Jak co roku wspólnie ze Stowarzyszeniem Pomysł na Józefosław i ze wsparciem Gminy Piaseczno będziemy upiększać zielenią Józefosław! Tym razem będą to drzewa, dla tych co nie wiedzą – działamy w tym temacie od roku 2015 kiedy to wspólnie z mieszkańcami i przechodniami obsadzaliśmy drzewami ulicę Cyraneczki od ul. Wilanowskiej do ul. Ogrodowej! Poniżej na zdjęciu.

Od tamtej akcji postanowiliśmy co roku jakiś skrawek naszej miejscowości porządkować i obsadzać roślinami oraz ustawiać małą architekturę w miejscach, w których to możliwe. Kolejnym takim miejscem był zaniedbany plac przy ul. Cyraneczki i ul. Julianowskiej, gdzie niegdyś stały sławetne betonowe bloczki. Nazywamy je umownie Trzy Place – dwa po stronie obecnego Klubu Kultury i jeden tam gdzie stoją piaseczyńskie rowery miejskie. Tu udało się postawić małą architekturę. Ławeczki, donice, trejaże na których prezentowane były również wystawy prac konkursowych organizowane przez naszą Bibliotekę. To 2016 rok.

W 2017 r. obsadzaliśmy paskudny narożnik przy bardzo popularnym sklepie przy ul.Cyraneczki i ul. Wilanowskiej, szczerze mówiąc chcieliśmy zasłonić nieestetyczny parking, który zresztą do tej pory jest nieestetyczny i raczej źle zaplanowany. Udało nam się to połowicznie. Tzn. zasadziliśmy świetnie, ale mimo to, to miejsce nie należy do najładniejszych. W ubiegłych latach susza doskwierała i kilka roślin wypadło. A mieszkańcy napracowali się sporo!

Ubiegły rok 2018, to skwer przy. ul. Wenus i ul. Wilanowskiej, z tego miejsca jesteśmy dumni, bo udało nam się zaplanować na nim również oprócz ławeczek – oświetlenie.

W tym roku zadbamy o to by przy ul. Spacerowej na odcinku za szkołą w stronę lasu, zasadzić drzewa – będą to jarząby mączne – Sorbus aria Magnifica. Jest to drzewo wolno rosnące, nisko rozgałęzione o jajowatej koronie dorastające do 10 m wysokości i ok. 7 m szerokości. Liście szerokie, eliptyczne, z wierzchu szare, pokryte filcowatym kutnerem, od spodu ciemnozielone. Kwitnie w maju. Kwiaty białe zebrane w talerzowate wiechy. Roślina miododajna. Owoce dekoracyjne, pomarańczowo-czerwone, kuliste nieco omszone, dojrzewają we wrześniu. Owoce są chętnie zjadane przez ptaki. Odmiana całkowicie odporna na mróz, mało wymagająca, odporna na suszę i warunki miejskie. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, toleruje półcień.
Ze względu na wąski pokrój doskonałe drzewo przyuliczne.
Specjalnie wybraliśmy drzewa kwitnące i owocujące. Przydatne dla owadów i ptaków! Zapraszamy do udziału w akcji! 

Katarzyna Krzyszkowska-Sut

Radna Rady Miejskiej w Piasecznie.

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.