Nie wszyscy Państwo mają okazję śledzić przebieg sesji on-line, dlatego chciałabym przekazać kilka ważniejszych spraw dotyczących tego co się udało uchwalić na dzisiejszej sesji, a z czym trzeba było się (chwilowo mam nadzieję) rozstać.

1. Udało się dofinansować inwestycję drogową „Projekt + budowa ul. Olchowej oraz fragmentu ul. Ogrodowej od Rowu Jeziorki do ul. Olchowej w Józefosławiu o dł 320 m wraz z odwodnieniem i oświetleniem”. W sumie inwestycja kosztować będzie ok. 6 mln zł, a Rada Miejska „dołożyła” dzisiaj do tej inwestycji 4 710 000 zł. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie podpisane wcześniej porozumienie z inwestorem realizującym budowę osiedla domów jednorodzinnych przy ul. Olchowej – dotyczące udziału inwestora w budowie tejże ulicy! Dzięki temu zabezpieczone teraz środki w części wrócą do budżetu i było to istotnym argumentem w przekonywaniu radnych do przeznaczenia dodatkowych środków na realizację tego zadania.

Dodatkowo trzeba było ograniczyć wydatki na następujące zadania, które były przewidziane do realizacji na ten rok:

– zadania remontowe

 • remont nawierzchni ul. Słoneczny Sad (150 tys.)
 • remont nawierzchni ul. Mirabelki wraz z odwodnieniem (85 tys.)

– zadania inwestycyjne

 • koncepcja ul. Wilanowskiej od ul. Geodetów do ul. Cyraneczki (80 tys.)
 • wykonanie ciągu pieszo-rowerowego od ul. XXI w. do ul. Wenus (105 tys.)
 • projekt i budowa parkingu przy ul. Kameralnej (127 tys.)

Oznacza to, że realizacja tych zadań przesunie się w czasie. Jako radni będziemy zabiegać o zabezpieczenie środków na te zadania w przyszłorocznym budżecie.

2. Ponadto w naszej okolicy dofinansowane zostały: 

 • budowa Kanału odwodnieniowego wsi Chyliczki od ul. Moniuszki do ul. Wschodniej
 • projekt, odwodnienie, budowa ul. Polnej w Chyliczkach od ul. Urbanistów do ul. Moniuszki.
 • udzielono pomocy rzeczowej w kwocie (100 tyś.) dla Gminy Konstancin-Jeziorna na koncepcję budowy ul. Działkowej, którą wykona Gmina Piaseczno
 • na wniosek wydziału UTP plac zabaw na terenie Szkoły Podstawowej przy ul. Kameralnej 11 (w kwocie 105 tyś)
 • Zagospodarowanie terenu przy budynku Centrum Kultury w Józefosławiu (w kwocie 50 tyś)

3. Została podjęta również uchwała w sprawie zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych, urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń ich gabarytów czyli tzw. Uchwała Krajobrazowa. 

Mam nadzieję, że kolejnym krokiem będzie porządkowanie przestrzeni publicznej, która niestety w dużej mierze jest zaśmiecana banerami i nadmierną ilością chaotycznych, krzykliwych reklam.

4. W związku z wejściem w życie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 8 lutego br. na wniosek Centrum Usług Wspólnych zwiększono wydatki na dodatki do wynagrodzenia dla nauczycieli w kwocie 4 004 400 zł wydatki pokrywa się z wolnych środków.

5. Uchwalony został również nowy regulamin korzystania z parku przy ul. Ogrodowej w Józefosławiu, na który zarówno właściciele psów jak i inni mieszkańcy korzystający z parku tak długo czekali. Zostały wyznaczone strefy – strefa A wybieg dla psów, strefa B do spacerów z psami na smyczy, ale również miejsca, do których pieski niekoniecznie mają wstęp Strefa C np. plac zabaw dla dzieci, boiska czy strefy na trawie, które mają służyć relaksowi wszystkich mieszkańców.  W kwietniu regulamin powinien zawisnąć przed jednym i drugim wejściem do parku wraz z planem graficznym.

Z poważaniem

Katarzyna Krzyszkowska-Sut

Radna Rady Miejskiej w Piasecznie.

 

36 komentarzy:
 1. Beata
  Beata says:

  Cieszę z podjęcia przez Radę Miejską Uchwały Krajobrazowej, dzięki której przestrzeń publiczna będzie stopniowo zmieniać się na bardziej estetyczną, ładniejszą, uporządkowaną.
  Dobrą decyzją jest również zmiana regulaminu w parku i podział na strefy, to poprawi organizację korzystania z niego i być może złagodzi w końcu różne animozje.
  Bardzo dziekuję😀

  Odpowiedz
 2. Tomek Kwiatkowski
  Tomek Kwiatkowski says:

  Pani Katarzyno, Panie Robercie!
  Wielkie brawa dla wszystkich osób zaangażowanych w tą sprawę!
  Serdeczne podziękowania za skuteczne reprezentowanie mieszkańców Olchowej.
  Chyba trzeba będzie zorganizować po wszystkim jakiś „piknik” 🙂
  Pozdrawiam serdecznie w imieniu swoim i moich Sąsiadów.

  Odpowiedz
 3. Mieszkaniec
  Mieszkaniec says:

  6mln za 320m Ogrodowej vs 5mln za 620m Geodetów z rondem. Zakładam, że w przypadku jednej i drugiej będzie oświetlenie i odwodnienie. Skąd taka różnica?

  Odpowiedz
 4. Ania
  Ania says:

  Rozumiem radość mieszkańców ul.Olchowej, ale kompletnie nie rozumiem jak można przeznaczyć 6 milionów na JEDNĄ ulicę! My na granicach gminy toniemy czasem nawet po kolana w błocie aby dojść do przystanku autobusowego. Państwo pewnie nawet nie wiecie, że miejscowość o wdzięcznej nazwie Henryków-Urocze należy do gminy Piaseczno…też chciałabym się cieszyć asfaltowymi drogami a proszę mi wierzyć, że za 6 milionów to cała wieś by była w asfalcie…do tej pory na ponad kilometr dróg w naszej wsi zostało wydane 200 może 250 tysięcy… oczywiście bez oświetlenia, odwodnienia, krawężników i kwietników, ale nam wystarczy, że nie będziemy musieli zmieniać butów na przystanku. Szanowni radni zastanówcie się czasem nad swoim postępowaniem, bo to wstyd tak zabierać ciągle tym co są i tak na końcu…

  Odpowiedz
  • Adam
   Adam says:

   To tym razem ja spróbuję zrozumieć. Mamy to samo, zimą błoto po kolana, latem kurz w każdej szczelinie, a przy ulicy około 100 domów! Czekamy 8 długich lat, męczyliśmy swoich radnych do bólu, pewnie mieli nas już niejednokrotnie dość-to tyle co mogę doradzić! Natomiast proszę pisać precyzyjnie, Olchowa ma kosztować 3,6 mln z tego część dokłada inwestor! A 2,4 mln to koszt innej ulicy, Ogrodowej. A wspólny był tylko przetarg, składający się z 2 niezależnych części.

   Odpowiedz
   • Ania
    Ania says:

    8 lat to nie tak dużo…my czekamy ponad 12…ale nie zamierzam się licytować, bo zupełnie nie o to chodzi.
    Problem polega na tym, że nie może być tak, że zabiera się jednym a daje drugim. Nie może być tak, że latami chodzimy i prosimy i kiedy w koncu nam się udaje, mamy zaklepane pieniądze na daną inwestycję to ciach pyk! RM decyduje o zdjęciu inwestycji xyz bo się okazało, że inwestycja abc jest droższa(?)niż zakładano początkowo. No nie! Nie ma kasy to nie rezygnujemy ze wszystkich innych tylko ta jedna musi poczekac aż kasa będzie.
    I szczerze? 100domów na odcinku 320m, kto na to pozwolił?
    ktoś powinien się w koncu za ten caly bajzel wziąć, bo deweloperzy zarabiają na inwestycjach a infrastrukturę mają w poważaniu…a to przecież proste…będzie pozwolenie na budowę jak bedzie zrobiona droga dojazdowa.

    Odpowiedz
    • Paweł
     Paweł says:

     Tutaj też jest nieścisłość, ale to wina bzdurnej nazwy tego przetargu i umieszczenie w jednym postępowaniu dwóch ulic. 320m to długość remontowanej ulicy Ogrodowej wraz z mostem (cz.1 przetargu). Cała Olchowa ma około 1km (cz. 2 przetargu).

     Odpowiedz
    • Z
     Z says:

     Ania,

     To chyba rozsądne, że gmina buduje drogę dojazdowa do 300 domów, zamiast drogi w kilku. Niestety w Polsce każdy buduje się gdzie chce i powstają takie absurdy jak droga dla kilku domów. Zabudowa powinna być zwarta.

     Odpowiedz
 5. Tomasz
  Tomasz says:

  Szczerze mówiąc to nie wiem jak to się Państwu udało/udaje, reszta gminy chyba trochę zgrzyta zębami:) Podliczyłem tylko duże inwestycje drogowe realizowane i zaplanowane w Józefosławiu w 2018 i 2019 roku i sumarycznie mi wyszło = 42 366 999 pln!!! Pewnie o czymś zapomniałem, ale w tej sumie wziąłem pod uwagę takie pozycje:
  Ogrodowa remont – 1 086 144 pln
  Geodetów rondo – 12 848 580 pln
  Cyraneczki (od Ogrodowej do osiedlowej) – 2 817 517 pln
  Spacerowa – 9 483 000 pln
  Prymulki+Ogrodowa – 4 735 500 pln
  Geodetów (od ronda do Julianowskiej) – 5 291 000 pln
  Olchowa – 3 643 260 pln
  Ogrodowa (od Cyraneczki do Olchowej) – 2 407 998 pln

  SZACUN!! Ta ziemia takich pieniędzy nie widziała przez sumarycznie przez 20 lat wcześniejszej egzystencji;)

  Odpowiedz
  • Ania
   Ania says:

   jak dla mnie gmina może zainwestować i miliard w Józefosław pod warunkiem, że nie będzie to jedyna miejscowość w którą będzie inwestować. Bo czy rzeczywiście można mówić o sukcesie kiedy zabiera się jednym aby dać drugim ?

   Odpowiedz
   • Kasia Krzyszkowska - Sut
    Kasia Krzyszkowska - Sut says:

    Pani Aniu, Jeśli śledzi pani media społecznościowe to sporo jest wpisów o ukończonych właśnie drogach w Piasecznie, choćby Zalesiu Dolnym. Jeśli z uwagą przeczytała pani artykuł, to jest napisane, że swój udział finansowy ma inwestor osiedla, co jest znaczące oraz to, że zdjęliśmy część inwestycji i remontów z Józefosławia przewidzianych na ten rok.
    Pozdrawiam

    Odpowiedz
   • Z
    Z says:

    Jest Pani niesprawiedliwa. Józefosław i Julianów to bardzo zwarta zabudowa, a więc ogrom podatków które wpływają do kasy miasta. Latami nie robiono tu nic. Sytuacja jest taka, że gmina nie zabiera innym żeby dać J&J. Gmina przeznacza należne środki dla Józefosławia.

    Odpowiedz
 6. Karol
  Karol says:

  Proszę też zadbać o to żeby w końcu też Urbanistów w przyszłym roku zrobiono.
  Dodatkowo chciałbym spytać o szkole w Julianowie, coś w temacie się dzieje? Jakieś ino może państwo macie?

  ?pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Kasia Krzyszkowska - Sut
   Kasia Krzyszkowska - Sut says:

   Panie Karolu, to o co wnioskowałam we wnioskach do budżetu, będzie robione sukcesywnie. Oprócz tego z czego musiałam zrezygnować na rzecz ul. Olchowej. Wszystkiego nie da rady zrobić od razu. Temat szkoły cały czas jest w toku. Z pewnością na którejś Komisji Oświaty temat ten będzie poruszany. Jak uzyskam bieżące informacje z pewnością o tym napiszę.
   Pozdrawiam.

   Odpowiedz
 7. Jacenty
  Jacenty says:

  Dobrze, że będzie średnio ważna droga dla małej grupy mieszkańców jednej ulicy, ale cała wieś czeka na strategiczne dokonczenie Cyraneczki od torów do Puławskiej

  Odpowiedz
  • Kasia Krzyszkowska - Sut
   Kasia Krzyszkowska - Sut says:

   I tu nie mogę się z panem zgodzić. Ta droga ma duże znaczenie dla wszystkich mieszkańców, każdy w równym stopniu może z niej korzystać, jest łącznikiem pomiędzy ul. Wilanowską i ul. Ogrodową. Do WPF wpisana była w poprzedniej kadencji i czekała na swoją kolej i jej mieszkańcy też. Po raz pierwszy udział w infrastrukturze będzie miał inwestor budujący domy co jest kluczowe w tej sytuacji! Cyraneczki do ul. Puławskiej pojedzie pan niedługo, a do torów jak radni z gminy Konstancin-Jeziorna wezmą się do roboty w równym stopniu co my.
   Pozdrawiam.

   Odpowiedz
  • Adam
   Adam says:

   A dlaczego cala wieś?? Mnie w ogóle ten odcinek do torów nie jest potrzebny! Także wszystko zależy od optyki dorgi panie, mi dużo bardziej będzie pasowała Olchowa w dojeździe do szkoły niż Cyraneczki do torów… A do Puławskiej i tak nigdy nie będzie, bo to teren Lesznowoli, która prędzej szlaban postawi na Kuropatwy niż ją rozbuduje!

   Odpowiedz
  • Igor Kuna
   Igor Kuna says:

   Panie Jacenty
   Jako skromny członek tej małej grupy mieszkańców mogę śmiało potwierdzić,że również czekamy na nową Cyraneczki bo na Działkowej też zostawiłem kilka opon (i nie ja jeden). Nie mniej tak samo płacimy podatki jak reszta wsi i oczekiwanie na naszą średnio ważną dla Pana drogę trwało dłużej niż sądziliśmy ale rozumieliśmy, iż po drodze wydarzyło się kilka pilnych inwestycji i trzeba było zacisnąć zęby a potem jeszcze powalczyć o realizacje.
   Proszę mi odpowiedzieć jaką Pan podjął aktywność w sprawie Cyraneczki ?
   pozdrawiam

   Odpowiedz
 8. Tomek
  Tomek says:

  Dziękujemy Samorządowcom za pozytywne załatwie sprawy Olchowej i trzymamy kciuki, żeby inni mieszkańcy z podobnymi potrzebami jak Olchowa mieli również pozytywny wynik! Miłego dnia! Tomek

  Odpowiedz
 9. Grzegorz
  Grzegorz says:

  Pytanie do Pani Kasi Krzyszkowskiej-Sut
  „projekt, odwodnienie, budowa ul. Polnej w Chyliczkach od ul. Urbanistów do ul. Moniuszki” – można więcej szczegółów? Czy jest szansa aby w tym roku ruszyła przebudowa?

  Odpowiedz
 10. Agnieszka
  Agnieszka says:

  Szanowni Państwo Radni!
  Odłożenie remontu nawierzchni ul. Mirabelki, która przylega do inwestycji drogowej związanej z ul. Ogrodową, na nie wiadomo kiedy jest nielogiczne. 85 tys. zł na ten remont to tylko 1,45% całej kwoty inwestycji. Po co dwa razy rozkopywać ten sam fragment ul. Ogrodowej raz w tym roku i drugi w przyszłości, jak można to zrobić raz? Rozszerzenie zakresu prac ekipy wykonującej inwestycję drogową związaną z ul. Ogrodową o remont ul. Mirabelki na pewno będzie mniejszym kosztem, niż planowanie i wykonywanie tego remontu osobno w przyszłości.
  Jest mi przykro, że taką podjęli Państwo decyzję i znowu będziemy brodzić w błocie od płotu do płotu po każdym deszczu, a doły w nawierzchni będą się ciągle powiększać po każdym przejechaniu samochodu ciężarowego.
  Głosowałam na Państwa w ostatnich wyborach mając nadzieję, że ten „błotny” koszmar się wreszcie skończy.
  Z poważaniem
  Agnieszka

  Odpowiedz
  • Kasia Krzyszkowska - Sut
   Kasia Krzyszkowska - Sut says:

   Szanowna pani, rozumując w ten sposób moglibyśmy rozkopać wszystkie ulice i pół Józefosławia, bo zawsze „coś” do „czegoś”, będzie przylegać. Decyzje do podjęcia były trudne i musieliśmy je podjąć. Chcę nadmienić, że część remontów i inwestycji w moim okręgu, którym nie jest tylko Józefosław rozpocznie się lada moment, a w innych częściach gminy, Radni wciąż czekają w kolejce do ogłaszania, rozstrzygania i „dokładania” do przetargów. Pozdrawiam.

   Odpowiedz
 11. Agnieszka
  Agnieszka says:

  Szanowna pani radno, cytując: „Decyzje do podjęcia były trudne i musieliśmy je podjąć.” Oraz „Radni wciąż czekają w kolejce do ogłaszania, rozstrzygania i “dokładania” do przetargów.” Podsumowując, nadal nie wiadomo co gdzie będzie robione. Cóż za przemyślane planowanie.
  Jak widzę niewygodnych komentarzy się nie umieszcza, aby nie psuć statystyki.
  Żegnam

  Odpowiedz
 12. Zainteresowany
  Zainteresowany says:

  Dzień dobry

  chciałbym się dowiedzieć czy wiadomo coś na temat przedłużenia ulicy Cyraneczki (skrzyżowanie z ul. Kombatantów) w stronę Konstancina?
  Jeżeli tak to jakie są przewidziane daty?

  Odpowiedz
  • Kasia Krzyszkowska - Sut
   Kasia Krzyszkowska - Sut says:

   Niestety na tą chwilę nie mam żadnych konkretnych informacji. Harmonogram prac z pewnością jeszcze nie powstał.
   Pozdrawiam

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.