmianą organizacji ruchu na skrzyżowaniu ul. Julianowskiej z ul. Cyraneczki.

   Odpowiedz
   • Michał
    Michał says:

    Jak sobie wyobrażę przekierowanie większości ruchu z Działkowej na Cyranczeki + ruch od strony Konstancina Jeziorny na Cyranczeki to obawiam się, że ronda na Cyraneczki zapchają się zupełnie.
    Czy jest obliczone jaki obecnie ruch jest na Cyraneczki, a jaki będzie po takim przekierowaniu oraz jaka jest przepsutowość ulicy?
    Intuicyjnie bliższy jest mi wariant Działkowej łącznie z chodnikiem i ścieżką rowerową, która równolegle do Cyraneczki jak obecnie będzie wyrowadzała ruch od strony K-J do Puławskiej.

    Odpowiedz
 4. Agnieszka
  Agnieszka says:

  Dzień dobry, mam dwa pytania: czy dostępne są plany i koncepcje budowy ul.Cyraneczki do granicy z KJ i na kiedy planowane jest rozpoczęcie robót przygotowawczych i docelowych, w którym miejscu planowany jest zbiornik retencyjny i czy planowane są jakieś dodatkowe jego funkcje: parkowe, plażowe, rekreacyjne, inne? Pozdrawiam.

  Odpowiedz
  • Robert Widz
   Robert Widz says:

   projekt ul. Cyraneczki uzyskał decyzję ZRID. Gmina przygotowuje obecnie przetarg na budowę ul. Cyraneczki w trybie „projektuj i buduj”, gdyż niektóre elementy tej drogi muszą ulec zmianie. Przebieg drogi będzie dostępny po ogłoszeniu przetargu, trzeba cierpliwe poczekać. Natomiast nie ma obecnie planów budowy odcinka od ul. Kombatantów do granicy z gminą Konstancin -Jeziorna, ze względu na ograniczone środki w budżecie gminy. Być może, że przetargu znajdzie się ten odcinek jako wyodrębniony etap. Realizacja nastąpiłaby teraz jedynie wtedy, gdyby nastąpiło porozumienie z inwestorem pobliskiego osiedla co do udziału w kosztach tej inwestycji. Jeśli do takiego porozumienia nie dojdzie, ten fragment poczeka sobie aż do zaprojektowania i uzyskania decyzji ZRID dla drogi 10 KDL i 4 KL w Kierszku. I oczywiście muszą się znaleźć na to środki w budżecie gminy. Jeśli chodzi o zbiornik retencyjny, to jak wyłonimy projektanta (co wymaga porozumienia z gminą Konstancin_Jeziorna) będziemy mogli określić jaki zbiornik będzie można wybudować. Zbiornik może powstać u zbiegu ulic 10 KDL i ul. Cyraneczki.

   Odpowiedz
  • Katarzyna Krzyszkowska - Sut
   Katarzyna Krzyszkowska - Sut says:

   W tym temacie słychać tyle, że Burmistrz K-J zmienia wcześniejsze ustalenia i wszystko stanęło w martwym punkcie. Burmistrz Piaseczna będzie jeszcze raz próbował zorganizować spotkanie, bo uważa, że porozumieć się trzeba.

   Odpowiedz
     • Katarzyna Krzyszkowska - Sut
      Katarzyna Krzyszkowska - Sut says:

      Dzień dobry, na sesji budżetowej w autopoprawce burmistrza zostały dołożone pieniądze na 2023 r na rozstrzygnięcie przetargu na projektowanie ul. Działkowej za czym optowała większość Radnych Rady Miejskiej. To jednak nie będzie szybki proces, bo wciąż nie ma finansowania tej ulicy. Zarówno Burmistrz Konstancina Jeziorny jak i tamtejsi Radni nie uważają tej ulicy za swój priorytet.

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.