Rozpoczyna się przebudowa bardzo niebezpiecznego i newralgicznego skrzyżowania w bezpośrednim sąsiedztwie przejazdu kolejowego. To ważny ciąg komunikacyjny zarówno dla pieszych i rowerzystów oraz kierowców, który jest kluczowym połączeniem Józefosławia i Julianowa z Piasecznem.

Gmina przystąpiła do wykonania projektu drogowego ulicy Urbanistów w 2017 roku. Ze względu na skomplikowana lokalizację skrzyżowania urząd miasta przygotował 2 warianty, które były konsultowane z zainteresowanymi stronami, wybierając ostatecznie najmniej ingerujący w przyległe nieruchomości. Niestety, taka przebudowa nie mogła obejść się bez zajęcia pod jej realizację części prywatnych nieruchomości.

Przebudowa torów
Pozwolenie na budowę zostało wydane w trybie Zezwolenia na Realizację Inwestycji Drogowej (ZRID). Decyzja nr 14/2019 została wydana przez Starostę Piaseczyńskiego w dniu 14 maja 2019 r. Decyzji tej nadany został rygor natychmiastowej wykonalności, który uprawnia zarządcę drogi do podjęcia działań objętych art. 17 ustawy z dnia 10 kwietnia 2003r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (tj. Dz. U. 2018, poz. 1474 ze zm.).
– Pierwotnie przebudowa skrzyżowania została zaplanowana na 2021 r., Rada Miejska zabezpieczyła finansowanie tej inwestycji w Wieloletniej Prognozie Finansowej. Jednak w lutym 2020 r. PGNIG Termika poinformowała nas o konieczności przeprowadzenia remontu przejazdu kolejowego i całkowitym jego zamknięciu, co może się odbyć jedynie w miesiącach wakacyjnych – mówi Robert Widz, II Zastępca Burmistrza.

Skoordynowane zamknięcie na wakacje
Zamknięcie przejazdu ulicą Julianowską stanowi ogromne utrudnienie komunikacyjne dla okolicznych mieszkańców. Najkrótsze objazdy wynoszą odpowiednio 3 km i 4,5 km, dodatkowo mieszkańcy pozbawieni są transportu publicznego. Aby uniknąć dwukrotnego zamknięcia ul. Julianowskiej, Gmina zdecydowała się skoordynować prace drogowe na skrzyżowaniu ul. Julianowskiej z ul. Urbanistów z remontem przejazdu kolejowego przez PGNIG Termikę. Rada Miejska przesunęła środki finansowe na bieżący rok, a w przetargu wyłoniono wykonawcę robót drogowych. Udało się również skoordynować w jednym czasie modernizację linii energetycznej przez PGE Dystrybucja.

Sporna nieruchomość
W międzyczasie Gmina Piaseczno podejmowała próby ugodowego przejęcia nieruchomości na rogu ul. Julianowskiej i ul. Urbanistów, niezbędnej do przeprowadzenia inwestycji gminnej. Wychodząc właścicielce naprzeciw, proponowała zawarcie porozumienia w przedmiocie odbudowy ogrodzenia w ramach inwestycji, na co właścicielka nie wyraziła zgody. Jednocześnie wobec braku zgody właścicielki na wykonanie operatu szacunkowego, nie było możliwości określenia wysokości odszkodowania za przejmowany fragment nieruchomości wraz z naniesieniami i nasadzeniami. Ostatecznie, w związku z koniecznością przystąpienia do realizacji inwestycji oraz brakiem porozumienia z właścicielką, podjęto decyzję o rozpoczęciu procedury egzekucyjnej. – Niestety inwestycje drogowe, które poprawiać mają komfort użytkowania i zwiększać bezpieczeństwo wymagają przestrzeni, a to często wiąże się z koniecznością pozyskiwania dodatkowych gruntów, a gdy nie ma na to zgody prywatnego właściciela sięgać trzeba po procedury administracyjne. To koszt dostosowywania infrastruktury do standardu miasta – wyjaśnia Burmistrz Daniel Putkiewicz.

Poprawa bezpieczeństwa
Przebudowa skrzyżowania ul. Julianowskiej z ul. Urbanistów poprawi bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów i kierowców w tym rejonie. Samo skrzyżowanie zostanie odsunięte od przejazdu kolejowego. Wybudowany zostanie chodnik i ścieżka rowerowa, będzie nowe oznakowanie drogowe i oświetlenie. Na tym etapie poszerzony zostanie pas drogowy ul. Urbanistów, utwardzone zostanie pobocze ulicy. W dalszej perspektywie przebudowana zostanie cała ulica Urbanistów, aż do ul. Polnej. Termin tej przebudowy uzależniony jest od możliwości finansowych gminy i decyzji Rady Miejskiej.

9 komentarzy:
 1. Edek
  Edek says:

  Dzień dobry,
  W artykule napisane jest”. Na tym etapie poszerzony zostanie pas drogowy ul. Urbanistów, utwardzone zostanie pobocze ulicy”.
  Naprawdę na całej długości tej ulicy gdzie nie ma obecnie chodnika bedsie w ramach tej inwestycji utwardzone pobocze?
  Na stronie gminy napisane jest że zrobiony beddie kawałek do studni D-28. Co to jest studnia D28? Tak na długość to ile to bedzie 100m?

  Odpowiedz
 2. Kasia Krzyszkowska - Sut
  Kasia Krzyszkowska - Sut says:

  Tak, nie ma przewidzianych środków finansowych na wykonanie całej ulicy, do ul. Polnej w tym chodnika. Ulica zostanie poszerzona i zrealizowany zostanie remont skrzyżowania. Studnia D 28 to jakaś studnia kanalizacyjna. Proszę wybaczyć, ale nie jestem hydraulikiem, żeby znać dokładne oznaczenia studni 😉
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Edek
   Edek says:

   Tak , tylko pytanie gdzie się znajduje:) bo w tym etapie budowy ul.urbanistow ma być wykonana do studni D-28. I zastanawiam się , jaki to odcinek tej ulicy beddie dokładnie zrobiony bo też nie wiem gdzie ta studnia się znajduje…

   Odpowiedz
 3. Paweł
  Paweł says:

  Czy są jakieś szanse na generalny remont ulicy Geodetów na odcinku Puławska-Ogrodowa-Wilanowska w 2021 roku? Na jakim etapie jest ta sprawa?

  Odpowiedz
   • Paweł
    Paweł says:

    Żałuję, że spytałem. Sądziłem, że jest jakiś przybliżony harmonogram. Zwłaszcza, że jest projekt, a w obiegu jest korespondencja z wydziału geodezji starostwa powiatowego w tej sprawie. Widać się myliłem. Więcej nie spytam.

    Odpowiedz
    • Kasia Krzyszkowska - Sut
     Kasia Krzyszkowska - Sut says:

     Proszę się nie obrażać 🙂 Nie jestem urzędnikiem w wydziale IDR, żeby odpowiadać na zawołanie. Też muszę się dowiedzieć w Gminie, a nie jest to takie proste bo urząd pracuje po części zdalnie.
     Pozdrawiam

     Odpowiedz
     • Paweł
      Paweł says:

      Dziękuję. Już sam ustaliłem, że gmina czeka na wydanie ZRID przez starostwo. Starostwo zebrało komplet dokumentów w tej sprawie.

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.