logo

Ogromnie się cieszę, Gminie Piaseczno udało się pozyskać ponad 2,1 ml zł dotacji z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na wybudowanie tej ulicy! Mieszkańcy odcinka od ul. XXI wieku do ul. Geodetów zapewne też. Ten fragment ma szanse zmienić swoje oblicze. Ulica będzie budowana na od ul. Wenus do ul. Geodetów.

Chciałabym jednak przypomnieć, że jej projekt już gotowy czekał na realizację od poprzedniej kadencji, czyli od lat 2014 -2018.  Był to jeden z łączników, który uważaliśmy jako radni za dość istotny w Józefosławiu.  Jednak było na tyle dużo innych pilniejszych inwestycji, że musiał czekać w kolejce.  Teraz ten czas nadszedł i mam nadzieję, że droga będzie gotowa w 2022 roku. W roku 2020 został wykonany łącznik od ul. XXI wieku do ul. Wenus dla pieszych i rowerów, który bardzo się sprawdził.

Niestety co mnie bardzo martwi, będzie musiał zniknąć cały szpaler drzew – grabów, między ul. Wenus a ul. XXI wieku, które były nasadzone jako żywopłot. Niestety w którymś momencie właściciel ich nie przycinał i pozwolił im bujnie wyrosnąć. W tej chwili są zbyt dużymi drzewami i zbyt gęsto posadzonymi, aby móc je przesadzić, a w projekcie wypadają centralnie w pasie drogi.

Mam nadzieję, że Gmina Piaseczno i wydział drogowy IDR wraz z wydziałem Ochrony Środowiska wezmą sobie ten fakt poważnie do serca, zrobią powtórną inwentaryzację zieleni (bo ta sprzed lat jest nieaktualna) i w zamian posadzą mieszkańcom w rekompensacie duże drzewa. W tej kwestii złożę odpowiedni wniosek. Przykładem kiepskiego planowania jest ul. Wenus, gdzie podziemna infrastruktura została tak położona, że nie zostawiono miejsca pod choćby jedno drzewo.

W rejonie tych ulic buduje się obecnie najwięcej, a niestety deweloperzy otrzymują zezwolenia na wycinki dużych drzew (brzozy poniżej, ok 30 sztuk) tak jak obecnie przy budowie osiedla, przy ul. Tenisowej, tylko potem albo nie sadzą nic, albo jakieś miniaturowe migdałki i niskie krzewy, które nie zastąpią dużych drzew. W tym miejscu ten szpaler to mogła być naturalna zielona bariera między blokami, a tak mieszkańcy będą zaglądać sobie do okien 🙁 W sumie ciekawa jestem do jakich nasadzeń w zamian deweloper się zobowiązał.

W przyszłości obok ulic Jutrzenki i XXI wieku nasza piękna wieś ma zabezpieczony teren o powierzchni 5 tyś m na teren zielony, ale kiedy zobaczymy tam zieleń to ciężko powiedzieć.

Katarzyna Krzyszkowska Sut

Radna Rady Miejskiej w Piasecznie.

2 komentarzy:
 1. Piotr
  Piotr says:

  Dobra wiadomość! Prośba o zamieszczenie na stronie informacji, jak już będzie coś wiadomo w sprawie zatwierdzenia przez radnych finansowania przebudowy Geodetów i Energetycznej.

  W kwestii Działkowej i Kuropatwy – z komentarzy zamieszczanych na Facebooku przez burmistrza Putkiewicza wynika, że „piłka” jest po stronie Konstancina i Lesznowoli. Myślę, że dobrze byłoby na łamach tej strony wyjaśnić mieszkańcom jak wygląda sytuacja prawna tych inwestycji. A może jakaś wspólna inicjatywa (np. nagłośnienie w mediach), razem z mieszkańcami, która zmotywowałaby te 2 gminy do współpracy? A może starosta Gut, mógłby „wymóc” na pozostałych gminach powiatu „wymóc” te inwestycje?

  Pozdrawiam i życzę powodzenia!

  Odpowiedz
  • Katarzyna Krzyszkowska - Sut
   Katarzyna Krzyszkowska - Sut says:

   Finansowanie w kwocie 21 mln na budowę ul. Geodetów i Energetycznej zostało zatwierdzone i to jest duży sukces radnych, ale dopiero jak zostanie podpisana umowa z wykonawcą, to wtedy będzie można odtrąbić wielki sukces. Na razie toczą się różnego rodzaju procedury typu – odwołania itp. poczekajmy na konkret i nie cieszmy się przedwcześnie. 🙂
   Co do Działkowej było już tyle informacji, że w kółko powtarzać to samo nie ma sensu. Burmistrz K-J na ten moment nie podejmuje współpracy więc właściwie nie ma o czym pisać. Nie sądzę, żeby starosta chciał zabierać głos w tej sprawie, a sąsiednim Gminom i mieszkańcom (Warszawa- Lesznowola) niezbyt zależy na poszerzaniu Kuropatwy. Spróbuje się dowiedzieć czy są jakieś nowe wieści na temat pertraktacji z p. Wójt.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.