CHYLICE
Propozycja działań dla Chylic przygotowana przez:
#1
Ulice w Chylicach idealnie nadają się do programu utwardzania dróg dojazdowych, który proponuje Koalicja Obywatelska dla Gminy Piaseczno. Trzeba stopniowo poprawiać komfort życia mieszkańców. Będę zabiegać o to, by ulice w Chylicach były wpisane do takiego programu. Wraz z utwardzaniem ulic, trzeba tworzyć kanały teletechniczne, które umożliwią doprowadzenie do domów szerokopasmowego internetu a także kablowanie istniejących linii wiszących na paskudnych słupach.
#2
Konieczne jest poprawienie bezpieczeństwa na ul. Dworskiej. Powiat Piaseczyński podjął już działania – w 2019 r. będzie budowany nowy most i pojawi się ciąg pieszo rowerowy. Przydałby się drugi chodnik, tak by nie mieszać ruchu pieszego z ruchem rowerowym. Doświadczenie z Julianowa i Józefosławia uczy, że tam gdzie jest sam ciąg pieszo-rowerowy często dochodzi do nieporozumień pomiędzy pieszymi a rowerzystami. Będę zabiegał o to, by zrobić więcej niż tylko minimalną przebudowę ul. Dworskiej.
#3
Projekt budowy ścieżek rekreacyjnych wzdłuż rzeki Jeziorki obejmuje również Chylice, umożliwi otwarcie tych pięknych terenów dla mieszkańców. Już samo połączenie ul. Grechuty z ul. Dworską stanowiłoby wielką wartość dla mieszkańców Chylic, a perspektywa dalszego ciągu ścieżki wzdłuż rzeki aż do Stadionu Miejskiego w Piasecznie to ogromna przestrzeń rekreacyjna.
#4
Trzeba modernizować infrastrukturę sportową na stadionie Laury Chylice. Uregulowanie własności działki sąsiadującej ze stadionem umożliwi gminie rozbudowę tego ośrodka.
Potrzebna jest również przestrzeń publiczna wyposażoną w plenerowe urządzenia sportowe, np. siłownię lub street workout. Będziemy wspólnie szukać miejsca, które można w ten sposób zagospodarować.
Przy stadionie można zainstalować stację roweru miejskiego, co połączy Chylice zarówno z centrum Piaseczna jak i z Konstancinem-Jeziorną.
Wspólnie z Państwem będę zabiegał o poprawę infrastruktury sportowej w Chylicach.
#5
Mieszkańcy Chylic chcieliby utrzymać spokojny i kameralny charakter swojej miejscowości. Zapewne większość, jeśli nie wszyscy mieszkańcy, nie chcieliby sąsiedztwa zabudowy szeregowej czy dwulokalowych domów jednorodzinnych, które widzimy np. w Józefosławiu w okolicach ul. Działkowej. Trzeba zabezpieczyć się przed presją deweloperów, którzy chcą budować najbardziej intensywnie, jak to możliwe. Jedynym sposobem są takie zapisy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, które ograniczą intensywność zabudowy. Przykładem jest właśnie Józefosław, gdzie nowy plan wyklucza w niektórych obszarach zabudowę szeregową dwulokalową a w innych dopuszcza tylko zabudowę jednorodzinną wolnostojącą.
W minionej kadencji uchwalony został plan miejscowy dla fragmentu Chylic, ustalający minimalną powierzchnię działki budowlanej na 1200 m2. Właśnie po to, by zmniejszyć intensywność zabudowy. Wyzwaniem będzie plan zagospodarowania przestrzennego dla jeszcze niezabudowanych terenów. Tutaj również trzeba zadbać o ograniczenie intensywności zabudowy, ale również o dostępność wspólnych terenów zielonych, miejsce pod usługi publiczne. Uważam, że w przypadku nowych terenów przeznaczonych pod zabudowę należy pomóc właścicielom nieruchomości w scaleniach i podziałach, tak by uniknąć tzw. klawiaturowej parcelacji – czyli tworzenia długich i wąskich wewnętrznych dróg dojazdowych (sięgaczy).
Nowe tereny budowlane powinny być uwalniane planami miejscowymi stopniowo, wraz z budową infrastruktury technicznej. W przypadku braku takiej infrastruktury, to obowiązkiem inwestorów jest taką infrastrukturę stworzyć.
Będę zabiegał o to, by w propozycjach nowych planów miejscowych takie zapisy były wprowadzane.
#6
Jakość wody pitnej pozostawia obecnie wiele do życzenia. Woda co prawda spełnia normy, ale poziom minerałów „w górnej strefie stanów dopuszczalnych” powoduje niszczenie naszego sprzętu gospodarstwa domowego. Woda w naszych kranach pochodzi z prywatnego ujęcia wody na osiedlu Patronat. W przyszłym roku kończy się wieloletnia umowa pomiędzy PWIK a właścicielem ujęcia, której do tej pory nie można było wypowiedzieć. To daje szansę na poprawę jakości wody – albo przez zmianę dostawcy wody albo przez zmianę warunków dla dostawcy. Będę zabiegać o takie rozwiązanie, które zapewni lepszą jakość wody w naszych kranach.
Pomimo stosunkowo nowych pieców instalowanych w domach w okolicy, jakość powietrza jest niska. To oczywiście problem ogólnopolski, my jednak też mamy wpływ na to, jakim oddychamy powietrzem. Mieszkańcy wciąż wskazują kominy, z których ulatnia się czarny dym spalanych odpadów. Gmina ułatwia podjęcie decyzji o wymianie pieców starej generacji przy pomocy dopłat, to jednak nie rozwiązuje problemu. Pozostaje zgłaszać przypadki spalania odpadów do straży miejskiej, która ma obecnie prawne podstawy do kontroli domowych palenisk i wystawiania dotkliwych mandatów. Może takie kary zmobilizują niektórych do zaprzestania zanieczyszczania powietrza, którym wszyscy oddychamy.
#7
Będę zabiegał o to, by odbiór odpadów zielonych w miesiącach letnich odbywał się co tydzień. W miejscowościach takich jak Chylice, przechowywanie skoszonej trawy dłużej niż tydzień to duża uciążliwość.
#8
Komunikacja z mieszkańcami jest niezwykle ważne nie tylko w relacjach z urzędem ale również z radnymi. Od czterech lat prowadzimy z Kasią Krzyszkowską-Sut (również radną Rady Miejskiej) portal jozefoslawdwazero.pl , na którym umieszczamy wszystkie informacje dotyczące naszej okolicy. Chciałbym w ten sposób komunikować się z mieszańcami Chylic i informować ich o wszelkich planach i działaniach gminy.
Mieszkańcy mogą również korzystać z aplikacji mobilnej, przy pomocy której mogą zgłaszać interwencje bezpośrednio do gminy lub komunikować się z radnymi.
We wszystkich istotnych dla mieszkańców sprawach powinny być przeprowadzane konsultacje społeczne. Mieszkańcy mają prawo do wyrażania swoich opinii i uwag. Będę organizował takie konsultacje.
Do Rady Miejskiej obecnej kadencji zostaliśmy wybrani z jednomandatowych okręgów wyborczych, z okręgów w Józefosławiu. Podsumowanie naszych działań na rzecz Józefosławia mogą Państwo zobaczyć TUTAJ.
#09 – GMINA PIASECZNO
Likwidacja drogowych węzłów gordyjskich w Piasecznie (portal www.odkorkujpiaseczno.pl), budowa Centrum Sportu i Centrum Kultury, centrum Piaseczna przyjazne mieszkańcom i tereny rekreacyjne wzdłuż rzeki Jeziorki – elementy programu Koalicji Obywatelskiej dla Gminy Piaseczno.