Uwagi do koncepcji ulicy Spacerowej, po spotkaniu z mieszkańcami w dniu 16.11.2016 r, przesłane do Urzędu Miasta i Gminy w dniu 18.11.2016 r.

 

Wariant nr 4 wywołał najwięcej negatywnych głosów. W szczególności dotyczyły one wyjazdu z „Zielonego Osiedla” i przystanku na Kameralnej. W zasadzie nie zauważono przestrzeni publicznej, która została wyodrębniona z obecnej zatoki autobusowej oraz poszerzenia chodnika do 3.5 m w miejscu przystanku autobusowego na ul. Kameralnej.

Pojawiła się propozycja wprowadzenia ruchu jednokierunkowego na fragmencie ul. Spacerowej i na ul. Kameralnej, która w połączeniu z ul. 3KDD stanowiłaby układ komunikacyjny wokół szkoły.

Propozycja jednokierunkowego ruchu warta jest rozważenia z następujących względów:

Nakaz skrętu w lewo z Julianowskiej w Kameralną spowodowałby przeniesienie ruchu w kierunku Działkowej na ul. Wilanowską, zachowując spokojny charakter ulicy Spacerowej na odcinku od 3 KDD do ul. Działkowej.

Po realizacji połączenia ul. Cyraneczki z ul. Kuropatwy, kierowcy jadący ul. Kameralną w kierunku ul. Puławskiej mogliby skręcić w lewo w kierunku Cyraneczki lub w prawo w kierunku ul. Działkowej. Odległości od Kameralnej do tych ulic są mniej więcej takie same, Cyraneczki wygodniejsza – mogłoby to spowodować, że dojazd do Puławskiej przez Cyraneczki byłby preferowany.

W przypadku zachowania możliwości przejazdu przez skrzyżowanie Julianowska/Kameralna na wprost ul. Spacerową, kierowcy wybieraliby raczej dojazd do Działkowej ulicą Spacerową.

Podobnie dla osób, przyjeżdżających do szkoły od ul. Wilanowskiej – musieliby jechać 3KDD i dalej Spacerową. Po wysadzeniu dzieci mogą dojechać Julianowską (ok. 150 m) do Cyraneczki i dalej albo w kierunku Puławskiej albo w kierunku Kierszka (przy realizacji Cyraneczki do torów kolejowych i 10 KDL).

Stanowiłoby to dość spójną koncepcję układu komunikacyjnego tego rejonu, z preferencją wykorzystania ul. Cyraneczki jako głównego szlaku komunikacyjnego.

Wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na ul. Kameralnej i Spacerowej pozwoliłoby wykorzystać prawą część jezdni na przystanek autobusowy i strefę tzw. „Kiss&Ride”. Należałoby wprowadzić zakaz parkowania w określonych godzinach.

Przystanki autobusowe mogłyby zostać rozdzielone:

 • autobusy jadące w kierunku Piaseczna miałyby trasę: Wilanowska, 3KDD, Spacerowa i przystanek na Spacerowej
 • autobusy jadące w kierunku Warszawy miałaby przystanek na ul. Kameralnej

Usytuowanie przystanków po obu stronach placu daje możliwość również uporządkowania przestrzeni – stworzenie dużego placu zintegrowanego z przystankami.

Skrzyżowanie (rondo) Julianowska Kameralna można wtedy zlokalizować maksymalnie po południowej stronie i rozwiązać w ten sposób wjazd na „Zielone Osiedle” (poza skrzyżowaniem, z nakazem jazdy w lewo).

Jednokierunkowa Spacerowa, po rezygnacji z miejsc parkingowych przy szkole (prawy pas jezdni to załatwi), jezdnię można przesunąć na zachód, tworząc miejsce na 3m ciąg pieszo-rowerowy, będący przedłużeniem ciągu z ul. Julianowskiej. Nie jest to najlepsze rozwiązanie, ale skoro taki ciąg już jest, kontynuacja w kierunku Lasu Kabackiego jest zasadna. Tym ciągiem rowerzyści mogliby poruszać się w kierunku Lasu Kabackiego, pomimo zakazu wjazdu dla samochodów. Ponadto takie rozwiązanie pozwala też na zmniejszenie ingerencji w działki po wschodniej stronie Spacerowej, podobnie jak w wariancie 4. To powinno być w dalszym ciągu priorytetem. Na tym odcinku potrzebny byłby pas szerokości 11m (chodnik 2m, jezdnia 5,5 m, ciąg pieszo rowerowy 3m i 0.5 m do ogrodzeń). Można jeszcze zawęzić szerokość jezdni, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Jeden kierunek Spacerowej mógłby obowiązywać od 4KDD do Kameralnej – tak by umożliwić ruch z 4KDD w kierunku 3KDD i Wilanowskiej.

Na Kameralnej można rozważyć poszerzenie chodnika kosztem jezdni – przy jednym kierunku ruchu byłoby to możliwe. Piesi wysiadający z samochodów mieliby więcej przestrzeni na poruszanie się w kierunku wejścia do szkoły. Ewentualnie można to zrobić kosztem przesunięcia ogrodzenia szkoły, jeżeli jezdnia miałaby pozostać w tej samej szerokości.

Należałoby też policzyć ilość miejsc parkingowych, powstałych na ulicy Spacerowej i Kameralnej i porównać z ilością miejsc na dzierżawionej działce. Być może pozwoliłoby to zrezygnować z wprowadzania zmiany w mpzp  – właściciel działki nie godzi się obecnie na zmianę przeznaczenie tej działki pod parking.

Z poważaniem,

Robert Widz

zarys 2

4 komentarzy:
 1. Agnieszka
  Agnieszka says:

  Kierowanie strumienia samochodów w ul. Cyraneczki będzie efektywne m.in. pod warunkiem ustawienia świateł na skrzyżowaniu z Wilanowską. Czy są w planach? Obecnie przecięcie Wilanowskiej ok 8 rano to doświadczenie dla osób o silnych nerwach.

  Odpowiedz
  • Robert Widz
   Robert Widz says:

   Bardzo słuszna uwaga. Nie wyobrażam sobie, aby po udrożnieniu ul. Cyraneczki gmina nie przeanalizowała i wprowadziła zmian w organizacji ruchu na ul. Cyraneczki. Zawnioskowaliśmy do burmistrza o wprowadzenie do budżetu gminy na 2017 zadania pt. „Analizę organizacji ruchu w ciągu ulicy Cyraneczki od Julianowskiej do Ogrodowej/Osiedlowej i zabezpieczenie środków finansowych na realizację zaproponowanych zmian”. Mamy nadzieję, że zadanie znajdzie się w budżecie.

   Odpowiedz
 2. JA
  JA says:

  Rzeczywiście, by Cyraneczki mogła być drogą preferowaną w kierunku Puławskiej, muszą być ronda lub światła. Na pewno przydałaby się też Krótka. Aż prosi się remont tej drogi, bo trudno się zmieścić gdy mijają się 2 auta. Na pewno Cyraneczki plus Krótka to byłoby rozwiązanie godne bogatej gminy Piaseczno. I te dwie ulice wreszcie rozładowałyby ruch.

  Odpowiedz
 3. Michał z Ogrodowej
  Michał z Ogrodowej says:

  Według mnie bardzo prostym i tanim rozwiązaniem są ronda kompaktowe które nie utrudniaja poruszania się autobusem. Rondo z płaskim środkiem. Tanio i sprytnie. Pozdrowiam

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.