logo

Szanowni Państwo,

Przekazuję kilka informacji zbiorczych.

W przestrzeni wirtualnej, pojawia się wiele pytań o place zabaw dla dzieci i młodzieży oraz przestrzenie sportowe. W Józefosławiu znajdują się trzy place zabaw: w parku przy ul. Ogrodowej, przy ul. Tenisowej i mini plac przy Klubie Kultury (przy ul. Julianowskiej) oraz boiska do siatkówki i koszykówki w parku przy ul. Ogrodowej. Jak wszyscy wiemy są to miejsca, które nie zaspokają w pełni potrzeb dużej ilości dzieci zamieszkujących naszą miejscowość.

Chciałabym przypomnieć, że Józefosław jest wsią i głównie znajdowały się tu prywatne działki, które mieszkańcy odsprzedawali pod budowy domów i osiedli. Plan z 1998 roku pozwalał na wiele, co jakiś czas w kolejnych latach następowały zmiany (na wnioski mieszkańców lub firm), potem, w 2010 roku został uchwalony miejscowy plan. Niestety nie myślano wtedy, by zabezpieczać miejsca pod tereny publiczne. W 2006 roku ul. Wilanowska kończyła się przy ul. Cyraneczki, a dalej do lasu była droga szutrowa. Sama ulica Cyraneczki stanowiła fragment drogi od ul. Wilanowskiej do ul. Julianowskiej. Wielu dzisiejszych ulic po prostu nie było.

W 2014 roku wraz z obecnym wiceburmistrzem Robertem Widzem wystartowaliśmy w wyborach do Rady Miejskiej i z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że to był przełom dla naszej wsi. Rozpoczęliśmy żmudną pracę od podstaw. Po kolei zabieraliśmy się za każdą drogę, tworzyliśmy nowe. Można powiedzieć, że odetkaliśmy Józefosław i Julianów. Działaliśmy (i działamy nadal)  społecznie w Stowarzyszeniu Pomysł na Józefosław, organizując życie społeczno-kulturalne dla mieszkańców. Zadbaliśmy o budynek pod klub kultury i bibliotekę, rozbudowana została szkoła o nową część (wtedy dla gimnazjum). Ja pracowałam nad zielenią organizując akcje sadzenia drzew i przekształcania każdego dostępnego fragmentu gminnego w tzw. pocket parks (parki kieszonkowe). Przy tym wszystkim trzeba pamiętać, że zgłaszaliśmy do budżetu o wiele więcej, ale nie wszystko udało się sfinansować. Mimo to wśród Radnych powstało wrażenie, że Józefosław jest najbardziej dofinansowaną miejscowością w całej gminie.

Od 2018 roku wraz ze zmianą planu mpzp, który miał na celu zabezpieczenie terenów zielonych, placów, boisk itp., Gmina Piaseczno wypłaca odszkodowania mieszkańcom, których tereny zostały przeznaczone pod tereny publiczne (tzw. ZP). Niektórzy mieszkańcy lub przedsiębiorcy, odwołują się do sądów. Zdarzają się sytuacje, kiedy sądy uchylają uchwalone plany, przedkładając dobro przedsiębiorców nad dobro społeczności lokalnej. I nie mamy na to wpływu. Przedsiębiorca z ul. Julianowskiej odwołał się, Sąd przychylił się do jego prośby i pod znakiem zapytania stoi teren ZP u zbiegu ul. Jutrzenki i XXI wieku. Jedyną szansą było podjęcie uchwały przez Radnych o wniesienie o zmianę tej decyzji do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Stało się tak na sesji Rady Miasta w czerwcu br.

Kolejny plan uchylony przez sąd, to tereny przeznaczone pod obiekty sportowe na terenie Technikoloru. Mam nadzieję, że Gmina będzie prowadzić rozmowy z właścicielami, by jednak zabezpieczyć ten teren lub szukać innego w pobliżu.

Zabezpieczony teren ZP przy ul. Wenus utknął w martwym punkcie. Wraz ze zbiornikiem retencyjnym, który ma tam docelowo się znaleźć. Po jego wykonaniu gmina miała, na zasadzie porozumienia/wykupu, pozyskać ten teren dla mieszkańców, zgodnie z planem mpzp. Deweloper – właściciel tych działek, ma plan budowania kolejnych bloków, dokładnie w miejscu, gdzie przez lata wyrosły sobie z samosiejek duże drzewa. Także nie zdziwmy się, jeśli znikną z naszego krajobrazu. Narzędzia urzędnicze w Polsce do wyegzekwowania pozostawienia części z nich są praktycznie żadne. Niestety na osiedlach tego dewelopera, zieleni praktycznie brak, a jeśli jest to w postaci trawników i mikrych krzewinek. Pozostaje żałować, że nowi mieszkańcy nie znajdą choćby cienia, gdy wyjdą na spacer.

Co do zadrzewienia ulicy Wenus, przypomnę, że przy budowie tej ulicy ani drogowcy, ani urzędnicy nie zabezpieczyli miejsc pod drzewa, prowadząc wzdłuż fragmentów zielonych infrastrukturę podziemną czyli wszelkie media. Moje pomysły zadrzewienia tej ulicy niestety upadły właśnie z tej przyczyny.

Po konsultacjach w sprawie skate parku w Julianowie miałam nadzieję, że jak najszybciej będzie realizowana budowa, jednak trudności, głównie finansowe (wzrost cen energii, mniejsze dochody podatkowe) uniemożliwiają całościową realizację i projekt został podzielony na etapy. Pierwszym będzie budowa retencji (ogrody deszczowe) tak by zabezpieczyć odpływ wody opadowej. Na ten cel zostały pozyskane środki z programu Województwa Samorządu Mazowieckiego – Błękitno-Zielonej infrastruktury w kwocie 200 tyś. Całość przeznaczonych środków na ten cel to 550 tys.

Od stycznia 2023 r. przyglądam się uważnie świeżo pozyskanym terenom ZP w Józefosławiu, które stały się własnością gminy rozmyślając, jakie są szanse na przystosowanie ich do realizacji ogólnodostępnego placu zabaw. Jednym z potencjalnych mieksc jest teren tuż przy ul. Ogrodowej i ul. Cyraneczki, drugi to działka przy kanałku Jeziorki w bliskiej odległości od klubu kultury. Udało mi się przekonać i burmistrzów i radnych, by zaadoptować ten teren pod plac zabaw. Na sesji czerwcowej br. zostało takie zadanie wprowadzone do budżetu, w wysokości 35 tyś zł na projektowanie tego terenu. Procedura wyburzania domu pozostającego na tej działce już jest w toku, ale to potrwać może ok. 4 m-cy. Zależy mi, by teren był wypełniony urządzeniami rekreacyjnymi – również tymi, które zostały zakupione z funduszu sołeckiego, bez zieleńców pomiędzy, za to z drzewami zacieniającymi. Zieleń przy kanałku Jeziorki (mikro lasek) zostanie zachowany. Złożyłam również w tym celu projekt do Budżetu Obywatelskiego, wnosząc o doposażenie placu zabaw, bo zdaję sobie sprawę jakie to mogą być koszty. Tu liczę na państwa głosy.

4.07 zostanie rozstrzygnięty projekt na zagospodarowanie działki gminnej przy kanałku Jeziorki – pod park kieszonkowy. Robocza nazwa to „Park kieszonkowy pod wierzbą”. Na zdj. koncepcja.  rysunek placu

Zostało rozstrzygnięte tzw. zapytanie o wykonanie skarpy wraz z nasadzeniami, przy ul. Jutrzenki za kwotę ponad 127 tys.. Zadanie zostało zgłoszone przeze mnie do Budżetu Obywatelskiego. Także kolejne drzewa w Józefosławiu się pojawią. Podpisanie umowy jest w toku.

Wraz z Radą Sołecką zaproponowaliśmy doświetlenie ul. Rekreacyjnej podsuwając różne rozwiązania, ostatecznie urzędnicy zdecydowali na doświetlenie części ulicy, tam gdzie zakręca. Mam nadzieję, że jesienią będzie już jaśniej i bezpieczniej w tej części Józefosławia. Na docelowe wykonanie tej ulicy z pełną infrastrukturą przyjdzie nam jeszcze poczekać.

Co do sprzątania ulic, pielenia i przycinania monitujemy i zgłaszamy do wydziału Utrzymania Terenów Publicznych te sprawy nieustająco. Firmy, które mają podpisane umowy z Gminą non stop wzywane są do poprawek. Susza i brak opadów nie poprawiają tej sytuacji. Wymiana maili między sołectwem i gminą w tej kwestii jest imponująca. Poza tym trzeba jednak przyznać, że Józefosław jest bardzo zielony, głównie wynika to z nasadzeń wykonanych przez samych mieszkańców w swoich ogrodach i warto by było, aby mieszkańcy wspólnot na osiedlach również wzięli sprawy w swoje ręce.

Już na koniec warto pamiętać, że przed Gminą stoi budowa szkoły w Julianowie. Ta inwestycja jest priorytetowa i pochłonie ogromne środki z budżetu gminy. Także kompromisy jeszcze przed nami.

Katarzyna Krzyszkowska Sut

Radna Rady Miejskiej w Piasecznie

Sołtyska wsi Józefosław

 

 

 

 

 

2 komentarzy:
 1. Wojciech
  Wojciech says:

  Dziękuje za obszerne informacje. Od razu pragnę dopytać o ostatni akapit traktujący o szkole, której budową jestem żywo zainteresowany. Czy już jakieś informacje/ustalenia, którymi mogłaby się Pani podzielić?

  Odpowiedz
  • Katarzyna Krzyszkowska - Sut
   Katarzyna Krzyszkowska - Sut says:

   Niestety, w tej chwili nie mogę podać, szczegółów, ale proszę mi wierzyć, że będziemy robić wszystko, żeby budowa rozpoczęła się jak najszybciej. W wieloletniej prognozie finansowej pieniądze (z pewnością niewystarczające) są rozłożone do 2025 roku.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.