Oto kilka istotnych informacji dotyczących naszej okolicy:

1.       Konstancin-Jeziorna – w ubiegłym tygodniu odbyło się spotkanie z Burmistrzem Kazimierzem Jańczukiem i jego współpracownikami, w spotkaniu wziął również udział Ksawery Gut, Starosta Powiatu Piaseczyńskiego oraz projektant drogi 10 KDL i 4KL. Bardzo dobre spotkanie – wyjaśniliśmy sobie uwarunkowania i wątpliwości a potem uzgodniliśmy plan działań.

 • Przygotowana koncepcja połączenia 10KDL i 4 KL zostanie zmieniona, uwzględni konieczność połączenia ul. Cyraneczki z ul. Zimową a także zostanie dostosowana do ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Zmodyfikowana koncepcja przejdzie przez proces stosownych uzgodnień. Będziemy wtedy wiedzieć z jakimi kosztami mamy do czynienia (odszkodowania za grunty, budowa drogi) i ponownie usiądziemy „do stołu”. Budowa kanalizacja sanitarnej na ul. Działkowej ma ruszyć w przyszłym roku, obie strony mają świadomość, że do tego czasu powinna zostać połączona ul. Cyraneczki z ul. Działkową.
 • Kolejnym uzgodnieniem jest przygotowanie porozumienie pomiędzy gminami, na podstawie którego Piaseczno przygotuje koncepcję drogową dla ul. Działkowej. Tutaj potrzebować będziemy zgody obu Rad Miejskich. Chcemy w miarę dokładnie określić jakie będzie zagospodarowanie ulicy, jakie będą powierzchnie działek do przejęcia, jakie mogą być koszty budowy. To zadanie chcemy wykonać do lipca – i znowu siadamy „do stołu” i zastanawiamy się wspólnie co dalej.
 • Kolejny temat to nowe połączenie ul. Borowej z ul. Korbońskiego. Będzie to przedmiotem rozmów pomiędzy Konstancinem, Wilanowem i Starostwem Powiatowym. Jest to istotne, gdyż poranny ruch z ul. Głowackiego i ul. Działkowej i tak zatrzymuje się na skrzyżowaniu ul. Borowej z ul. Warszawską. A przecież mieszkańców okolic będzie przybywać. Trzeba też mieć na uwadze, że po oddaniu Południowej Obwodnicy Warszawy ruch na drodze 724 (ul. Powsińska) również wzrośnie.
 • Nawierzchnia ulicy Działkowej już wkrótce, w ramach wiosennych remontów dróg, zostanie przez gminę K-J poprawiona. Piaseczno przekazało informację o działkach w pasie ul. Działkowej, które są własnością gminy. Być może uda się nie tylko załatać dziury na wąskiej działce drogowej, ale również poszerzyć jezdnię lub zrobić mijanki w miejscach, gdzie to możliwe. Będzie to decyzja gminy K-J.

2.       Lesznowola – spotkanie robocze również odbyło się w ubiegłym tygodniu, wymieniliśmy się tematami o wspólnym znaczeniu. Mamy i plany zagospodarowania przestrzennego i ulice na styku gmin, mamy podobne problemy komunikacyjne, potrzebę rozbudowy sieci transportu publicznego a także potrzebę wspólnego frontu na rzecz tworzenia nowych, alternatywnych połączeń drogowych z trasą S7 i z Warszawą. Najbliższe tygodnie pokażą, czy znajdziemy sposób na efektywną współpracę. Nie wyobrażam sobie, aby to się nie udało – choć (jak słyszę) obie gminy mają różne doświadczenia z przeszłości. Istotą jest dostrzeżenie obopólnego interesu, wtedy łatwiej o porozumienie.

3.       Rada Miejska na sesji w lutym przeznaczyła dodatkowe środki (1.7 mln zł) na budowę ul. Geodetów na odcinku od ronda do ul. Julianowskiej. Pozwoli to podpisać umowę z firmą Fal-bruk sp. z o.o. na budowę tej ulicy, która będzie kosztowała blisko 5.3 mln zł. To wspaniała wiadomość! Termin zakończenia budowy to 30 września 2019 r., oddanie do użytku 30 listopada 2019 r. Firma Fal-Bruk realizowała budowę ronda Geodetów, prace prowadzone były bardzo sprawnie i zakończyły się przed wymaganym terminem. Miejmy nadzieję, że tym razem będzie równie sprawnie.

4.       Pod koniec stycznia decyzja ZRID (Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej) na ulicę Krótką stała się ostateczna. To oznacza, że gmina stała się właścicielem działek drogowych na całej szerokości ulicy. Wprawdzie budowy tej ulicy nie ma w obecnym budżecie gminy, ale w ramach prac remontowych gmina poprawi jej stan: poszerzony zostanie wjazd na ul. Osiedlową i zostaną utwardzone pobocza, będzie bezpieczniej. Wcześniej nie można było tego zrobić, ponieważ gmina nie miała własności gruntu. Być może w ciągu bieżącego roku uda się znaleźć finansowanie budowy tej ulicy, ale ponieważ po wybudowaniu ul. Cyraneczki ul. Krótka straci na swoim obecnym znaczeniu, w gminie są teraz ważniejsze inwestycje.

5.       Ulicy Krótkiej i tak nie można wybudować bez przebudowy fragmentu ul. Ogrodowej z mostem na Rowie Jeziorki. 15 lutego otwarte zostały oferty na budowę tego właśnie fragmentu oraz budowę ul. Olchowej. Na wybudowanie mostu i kanału deszczowego w ul. Ogrodowej potrzebnych jest ok. 2.4 mln zł. Na budowę ul. Olchowej najniższa oferta to 3.6 mln zł.  W budżecie gminy nie ma takich środków. W procedurze przetargowej jest jeszcze budowa zbiornika retencyjnego przy ul. Wschodniej, która będzie stanowić odwodnienie ul. Polnej i ul. Moniuszki (tu też brakuje środków) a 25 lutego jest otwarcie ofert na budowę ul. Polnej. Jak już poznamy wszystkie oferty to będziemy się zastanawiać co zrobić. Decyzja należeć będzie do Rady Miejskiej.

6.       W procedurze wyłonienia wykonawcy jest również przebudowa nowej siedziby Klubu Kultury przy ul. Julianowskiej 67A. Otwarcie ofert 28 lutego br. Tu też z niecierpliwością czekamy na rezultat przetargu, bo wszyscy chcielibyśmy aby pełna oferta Klubu Kultury była dostępna od września tego roku.

7.       ul. Cyraneczki i ul. Kuropatwy – decyzja zamienna ZRID na skrzyżowanie ul. Cyraneczki z ul. Ogrodową została wydana i wykonawca może przystąpić do prac. Harmonogram tych prac zostanie określony do wtorku, 26.02.2019. Druga decyzja, na odcinek ul. Kuropatwy i skrzyżowanie ul. Cyraneczki z ul. Osiedlową jest jeszcze w przygotowaniu. Po uzyskaniu tej decyzji gmina przystąpi do inwentaryzacji nasadzeń na działkach, które zostaną przejęte pod ulicę Kuropatwy. Wtedy też powstanie harmonogram dalszych prac. Najważniejsze, że prace wkrótce się rozpoczną. Jak tylko będą znane szczegóły dotyczące organizacji ruchu, zmiany trasy autobusu L39 i terminu zamknięcia skrzyżowania, wydział IT udostępni taką informację.

 

Robert Widz

II Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno

21.02.2019 r.

21 komentarzy:
 1. Igor
  Igor says:

  Panie Burmistrzu, to czegoś nie rozumiem i pewnie nie tylko ja: (…) „W budżecie gminy nie ma takich środków” (…) To po co ogłaszać przetargi skoro mieliście Państwo przecież realne kosztorysy, które pewnie znacznie odbiegają od środków budżetowych?? Nie znam się na procedurach gminnych (być może tak ma być), ale mam za to proste pytanie – to są szanse na te realizacje, czy to zwykłe „mydlenie oczu”?? Bo patrząc na środki budżetowe vs ofertowe to brakuje (1,34 vs 6 mln) 4,66 mln, tylko na te 2 ulice (Ogrodowa i Olchowa), które nas szczególnie interesują w Józefosławiu.

  Odpowiedz
  • Robert Widz
   Robert Widz says:

   Proszę, żeby Pan odpuścił sobie sformułowania „mydlenie oczu”, bo nic nie wnoszą do zagadnienia. Czy Pana zdaniem, lepiej było nie ogłaszać przetargu, skoro nie było wystarczających środków? To by Pana zadowoliło? A o jakie środki zawnioskowałby Pan do Rady Miejskiej przed ogłoszeniem przetargu? A gdyby radni się na to nie zgodzili, miałby Pan pewność – a czy byłby Pan usatysfakcjonowany? Mam Pan oczywiście prawo krytykować działania gminy, może się Panu nie podobać, że gmina nie zapewniła wcześniej „wystarczających” środków, warto natomiast poznać reguły, jakimi rządzi się uchwalanie przez radnych budżetu gminy. Każdy radny ma wnioski dotyczące poprawy katastrofalnego stanu ulic, przy których mieszkają ludzie, niektórzy po kilkadziesiąt lat. Jak słusznie Pan zauważył, brakuje 4.66 mln zł na realizację obu tych ulic. I to radni podejmą decyzję, czy te pieniądze się znajdą w budżecie. Na spotkaniu z mieszkańcami ul. Olchowej informowałem o możliwych scenariuszach, w przypadku braku środków finansowych. Teraz jeszcze czekamy na otwarcie ofert kolejnego przetargu, proponujemy deweloperowi współfinansowanie drogi na podstawie przepisów prawa które to umożliwiają. Pracujemy więc nad tym, aby przedstawić radzie miejskiej propozycje a radni podejmą decyzję.

   Odpowiedz
 2. Igor
  Igor says:

  ” Na budowę ul. Olchowej najniższa oferta to 3.6 mln zł. W budżecie gminy nie ma takich środków.”
  jest jakaś inna odpowiedz w zestawie ? może jakaś pozytywna…. Czy mieszkańcy Olchowej maja zaczac przynosić do Gminy faktury za naprawę aut, butów i pranie wierzchnich ubrań ?

  Odpowiedz
 3. Tomek
  Tomek says:

  Witam,
  Panie Burmistrzu, prośba o wyjaśnienie szczególnie przypadku Olchowej. Na początku stycznia byliśmy na spotkaniu w urzędzie w którym Pan również uczestniczył, gdzie mówione było, ze kosztorys na Olchową wynosi ok 3,2 mln i żeby budżetem się nie sugerować (tam tylko rezerwa 0,5mln), bo ogłaszając przetarg muszą Państwo mieć zapewnione finansowanie na poziomie kosztorysu. Teraz czytamy ten wpis i przecieramy trochę oczy ze zdumienia, bo oferta która wpłynęła przekracza kosztorys o ok 10% tylko. A „wydźwięk” Pańskiego wpisu jest co najwyżej mało optymistyczny, żeby nie napisać „zapomnijcie”… Więc jak w końcu jest, rozumiem że formalnie musi być decyzja RM, ale czy ma Pan jakiś plan/pomysł/nadzieję? Jeśli nie o wszystkim można na forum, to poproszę o odpowiedź na maila. z poważaniem Tomasz Żańczak

  Odpowiedz
  • Robert Widz
   Robert Widz says:

   Na spotkaniu mówiłem, żeby się nie przejmować wartością, która jest zapisana w budżecie gminy, ponieważ dopiero PO OTWARCIU ofert będzie wiadomo, jakie kwoty będą potrzebne. Od początku liczyliśmy się tym, że będzie potrzebna większa kwota. Wspominałem też, że będzie istotne, czy złożone oferty przekraczają kosztorysy czy nie. Jeśli byłyby niższe lub w granicach kosztorysu, szansa na to, że w ponownym przetargu ceny będą niższe jest niewielka. Nie zmienia to faktu, że dodatkowe środki, niezależnie czy jest to 100 tys. czy 5 mln, mogą być przyznane tylko przez Radę Miejską. Na spotkaniu wspomniałem też o scenariuszu, w którym trzeba będzie podzielić budowę ulicy Olchowej na części. Nie ma jeszcze decyzji w tej sprawie, brakuje jeszcze kilku elementów tej układanki, nad którymi pracujemy.

   Odpowiedz
  • Tomek Kwiatkowski
   Tomek Kwiatkowski says:

   Witam,
   od pięciu lat piszę wnioski i prośby do Gminy w sprawie budowy lub poprawy nawierzchni Olchowej. Myślałem że jestem osamotniony, a tu się okazuje że moi sąsiedzi myślą podobnie 🙂 Wiem że są osoby, którym taki stan rzeczy nie przeszkadza, bo dzieciaki mogą się bawić na ulicy a kotki i pieski biegać bezkarnie, ale w końcu żyjemy w cywilizowanym kraju i czas najwyższy zrobić porządek z Olchową. Skoro większość tego pragnie, to może warto pomyśleć o jakiejś inicjatywie, by zgodnie z porzekadłem „w jedności siła” zjednoczyć się i wspólnym głosem rozmawiać z Gminą…
   Wierzę w szczerość poczynań naszych Radnych, ale to chyba nie wystarczy.

   Odpowiedz
   • Kasia Krzyszkowska - Sut
    Kasia Krzyszkowska - Sut says:

    Panie Tomaszu, proszę się uzbroić w cierpliwość. Wiem, że rozmowy w urzędzie gminy trwają, wydział intensywnie nad tym pracuje.
    Katarzyna Krzyszkowska Sut

    Odpowiedz
 4. Kasia Krzyszkowska - Sut
  Kasia Krzyszkowska - Sut says:

  Szanowni Panowie,
  W poniedziałek 25.02 mamy sesję nadzwyczajną, a propos dwóch istotnych spraw dotyczących odbioru śmieci, oraz zmiany mpzp. Z pewnością będziemy dyskutować z p. Burmistrzem co w tej kwestii da się zrobić. Finalnie decyzja należeć będzie do Rady Miejskiej, żywię nadzieję, że uda nam się przekonać radnych w tej kwestii.

  Odpowiedz
 5. Julia
  Julia says:

  Od kilkunastu miesięcy mieszkam w Józefosławiu i jestem pod wielkim wrażeniem sprawności działania naszych radnych, a zwłaszcza Ich komunikowania się z mieszkańcami. Zawsze pełna i kompetentna informacja,a także sprawne i rzetelne odpowiadanie na pytania. Pani Katarzyno i Panie Robercie bardzo dziękuję i tak trzymać! Pozdrawiam serdecznie

  Odpowiedz
  • Kasia Krzyszkowska - Sut
   Kasia Krzyszkowska - Sut says:

   Pani Julio, bardzo dziękujemy. W miarę możliwości realizujemy to co sobie założyliśmy na tę kadencję. Pozdrawiam

   Odpowiedz
 6. Tomek
  Tomek says:

  Panie Burmistrzu,
  niezależnie od laurki, którą wystawiła Pani powyżej, chciałbym zwrócić uwagę na fakt efektywności i konsekwencję działania, która dotyczy realizacji planów, które postawiła sobie gmina m.in obszarze Józefosławia i ul. Olchowej. Sprawa wygląda dość dziwnie. Gmina ustala MPZP, który obejmuje budowę ciągów komunikacyjnych, dróg itd. Na tej podstawie inwestor indywidualny (przeciętny Kowalski) lub profesjonalny (deweloper) dokonuje swoich inwestycji tj. budowę domów lub osiedli do odsprzedaży. Na tej podstawie klient np. wspomniany Kowalski lub Nowak nabywający dom/ mieszkanie od dewelopera, sugerując się tym, że w niedalekiej przyszłości zgodnie z planami Gminy i MPZP ma powstać cywilizowana droga. Gmina rezerwuje sobie kwotę (niewystarczającą) w budżecie na wykonanie drogi i proszę się sobie wyobrazić, że taki scenariusz po stronie Gminy (w tym Rady) może trwać w nieskończoność. Wydaje mi się, ze albo mamy problem z planowaniem albo z realizacją tych planów??? Również jestem dotknięty powyższą sprawą, jako, ze nabyłem nieruchomość na ul. Olchowej licząc na budowę drogi w niedalekiej przyszłości i proszę sobie wyobrazić moje zaskoczenie po ostatnich informacjach. Nie dziwię się również emocjom w powyższej korespondencji, bo uważam, że obecna droga, przy której przyszło nam mieszkać nie spełnia wymogów cywilizowanej drogi. I proszę mi powiedzieć, jak można tą sprawę rozwiązać? I proszę mi również wskazać plan „B” na wypadek jeżeli Rada nic nie ustali lub ustali niekorzystny scenariusz. Rozumiem, że mamy czekać do zakończenia kadencji? Oczywiście można w ten scenariusz wpisać np. dewelopera, ale wydaje mi się, że kolejność działań tj. post factum jest chyba złą kolejnością i nie wiem jakie macie Państwo przełożenie na deweloperów, żeby dołożyli się do inwestycji drogowej na ul. Olchowej. Z góry dziękuję za ewentualny komentarz. Pozdrawiam, Tomek

  Odpowiedz
  • Kasia Krzyszkowska - Sut
   Kasia Krzyszkowska - Sut says:

   Szanowny panie Tomku, już raz p. Robert udzielił szczegółowej odpowiedzi powyżej w tej kwestii. Rozumiem pana rozgoryczenie, przeżywałam podobne kiedy moja ulica była w takim i nawet gorszym stanie niż pańska. Ale na ten moment możemy tylko czekać, te sprawy się dzieją i czasem trochę trwają. Na budowę swojej drogi czekałam 5 lat. Jeśli chodzi o współpracę z deweloperami p. Robert Widz napisał: „proponujemy deweloperowi współfinansowanie drogi na podstawie przepisów prawa które to umożliwiają.” Mam nadzieję, że pan to rozumie? Pisze też o scenariuszu, w którym trzeba będzie podzielić budowę ulicy Olchowej na części. Na ten moment nie jestem w stanie udzielić więcej informacji. Pilnuję jednak tematu. Pozdrawiam.

   Odpowiedz
   • Paweł
    Paweł says:

    Pani Katarzyno, ja czekam już 7 lat, a pierwsi mieszkańcy Olchowej to i 8 lat!! W międzyczasie zmieniamy nawierzchnie ulic już wyasfaltowanych na jeszcze 'lepszy asfalt”, a my dalej brodzimy w błocie/albo w kurzu – więc rozumiem frustracje przedmówcy o jego roli jako „dostarczyciela PIT”. A może Państwo powinni przeprowadzić również taką analizę, ilu mieszkańców na ulicy, ile PITu wpływa od mieszkańców ulicy i to również wykorzystywać jako argument dla Rady? Jak trzeba będzie to wszyscy złożymy ZAP-3, żeby nie płacić podatku PIT w Piasecznie. Pewnie to Burmistrza nie zaboli, ale akcja medialna jaką przy okazji można będzie urządzić to już może zawstydzić… Nasza determinacja w tym roku jest już bardzo wysoka, jesteśmy zorganizowani i nie damy się zbyć, tylko gładkimi słowami o dobrych intencjach… Martwi mnie, że dla jednych ulic dokładamy bez mrugnięcia okiem miliony (Geodetów, Spacerowa), a dla innych piszemy o możliwości podziału inwestycji, który pewnie doprowadzi do tego, że „znowu” się nie uda w tym roku, bo zmiana projektu, bo nowy przetarg potrzebny, bo rozmawiamy z deweloperem, bo wakacje, bo już zima wkrótce, itp… Bardzo cieszy mnie, że Pani pilnuje tematu, trochę smuci, że dopiero teraz… Mimo wszystko jeszcze wierzę w realizację w tym roku, proszę nas informować!

    Odpowiedz
    • Kasia Krzyszkowska - Sut
     Kasia Krzyszkowska - Sut says:

     Panie Pawle,
     Niestety Gmina nie ma umocowań prawnych, aby sprawdzać kto, jak i gdzie się rozlicza. Z pewnością nie wszyscy się rozliczają.
     Co do ul. Spacerowej była pierwsza w kolejce i długo oczekiwała na realizację, już pisałam o tym. Ul. Geodetów jest jedną z głównych ulic obsługujących wszystkich mieszkańców naszej i sąsiadujących wsi, jest przy niej wiele sklepów i restauracji oraz Przedszkole. Ludzie tamtędy chodzą na piechotę, muszą mieć chodnik. Mnie smuci, że pan myśli, że dopiero teraz się tym zajęłam. 2019 to rok w którym miała powstać ul. Olchowa, wszystkie procedury toczyły się wcześniej. Jestem w stałym kontakcie z Urzędem Gminy. Pozdrawiam.

     Odpowiedz
   • Adrianna
    Adrianna says:

    Pani Katarzyno, czy z negocjacji z deweloperem A….r coś wyszło w odniesieniu do ulicy Olchowej, wiadomo już? Jutro sesja…

    Odpowiedz
 7. Mieszkaniec Olchowej
  Mieszkaniec Olchowej says:

  Ja jestem całkowicie odmiennego zdania jeśli chodzi o sposób komunikacji się gminy, Pana Roberta i Radnych z mieszkańcami. Czuję się traktowany jako dostarczyciel części podatku PIT, a wszelkie remonty są „na kiedyś”.

  Odpowiedz
  • Kasia Krzyszkowska - Sut
   Kasia Krzyszkowska - Sut says:

   Bardzo mi przykro, że pan tak uważa. Staramy się w miarę możliwości publikować wszystkie informacje dotyczące naszych inwestycji na bieżąco i z wszelkim szczegółami do których jako Radni mamy dostęp. Dla Mieszkańców Olchowej było zorganizowane spotkanie, jeśli czegoś pan nie zrozumiał, zawsze można dopytać. Pozdrawiam.

   Odpowiedz
 8. Paweł 2
  Paweł 2 says:

  Witam wszystkich,
  Dziękuję za informację pani Katarzynie i panu burmistrzowi i wierzę w państwa wsparcie ale zrozumcie proszę naszą desperację. Podczas ostatnich opadów deszczu trudno było przejść nieubłoconym a na wysokości Limby co chwila zakopywały się samochody w tym również firmy Lekaro odbierającej odpady.
  Na horyzoncie pojawiają się nowe inwestycje deweloperów a drogi nie ma…

  Odpowiedz
  • Igor Kuna
   Igor Kuna says:

   Witam
   Zwróćcie Państwo uwagę na to , że jak ruszą z budową kolejnej inwestycji na łączniku Olchowej i jeszcze nowi mieszkańcy zaczną ściągać ekipy remontowo-wykończeniowe to albo ugrzęźniemy w błocie albo się podusimy od kurzu….. ale kto nie mieszka tu to nie zrozumie.
   Uważam ( mam nadzieje, że podobnie jak moi sąsiedzi ) że inwestycje poprawiające jakość życia dla całego Józefosławia są ważne i cierpliwie czekaliśmy aż się wydarzą ale musimy walczyć o ten kawałek cywilizacji w naszej okolicy. Nie czujemy się ani gorsi ani lepsi a podatki płacimy tak samo i oczekujemy poprawy warunków
   Będziemy to jak mantrę powtarzać aż nasze potrzeby będą dostrzeżone i zacznijcie proszę jako Gmina angażować developerów budynków wielorodzinnych we współudział w inwestowaniu w infrastrukturę (rozróżnijmy w końcu osobu budujące sie w systemie gospodarczym na swoje potrzeby mieszkaniowe od firm przychodzących kupić kawałek ziemi , postawić kilkanaście lokali, zarobić i zostawić nas z przeciążona komunikacją)

   p.s. cytując znaną komedie ” i nie mówcie że się nie da” 🙂 . Auchan czy Galeria Mokotów zainwestowały w wiadukt czy rozbudowę ronda aby móc się rozbudować i było to naturalne.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.