To rok 2018. Cóż, my też sie zmieniamy 🙂
Po bardzo udanej kadencji 2014-2018, zdecydowaliśmy się ponownie ubiegać o Państwa głosy w wyborach samorządowych w 2018 r. Nowy program był kontynuacją naszych działań, ale również odbiciem doswiadczeń i wiedzy, którą nabyliśmy pracując w Radzie Miejskiej w Piasecznie
Lata 2019-2024 to dobry czas dla naszej okolicy. I choć dopadła nas pandemia COVID-19, wybuchła wojna na Ukrainie, „Polski Ład” zdemolował finanse gminy a rządy PIS nie sprzyjały samorządom, znacząco poprawiła się jakość życia w naszej okolicy.
Nie wszystkie zadania zostały zrealizowane, co jest dość oczywiste w przypadku tak ambitnych zamierzeń, ale i tak podjęte już działania gminy dają szansę na realizację tych zadań w kolejnych latach.
ZOBACZCIE, CO ZOSTAŁO ZREALIZOWANE W W LATACH 2019-2024
#1 ULICE
BILANS OSTATNICH 5 LAT JEST IMPONUJĄCY. ABY PRZYPOMNIEĆ SOBIE JAK WYGLĄDAŁY NIEKTORE ULICE, WYSTARCZY SPOJRZEĆ NA KILKA ZDJĘĆ SPRZED KILKU LAT.
ul. Geodetów
ul. Kameralna / ul. Spacerowa
ul. Lidii Wysockiej / ul. Sybiraków
ul. Energetyczna
ul. Rekreacyjna
ul. Urbanistów
ul. Działkowa
A TO NASZE NOWE ULICE!
ul. Geodetów odcinek Tenisowa – Julianowska
ul. Geodetów odcinek Wilanowska – Puławska
ul. Energetyczna w budowie
ul. Cyraneczki – odcinek Ogrodowa – Osiedlowa
ul. Cyraneczki – odcinek Sybiraków – Przyrodnicza
ul. Kameralna / ul. Spacerowa
ul. Jutrzenki
ul. Lidii Wysockiej / ul. Sybiraków
I jeszcze:
ul. Przyrodnicza
ul. Krótka
ul. Olchowa
ul. Ogrodowa – odcinek od parku do Cyraneczki
ul. Ogrodowa – odcinek od Cyraneczki do Olchowej
ul. Prymulki
ul. Poranna
ul. Urbanistów i tzw. Urbanistów BIS
Ulice: Rekreacyjna i ul. Mirabelki zostały utwardzone nawierzchnią asfaltową
To nie koniec!
ul. Wilanowska – powstaje projekt budowlany a pozwolenie na budowę spodziewane jest w III kwartale 2024 r. Koncepcję drogową na podstawie której wykonywany jest projekt budowlany można znaleźć na stronie internetowej urzędu: Koncepcja dla ulicy Wilanowskiej na odcinku od ul. Geodetów do ulicy Cyraneczki w Józefosławiu – Uzgodnienia drogowe – koncepcje – Biuletyn Informacji Publicznej Urząd Miasta i Gminy Piaseczno
ul. Kuropatwy – budowa tej drogi rozpocznie się już kwietniu! (2024 r.). Tutaj można zobaczyć projekt tej ulicy: Rozbudowa drogi gminnej ulicy Kuropatwy – Uzgodnienia drogowe – koncepcje – Biuletyn Informacji Publicznej Urząd Miasta i Gminy Piaseczno
ul. Działkowa – po wielu latach starań wreszczie jest porozumienie z gminą Konstancin-Jeziorna i rozpoczęło się projektowanie tej drogi. Pozwolenie na budowę spodziewane jest na przełomie 2024/2025. Koncepcję drogową można znaleźć na stronie internetowej urzędu: Projekt budowy ulicy Działkowej – Uzgodnienia drogowe – koncepcje – Biuletyn Informacji Publicznej Urząd Miasta i Gminy Piaseczno
Połączenie ul. Zimowej z ul. Gwiaździstą w Chyliczkach – trwa procedura przetargowa na realizację tej inwestycji. Budowa ma się zakończyć jeszcze w 2024 r. Koncepcję drogową tej ulicy można zobaczyć tutaj: Koncepcja dla ulic: Orzechowej, Słonecznej, Gwiaździstej i łączącej je ulicy projektowanej oraz projektowanej drogi łączącej ul. Budowlaną z ul. Zimowa w Chyliczkach – Uzgodnienia drogowe – koncepcje – Biuletyn Informacji Publicznej Urząd Miasta i Gminy Piaseczno
Skrzyżowanie ul. Julianowskiej i ul. Cyraneczki – trwa projektowanie nowego skrzyżowania, gdzie będzie rondo i 2 zbiorniki retencyjne. Uzyskanie pozwolenia na budowę spodziewane jest w 3 kwartale 2024 r.
ul. Feniksa – wykonywany jest projekt budowlany tej drogi, właśnie kończy się analiza uwag mieszkańców w ramach konsultacji społecznych. Pozwolenie na budowę spodziewane jest na koniec 2024 r. I wersja koncepcji drogowej znajduje się tutaj: ul. Feniksa – Projekt budowy ulicy Feniksa w Józefosławiu – Uzgodnienia drogowe – koncepcje – Biuletyn Informacji Publicznej Urząd Miasta i Gminy Piaseczno
# 2 – ODWODNIENIE
Znikła kałuża na ul. Cyraneczki pomiędzy ul. Wilanowską a Ogrodową.
Znikła kałuża na ul. Cyraneczki na wysokości ul. Zięby.
Przebudowa ul. Geodetów zlikwidowała kałużę na wysokości ul. Rubinowej.
Budowa ul. Ogrodowej na odcinku od parku do Cyraneczki to nowa kanalizacja deszczowa.
W przebudowanej ul. Ogrodowej pomiędzy ul. Krótką a Cyraneczki powstał kanał deszczowy, który retencjonuje wodę z ul. Krótkiej, Olchowej i Ogrodowej.
Budowa ul. Jutrzenki to ogromny kanał deszczowy w ulicy, który odprowadza wodę opadową do rowu w okolicy ul. Geodetów.
Projekt przebudowy ul. Wilanowskiej przewiduje budowę zbiornika retencyjnego w ulicy, który zlikwiduje zalewanie skrzyżowania ul. Cyraneczki z ul. Wilanowską.
Na terenie zielonym w okolicy skrzyżowania ul. Kombatantów i ul. Cyraneczki powstał zbiornik infiltracyjny o pojemności 900 m3. Projekt przebudowy skrzyżowania ulicy Cyraneczki i ul. Julianowskiej przewiduje wykonanie 2 zbiorników retencyjnych. Po ich wybudowaniu zniknie problem zalewania tego skrzyżowania.
Wykonany został projekt odwodnienia ul. Sybiraków i Kombatantów, odwodnienie czeka na realizację wraz z remontem ul. Sybiraków.
Budowa ul. Lidii Wysockiej z kanałem deszczowym wyeliminowała zalewanie posesji w ul. Kopciuszka.
# 3 – BEZPIECZEŃSTWO NA ULICACH
Każda nowa ulica to nowe oświetlenie LED.
Doświetlone zostały przejścia dla pieszych na ul. Julianowskiej i przejście na ul. Cyraneczki.
Wykonany został audyt przejść dla pieszych w okolicy szkoły podstawowej przy ul. Kameralnej i rozpoczęły się prace projektowe na poprawą geometri i oświetlenia przejść wskazanych w audycie (przejście przez ul. Julianowską na wysokości Poczty Polskiej, przejście przez ulicę Żwirową i przejście przez ulicę Rekreacyjną.
Wprowadzono strefę TEMPO 30 na północ od ul. Cyraneczki. Strefa obejmuje ulice: Przyrodniczą, Rekreacyjną, Spacerową, Jerzyka, Olchową, Ogrodową, Krótką. Na ul. Osiedlowej obowiązuje Strefa Zamieszkania z ograniczeniem prędkości do 20 km/h.
Badana jest prędkość i natężenie ruchu na ulicach. Na podstawie tych pomiarów podejmowane są decyzje dotyczące organizacji ruchu.
Na ul. Cyraneczki i Kameralnej zamontowane zostały kamery monitoringu Straży Miejskiej.
Na u. Rekreacyjnej, po wnioskach mieszkańców, zainstalowane zostały progi zwalniające i oświetlono najbardziej niebezpieczny odcinek drogi.
# 4 – TRANSPORT PUBLICZNY
Od marca 2022 r. na linii Warszawa – Piaseczno kursują pociągi SKM.
Linia L39 kursuje co 30 minut i jej trasa obejmuje centrum Piaseczna.
Na linii 739 wreszcie pojawił się autobus przegubowy, co prawda tylko w godzinach porannego szczytu, na skróconej trasie na co drugim kursie, ale to już bardzo dobra zmiana. Wciąż nie można uruchomić autobusu przegubowego na całej trasie ze względu na brak odpowiedniej geometrii pętli przy cmentarzu na Julianowskiej, ale wykonany został prjekt przebudowy skrzyżowania ul. Julianowskiej i Przesmyckiego. Powstanie tam rondo, które umożliwi zawrócenie autobusu przegubowego. Wtedy będziemy się cieszyć już z dużego autobusu na pełnej trasie i każdym kursie. Przebudowy skrzyżowania planowana jest jeszcze w 2024 r.
Uruchomiona została nowa linii L33, która kursuje pomiędzy Józefosławiem a PKP Jeziorki, z trasą przebiegającą m.in. przez ul. Ogrodową i ul. Energetyczną. Nasi pasażerowie zyskali kolejne opcję podróży transportem publicznym.
Gmina, w ramach programu Warszawa +, dopłaca maksymalną kwotę do biletu okresowego ZTM. Taki bilet jest dla posiadacza Piaseczyńskiej Karty Mieszkańca tańszy o 1/3 – miesięczny bilet na 1 i 2 strefę kosztuje 120 zł.
Posiadacze Piaseczyńskiej Karty Mieszkańca podróżują liniami L bez konieczności zakupu biletu jednorazowego.
W aplikacji mobilnej Piaseczyńskiej Karty Mieszkańca można zobaczyć położenie pojazdów. Na każdym przystanku znajdują się czipy NFC, po zbliżeniu do czipa smartfonu z funkcją NFC można zobaczyć czas oczekiwania na autobusy na danym przystanku.
W dalszym ciągu funkcjonuje stacja Piaseczyńskiego Roweru Miejskiego, kompatybilna z rowerem miejskim w Warszawie.
# 5 – BEZPIECZNY ROWER
Na naszych głównych drogach funkcjonują drogi dla rowerów, ciągi pieszo rowerowe i pasy rowerowe. Wymieniona została nawierzchnia „starej” drogi rowerowej na ulicy Cyraneczki, z oddzieleniem od chodnika.
Wyeliminowane zostały punkty nieciągłości sieci rowerowej na skrzyżowaniu ul. Julianowskiej i Cyraneczki i na skrzyżowaniu ul. Cyraneczki i Ogrodowej.
Ul. Kuropatwy na nowym odcinku będzie mieć pasy rowerowe, które połączą drogę rowerową na ul. Cyraneczki z drogami rowerowymi na ul. Kuropatwy i ul. Puławskiej.
# 6 – PRZESTRZEŃ PUBLICZNA
Gmina zakupiła ponad 12 000 m2 gruntu, który w nowym miejscowym planie zagosoodarowania przestrzennego uchwalonym w 2018 r., został określony jako teren zielony publiczny.
Na działce Klubu Kultury przy ul. Julianowskiej 67A powstał nowy plac rekreacyjny, mający służyć różnym akcjom kulturalnym i społecznym.
Na zakupionej działce obok został wyburzony dom i tym samym teren rekreacyjny został powiększony.
Przy ul. Cyraneczki nieopodal skrzyżowania z ul. Ogrodową został pozyskany teren pod Ogród Jordanowski (plac zabaw dla dzieci i młodzieży) oraz wykonany został projekt dla tego terenu. W 2024 roku ma tu powstać pawilon Miejsce Aktwyności Lokalnej i I etap Ogrodu Jordanowskiego.
Zielony, bioróżnorodny skwer powstał przy ul. Jutrzenki.
Ogród Społeczny został wykonany przy ul. Cyraneczki 11 oraz zakątek z kolorową architekturą miejską.
Zostały zrealizowane 2 poidełka dla ludzi i zwierząt – park przy ul. Ogrodowej i na Cyraneczki 11.
Przy ul. Cyraneczki został pozyskany teren pod plac rekreacyjno – sportowy oraz został wykonany projekt zagospodarowania dla tego terenu. Tu powstał już zbiornik infiltracyjny i jeszcze w 2024 roku rozpoczą się prace nad zagospodarowaniem tego terenu.
W okolicy ul. Wenus gmina zakupiła 2 działki, które czekają na zagospodarowanie po nabyciu terenu zielonego przylegającego do ul. Wenus. Negocjacje z właścicielem tego terenu trwają.
Kolejna zakupiona działka znajduje się w okolicy wybiegu dla psów, po drugiej strownie Rowy Jeziorki.
# 6 – EDUKACJA I KULTURA
Projekt najbardziej wyczekiwanej przez rodziców inwestycji, czyli nowa szkoła podstawowa i przedszkole w Julianowie, jest gotowy i rozpoczyna się przetarg na budowę tej placówki. Ze względu na to, że zmieniły sie założenia do budowy tej szkoły – konieczne stało sie zwiększonie liczby oddziałów szkołnych i przedszkolnych – prace projektowe musiały rozpcząć się od nowa. Spowodowało to blisko 2 letnie opóźnienie w realizacji tej inwestycji. Jednak skala inwestycji i konieczność spełnienia nowych założeń uzasadniła przystapienie do zmian w projekcie. Teraz jest już wszystko gotowe i jedynym „problemem” do rozwiązania, jest sfinansowanie tej inwestycji. Przetarg pokaże, jakie kwoty będą musiały być zabezpieczone w budżecie gminy.
W tej kadencji ruszyła filia Biblioteki Publicznej i Centrum Kultury w nowym budynku, gdzie zostało zrealizowanych wiele warsztatów, wydarzeń i koncertów. W kalendarz została wpisana cykliczna impreza Józefest.
Od 2022 r. obchodzimy w czerwcu Dni Józefosławia – trzydniową imprezę integrującą lokalną społeczność, dzieci młodzież i seniorów. Okazję do prezentacji mają lokalne szkółki i warsztatownie dla dzieci i młodzieży.
# 7 – SPORT I REKREACJA
Nasz Bieg Józefosławia i Julianowa ma już 10 lat. Co roku przyciąga ponad setkę biegaczy: dzieci, młodzież i dorosłycch.
Rozpoczęła się procedura przetargowa na budowę basenu miejskiego. Nowy obiekt, którego architketura została wyłoniona w konkursie architektonicznym poprowadzonym przez SARP, będzie zloklaizowany przy ul. Chyliczkowskiej, a więc praktycznie w naszej okolicy. Do tego obiektu dojedziemy transportem publicznym, gdyż wraz drogą dojazdową do basenu została zaprojektowana pętla autobusowa.
# 8 – ZAGOSPODAROWANIE PRZESTRZENNE
W 2018 roku, po burzliwych konsultacjach, uchwalony został nowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego Józefosławia. Wreszcie można było wykorzystać mechanizmy do udziału deweloperów w budowie infrastruktury drogowej. Przy ich udziale powstały takie ulice jak: Olchowa, Cyraneczki, Lidii Wysockiej, Jutrzenki, Przyrodnicza, Poranna. Nie jest to udział, który pozwala wybudować drogę w 100%, ale zawsze jest to wsparcie dla finansów gminy a zmniejszone obciążenie budżetu drogami pozwala na realizację innych ważnych potrzeb naszych mieszkańców.
Sukcesywnie wykupywane i zagospodarowane są nowe tereny zieleni publicznej, okreslone w nowym planie miejscowym.
I wreszcie zaczynają „działać” zmniejszone wskaźniki intensywności zabudowy. Nowe inwestycje muszą już być zgodne z tymi wskaźnikami. Doskonale widać różnicę w północnej części Józefosławia, co zostało pokazane na mapach poniżej. Trzeb pamiętać, że niektóre z nowych inwestycji miały wydane pozwolenia na budowę jeszcze przed wejściem w życie nowego planu.
Trzeba pamiętać, że dzisiejsza intewnsywna zabudowa naszej okolicy wynika z miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego uchwalanych jeszcze w latach 90-tych. Każda zmiana warunków zabudowy wiąże się z wypłatą odszkodowań właścicielom gruntów. Dlatego zmiany muszą być wprowadzane rozsądnie, chroniąc gminę przed takimi roszczeniami. Tylko w ostatnich 5 latach na wykup terenów, które w nowym planie zostały przeznaczone pod cele publiczne wydała ponad 6 mln zł, a ta kwota nie uwzględnia wykupu działek pod drogi publiczne.