CHYLICZKI
Propozycja działań dla Chyliczek przygotowana przez:
#1
Co doskwiera mieszkańcom Chyliczek?
Zapewne to co mieszkańcom innych miejscowości wokół Piaseczna: słabe połączenia drogowe, słaby dostęp do komunikacji miejskiej, brak przestrzeni wspólnych.
Układ połączeń drogowych Chyliczek jest bardzo ułomny i opiera się na ul. Wschodniej (DW 721). Praktycznie nie da się uniknąć korzystania z tej zatłoczonej i niebezpiecznej drogi, na którą trudno w ogóle wyjechać. Przebudowa ul. Okulickiego, która właśnie się kończy poprawi trochę dojazdy do pracy/szkoły, ale nie zmieni sytuacji w samych Chyliczkach.
MZDW przygotowuje projekt przebudowy ul. Wschodniej na odcinku od ul. Julianowskiej do ul. Skolimowskiej w Konstancinie-Jeziornej, ale trudno określić, kiedy Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich podejmie się przebudowy tej drogi.
Najpilniejszym zadaniem jest budowa ul. Polnej. Gmina uzyskała decyzję ZRID i organizuje przetarg na budowę tej ulicy. Z dotychczasowych rozstrzygnięć przetargów wynika, że zarezerwowane środki w budżecie mogą być niewystarczające. Najprawdopodobniej jeszcze w tej kadencji uda się zwiększyć budżet na to zadanie, ponieważ chyba nikt z obecnych radnych nie ma wątpliwości co do konieczności wybudowania tej drogi.
Zakończenie przebudowy ul. Okulickiego pozwoli też odetchnąć mieszkańcom ul. Polnej, która – pomimo swojego stanu – służyła przez wiele miesięcy (a właściwie lat) jak skrót od ul. Julianowskiej do ul. Wschodniej. Gdy zamknięte było skrzyżowanie Okulickiego z Julianowską, ul. Polna była jedynym możliwym połączeniem z ul. Wschodnią. Na szczęście budowa się już kończy, udrożnienie skrzyżowania ul. Okulickiego i Julianowskiej (będzie sygnalizacja świetlna) radykalnie poprawi sytuację na ul. Polnej.
Dzisiaj ul. Urbanistów jest jedynym łącznikiem pomiędzy ul. Polną a ul. Julianowską. Jest to ulica utwardzona, jednak wąska i niebezpieczna dla pieszych i rowerzystów, szczególnie przy tak dużym natężeniu ruchu wynikających z niedrożnego i niebezpiecznego skrzyżowania Julianowskiej z Okulickiego. Gmina wykonała koncepcję przebudowy ulicy i wybudowania chodników, teraz jest czas na zaprojektowanie i uzyskanie decyzji ZRID, która pozowli na przebudowę tej ulicy.
W ciągu najbliższych 4 lat na ulicy Zimowej ma powstać nowa szkoła w Julianowie a wraz z nią musi powstać nowy układ komunikacyjny, łączący szkołę z ul. Julianowską i ul. Cyraneczki. Wstępna koncepcja tego układu drogowego w kilku wariantach została wykonana i czeka na uzgodnienie z gminą Konstancin-Jeziorna. W ramach tej koncepcji, podstawową drogą lokalną, łączącą ul. Zimową z ul. Julianowską jest tzw. ul. Urbanistów Bis, czyli równoległa do ul. Urbanistów. Natomiast w kierunku północnym, ul. Zimowa ma uzyskać połączenie z ul. Śniadeckich oraz z ul. Cyraneczki. Przy czym obecna ul. Zimowa będzie ulicą „serwisową” do nowej ul. Zimowej, zatem mieszkańcy obecnej ulicy nie muszą się obawiać, że tuż przed ich bramami nagle powstanie 15 metrowej szerokości droga. Mogę zapewnić, że dołożę wszelkich starań aby gmina konsultowała z mieszkańcami koncepcje drogowe zanim przystąpi do prac projektowych.
Nowa szkoła w Julianowie będzie służyć również dzieciom w Chyliczkach, zapewnienie bezpiecznego dojścia i dojazdu do szkoły jest niezbędne.
#2
Nowa szkoła oznacza również przystanek komunikacji miejskiej. Zatem połączenie Chyliczek z Julianowem poprawi dostępność komunikacji miejskiej dla mieszkańców Chyliczek.
#3
Nowa szkoła to również bliskość nowej przestrzeni publicznej i infrastruktury sportowej. Już samo powiązanie Chyliczek z Julianowem otwiera możliwości korzystania z usług publicznych w Józefosławiu – to tylko 1000-1500 m do klubu kultury i biblioteki, a także terenów zieleni publicznej i placów zabaw oraz bezpiecznego dojścia do Lasu Kabackiego.
Można powiedzieć, że budowa szkoły w Julianowie to jednocześnie wielka szansa dla Chyliczek. Tę szansę Chyliczki muszą wykorzystać a ja deklaruję pełne zaangażowanie w tym obszarze.
#4
Konieczne jest poprawienie bezpieczeństwa na ul. Dworskiej. Powiat Piaseczyński podjął już działania – w 2019 r. będzie budowany nowy most i pojawi się ciąg pieszo rowerowy. Przydałby się drugi chodnik, tak by nie mieszać ruchu pieszego z ruchem rowerowym. Doświadczenie z Julianowa i Józefosławia uczy, że tam gdzie jest sam ciąg pieszo-rowerowy często dochodzi do nieporozumień pomiędzy pieszymi a rowerzystami. Będę zabiegał o to, by zrobić więcej niż tylko minimalną przebudowę ul. Dworskiej.
#5
Projekt budowy ścieżek rekreacyjnych wzdłuż rzeki Jeziorki umożliwi otwarcie tych pięknych terenów dla mieszkańców okolicy – w tym Chyliczek. Będę zabiegał o realizację tego ambitnego zadania, w pierwszej kolejności na odcinku od ul. Grechuty w Chylicach aż po Stadion Miejski.
#6
Kolejnym, wielkim zadaniem jest uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Niestety, pomimo rozpoczętej procedury wiele lat temu, nowego planu nie udało się uchwalić. Mieszkańcy Chyliczek zapewne widzą intensywną zabudowę w Józefosławiu, mieszkańcy domów jednorodzinnych nie chcieliby takiego sąsiedztwa.
Trzeba zabezpieczyć się przed presją deweloperów, którzy chcą budować najbardziej intensywnie, jak to możliwe. Tym bardziej, że perspektywa budowy nowej szkoły tuż obok sprawi, że presja deweloperów będzie jeszcze większa. Jedynym sposobem jest uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Przykładem jest właśnie Józefosław, gdzie nowy plan wyklucza w niektórych obszarach zabudowę szeregową a w innych dopuszcza tylko zabudowę jednorodzinną jednolokalową. Tylko takie działanie pozwoli utrzymać kameralny i spokojny charakter Chyliczek. Tym bardziej, że plany budowy nowej szkoły tuż obok zapewne uaktywnią deweloperów. Trzeba wyprzedzić te działania i wprowadzić ograniczenia w intensywności zabudowy jak najszybciej.
Konieczność uchwalenia planu wynika również analizy zmian w zagospodarowaniu przestrzennym Miasta i Gminy Piaseczno. Tutaj podejmuje się tam najwięcej działań budowlanych. Plan znacząco uprości procedury związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę, podziałami działek. Uporządkuje układ komunikacyjny i odwodnienie.
Jednym z naszych (radnych z Józefosławia) największych osiągnięć mijającej kadencji jest właśnie uchwalenie nowego planu miejscowego dla Józefosławia, który ogranicza intensywność zabudowy, zabezpiecza tereny pod usługi publiczne i poprawia dotychczasową rachityczną siatkę połączeń drogowych. Na rysunku obok widać plany miejscowe Józefosławia i Julianowa, w bezpośrednim sąsiedztwie Chyliczek. O zmianach miejscowego planu dla Józefosławia można przeczytać w podsumowaniu pracy radnych z Józefosławia (TUTAJ).
#7
Jakość wody pitnej pozostawia obecnie wiele do życzenia. Woda co prawda spełnia normy, ale poziom minerałów „w górnej strefie stanów dopuszczalnych” powoduje niszczenie naszego sprzętu gospodarstwa domowego. Woda w naszych kranach pochodzi z prywatnego ujęcia wody na osiedlu Patronat. W przyszłym roku kończy się wieloletnia umowa pomiędzy PWIK a właścicielem ujęcia, której do tej pory nie można było wypowiedzieć. To daje szansę na poprawę jakości wody – albo przez zmianę dostawcy wody albo przez zmianę warunków dla dostawcy. Będę zabiegać o takie rozwiązanie, które zapewni lepszą jakość wody w naszych kranach.
Pomimo stosunkowo nowych pieców instalowanych w domach w okolicy, jakość powietrza jest niska. To oczywiście problem ogólnopolski, my jednak też mamy wpływ na to, jakim oddychamy powietrzem. Mieszkańcy wciąż wskazują kominy, z których ulatnia się czarny dym spalanych odpadów. Gmina ułatwia podjęcie decyzji o wymianie pieców starej generacji przy pomocy dopłat, to jednak nie rozwiązuje problemu. Pozostaje zgłaszać przypadki spalania odpadów do straży miejskiej, która ma obecnie prawne podstawy do kontroli domowych palenisk i wystawiania dotkliwych mandatów. Może takie kary zmobilizują niektórych do zaprzestania zanieczyszczania powietrza, którym wszyscy oddychamy.
#8
Będę zabiegał o to, by odbiór odpadów zielonych w miesiącach letnich odbywał się co tydzień. W miejscowościach takich jak Chyliczki, przechowywanie skoszonej trawy dłużej niż tydzień to duża uciążliwość.
#9
Komunikacja z mieszkańcami jest niezwykle ważne nie tylko w relacjach z urzędem ale również z radnymi. Od czterech lat prowadzimy z Kasią Krzyszkowską-Sut (również radną Rady Miejskiej) portal jozefoslawdwazero.pl , na którym umieszczamy wszystkie informacje dotyczące naszej okolicy. Chciałbym w ten sposób komunikować się z mieszańcami Chyliczek i informować ich o wszelkich planach i działaniach gminy.
Mieszkańcy mogą również korzystać z aplikacji mobilnej, przy pomocy której mogą zgłaszać interwencje bezpośrednio do gminy lub komunikować się z radnymi.
We wszystkich istotnych dla mieszkańców sprawach powinny być przeprowadzane konsultacje społeczne. Mieszkańcy mają prawo do wyrażania swoich opinii i uwag. Będę organizował takie konsultacje.
Do Rady Miejskiej obecnej kadencji zostaliśmy wybrani z jednomandatowych okręgów wyborczych, z okręgów w Józefosławiu. Podsumowanie naszych działań na rzecz Józefosławia mogą Państwo zobaczyć TUTAJ.
#10 – GMINA PIASECZNO
Likwidacja drogowych węzłów gordyjskich w Piasecznie (portal www.odkorkujpiaseczno.pl), budowa Centrum Sportu i Centrum Kultury, centrum Piaseczna przyjazne mieszkańcom i tereny rekreacyjne wzdłuż rzeki Jeziorki – elementy programu Koalicji Obywatelskiej dla Gminy Piaseczno.