BEZPIECZNY DOM. BEZPIECZNA ULICA.
Zaczynamy projekt! Jedynym sposobem, aby projekt nie stał się jednorazową akcją, jest aktywny nasz udział w tym projekcie. Ponieważ sprawa bezpieczeństwa jest naszą wspólną sprawą – nie tylko policji czy straży miejskiej, to nasze zaangażowanie będzie decydować, czy projekt przyniesie oczekiwane efekty.
Przez najbliższy tydzień, od 4.12 do 9.12 br., Policja i Straż Miejska będą intensywniej patrolować Józefosław i zbierać informacje o zagrożeniach, reagować na przypadki łamania prawa. W kolejnym tygodniu Wydział Ruchu Drogowego Policji będzie patrolować nasze ulice.
A co możemy zrobić MY?
Przede wszystkim nie być obojętnym na to, co dzieje się w naszym otoczeniu. Powinniśmy reagować na wszelkie sytuacje, gdy nie jest przestrzegane prawo i które sprawiają zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa. Nie namawiam oczywiście do „wymierzania sprawiedliwości”, ale do zwracania uwagi na łamanie prawa i powiadamianie odpowiednich służb. W naszym projekcie liczymy na aktywny udział mieszkańców we wskazywaniu miejsc, w których dzieje się coś niedobrego. Czekamy na uwagi, sugestie i pomysły.
Można to zrobić na kilka sposobów:
- widząc policjantów i strażników miejskich można im opowiedzieć o swoich spostrzeżeniach,
- można wykorzystać aplikację mobilną, którą służy do zgłaszania różnych incydentów do gminy. Szczegóły można znaleźć na stronie UMiG: https://piaseczno.eu/category/mobile-alert/
W aplikacji Mobile Alert pojawiła się nowa zakładka pt. „Bezpieczeństwo”, w której znajdują się kategorie zgłoszeń dostosowane do policyjnego projektu „Krajowa Mapa Zagrożenia Bezpieczeństwa”. Wystarczy w aplikacji zrobić zdjęcie, wybrać kategorię i wysłać zgłoszenie. Lokalizacja zgłoszenia z opisem trafi do Policji i Straży Miejskiej, a nasze zgłoszenia pomogą opracować lokalną mapę zagrożeń bezpieczeństwa. Dzięki temu prewencyjne działania służb będą mogły być skierowane w odpowiednie miejsca.
Tak wygląda ekran aplikacji mobilnej w telefonie z systemem Android:
W zakładce „Bezpieczeństwo” można wybrać następujące kategorie zgłoszeń: Nieprawidłowe parkowanie, Akty wandalizmu, Małoletni i demoralizacja, Spożywanie alkoholu, Przekraczanie prędkości, Nielegalne rajdy, Niepoprawne oznakowanie, Niewłaściwa infrastruktura, Spalanie odpadów, Nielegalne wysypisko, Niszczenie zieleni, Inne.
Również te zgłoszenia z zakładki ZGŁOŚ COŚ, które odpowiadają powyższym kategoriom, zostaną uwzględnione przy tworzeniu lokalnej mapy zagrożeń bezpieczeństwa.
- można wejść na stronę https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html, gdzie znajduje się policyjna Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa i tam dodać swoje zgłoszenie, które trafi bezpośrednio do Policji,
- można skontaktować się z dzielnicowym poprzez aplikację mobilną Moja Komenda, przygotowaną przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji:
- można napisać komentarz do tego wpisu lub wysłać nam emaila.
Przyłączmy się do działań, które pozwolą poprawić bezpieczeństwo w naszej okolicy!
Robert Widz
Radny Rady Miejskiej w Piasecznie, mieszkaniec Józefosławia
2.12.2017
Skrzyżowanie ul. Wilanowskiej z ul. Cyraneczki mimo iz ma już rondo nadal nie jest bezpieczne. Do kolizji dochodzi także na skutek chaosu przy wyjeżdzie z pobliskiego parkingu przy „Zabce”, która znajduje sie przy tym rondzie. Samochody wyjeżdżające na ul. Wilanowską z parkingu przy „Zabce” w ogóle nie zwracają uwagi na pieszych idących chodnikiem. Poprostu wyjeżdzają jakby mieli pierwszeństwo. Juz trzykrotnie zostałam niemal rozjechana idąc z psem chodnikiem wzdłuż u. Wilanowskiej przy „Zabce”. Może przydałby się jakiś znak ostrzegawczy dla kierowców opuszczających ten parking.
Dobry pomysł. Zgłoszę to do wydziału IT.