W związku z dynamicznie rozwijającą się sytuacją związaną z koronawirusem oraz komunikatem Głównego Inspektora Sanitarnego dla seniorów z dnia 9 marca 2020 roku, a także w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców, Gmina Piaseczno wydała rekomendacje dla podległych jej jednostek organizacyjnych oraz placówek oświatowych.

Zawieszenie zorganizowanych form aktywności dla osób starszych

Gmina zarekomendowała jednostkom organizacyjnym czasowe zawieszenie zorganizowanych form aktywności dla osób starszych (zajęcia UTW, zajęcia sportowe, aktywności, spotkania klubów seniora, wykłady, zajęcia kulturalne, spotkania członków organizacji pozarządowych) do czasu wydania kolejnych komunikatów Głównego Inspektora Sanitarnego. Komunikat GIS dla seniorów dostępny pod linkiem: gis.gov.pl

Zalecenia dla placówek oświatowych

Dodatkowo Gmina wystosowała pismo do podległych jej placówek oświatowych wstrzymując do odwołania (zgodnie z ostatnim poleceniem Wojewody) wszystkie wycieczki i wyjazdy zagraniczne. Zaleca się także nie przyjmować wycieczek zagranicznych na terenie przedszkoli lub szkół. Ponadto Gmina wydała rekomendacje związane z odwołaniem wyjść uczniów na wycieczki do miejsc zgromadzeń publicznych (takich jak kino i teatr), ograniczeniem wejść do budynków oświatowych osobom postronnym, a także zalecenia związane ze szczególną dbałością o higienę na terenach placówek.

Gmina Piaseczno monitoruje sytuację na bieżąco. Na chwilę obecna nie ma na naszym terenie przesłanek do zamykania placówek oświatowych. Jeśli jednak taka konieczność się pojawi, to decyzja taka zostanie podjęta.

Ograniczajmy wizyty w urzędach

Podjęte działania mają charakter prewencyjny. W celu zapobiegania rozpowszechnianiu się wirusa zalecamy wszystkim mieszkańcom naszej gminy, aby jeśli nie jest to konieczne ograniczać wizyty w urzędach. Jeśli sprawy nie są pilne lepiej odłożyć je na inny, bardziej dogodny moment, lub jeśli tylko to możliwe załatwiać je pisemnie lub drogą elektroniczną.

Zamknięcie placówek oświatowych, kulturalnych i sportowych

Zgodnie z decyzją rządu zakomunikowaną w dniu 11 marca 2020 r. przez Prezesa Rady Ministrów, od 12 do 25 marca zawieszone zostają zajęcia w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych na terenie całego kraju. Zamknięciu podlegają również żłobki. W dniach 12-13 marca placówki pozostaną otwarte i w klasach nauczyciele będą pilnować dzieci po to, żeby umożliwić logistykę dla rodziców i opiekę nad dziećmi, natomiast od 16 marca wszystkie placówki zostaną zamknięte dla osób z zewnątrz.

Szczegółowe informacje na stronie wojewody: www.gov.pl

Informacja jak uzyskać zasiłek opiekuńczy na opiekę nad zdrowym dzieckiem: www.gov.pl

Odwołane wydarzenia sportowe i kulturalne

Na spotkaniu burmistrza z dyrektorami wszystkich jednostek organizacyjnych oraz prezesami miejskich spółek w ślad za postanowieniem Rady Ministrów podjęte zostały decyzje o odwołaniu wszystkich wydarzeń oraz zajęć sportowych i kulturalnych we wszystkich gminnych instytucjach kultury oraz sportu. Zamknięte dla osób z zewnątrz będą Centrum Kultury i jego filie, Biblioteka Publiczna wraz z filiami oraz obiekty Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji, w tym basen.

Podobnie jak w przypadku placówek oświatowych zawieszenie działalności tych instytucji zaplanowane zostało do 25 marca.

To nie ferie a kwarantanna

Zwracamy baczną uwagę, że jest to sytuacja wyjątkowa, związana z kwarantanną mającą zapobiec rozprzestrzeniani się koronawirusa, dlatego apelujemy o nie traktowanie tego okresu jak ferii. Prosimy o nie przemieszczanie się bez wyraźnej potrzeby, unikanie zgromadzeń oraz miejsc publicznych, nie organizowanie rodzinnych wyjazdów wypoczynkowych. Wykorzystajmy ten czas właściwie dla dobra i zdrowia nas wszystkich.

Ograniczenia w Urzędzie Miasta i Gminy Piaseczno

W celu zapobiegania rozpowszechnianiu się koronawirusa, prosimy o ograniczenie wizyt osobistych w Urzędzie Miasta i Gminy Piaseczno. Informujemy, że sprawy niecierpiące zwłoki można załatwiać telefonicznie (centrala 22 70 17 500), lub drogą elektroniczną, np. poprzez mail oraz e-puap. szczegółowy wykaz telefonów oraz maili na stronie www.bip.piaseczno.eu. Interesanci Urzędu będą obsługiwani przez pracowników Urzędu jedynie w pilnych przypadkach.

Wprowadzone ograniczenia mają charakter prewencyjny, aby minimalizować rozprzestrzenianie się wirusa.

Będziemy Państwa na bieżąco informować w miarę zmieniającej się sytuacji.

 

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.