Zbliża się jesień, a co za tym idzie wszyscy po wakacjach wrócimy do codziennych obowiązków i zaczniemy zwracać uwagę na naszą okolicę. Winna jestem Państwu kilka informacji dotyczących spraw bieżących.

Przed wakacjami wnioskowałam o poprawę bezpieczeństwa na ul. Rekreacyjnej. Otrzymałam informację z urzędu, że zostanie wprowadzone spowolnienie ruchu (na zakręcie) oraz doprojektowane zostaną trzy latarnie, tak by doświetlić ten uczęszczany ciąg komunikacyjny. Na pytanie zadane w wydziale IDR nie otrzymałam jednoznacznej odpowiedzi, kiedy się pojawi spowolnienie i latarni, poza tym że na jesieni. Oby jak najszybciej, bo wieczory zaczynają być mroczne. Czekamy więc.

Co do ulicy Działkowej. Zakończyły się konsultacje w sprawie koncepcji. Niebawem urząd przedstawi ostateczną wersję. Przed wakacjami wnioskowałam o ułożenie płyt w okolicy ulicy Przyrodniczej, niestety gmina Konstancin-Jeziorna, która jest właścicielem tej drogi nie wyraziła zgody, abyśmy częściowo poprawili stan poboczy.

Ulica Wilanowska, kończy się projektowanie tej ulicy. Niestety pojawiają się przestoje spowodowane różnymi czynnikami. Jak zawsze najtrudniej się porozumieć z PGE i uzgodnienia z tą firmą się przedłużają. Stan tej ulicy pogarsza się z każdym miesiącem, mam nadzieję, że urząd będzie robił wszystko by jak najszybciej przystąpić do jej budowy. Burmistrz poinformował, że został złożony wniosek o dofinansowanie z Polskiego Ładu na I etap budowy ulicy, na kanalizację deszczową – ok. 8 mln zł

Wiele zapytań dotyczy Szkoły w Julianowie – zmodyfikowany projekt budowy nowej szkoły w gminie Piaseczno jest już gotowy. W połowie września planowane jest złożenie wniosku o pozwolenie na budowę. Po uzyskaniu pozwolenia na budowę w czwartym kwartale bieżącego roku, Gmina będzie mogła ogłosić przetarg na budowę szkoły. Z uzyskanych informacji Gmina Piaseczno złożyła wniosek o środki zewnętrzne – na dofinansowanie inwestycji z Polskiego Ładu ok. 30 mln zł oraz wystosowała list do Premiera popierający ten wniosek. Co do układu komunikacyjnego wokół przyszłej szkoły – prace zostaną zakończone do końca października. Podczas wrześniowych spotkań z rodzicami w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Józefosławiu oraz na zebraniu wiejskim w Klubie Kultury 13.09 o godz. 19.00 będą również zbierane podpisy pod petycją w sprawie rządowego wsparcia dla tej inwestycji. Serdecznie zapraszam.

Poprawa bezpieczeństwa – jako sołtyska złożyłam wniosek do burmistrza i z odpowiedzią można się zapoznać na stronie Sołectwa 

Uchwała krajobrazowa – w przestrzeni publicznej pojawiają się banery – ich istnienie zgłaszane jest do wydziału Architektury i Urbanistyki. Najgorzej przedstawia się rondo przy ul. Julianowskiej, zaśmiecając przestrzeń publiczną. Mamy nadzieję, że znikną. Wydział architektury i urbanistyki intensywnie pracuje nad tym tematem. Już niebawem na naszych ulicach mogą się pojawić reklamy wyborcze. Warto pamiętać, że kwestia umieszczania plakatów i haseł wyborczych w przestrzeni publicznej jest uregulowana w Kodeksie wyborczym, czyli akcie prawa wyższego rzędu. Oznacza to, że związane z wyborami plakaty czy banery nie podlegają zapisom uchwały krajobrazowej, która jest aktem prawa miejscowego.

Na ogrody deszczowe w Julianowie (Budowa błękitno-zielonej infrastruktury – ogrodów deszczowych w Julianowie”, w ramach zadania inwestycyjnego „Program bezpieczeństwa przeciwpowodziowego na terenie gminy Piaseczno” został ogłoszony przetarg, który jest w trakcie rozstrzygania. Aby rozpoczęły się prace Gmina musi podpisać protokół z rozstrzygnięcia przetargu, następnie przystąpi do podpisania umowy i wprowadzi wykonawcę na budowę. Zadanie obejmuje: roboty ziemne związane z realizacją ogrodów deszczowych tj. wymianą gruntów nasypowych na grunty przepuszczalne, nasadzenia roślin w obrębie ogrodów deszczowych, wspomagających filtrację wody opadowej oraz wspomagających chłonność gruntu wraz z infrastrukturą. Informacja z otwarcia ofert.

Projektowanie na terenach ZP w Józefosławiu placów zabaw dla dzieci. Ogromnie się cieszę, że udało się doprowadzić do projektowania terenów dla dzieci. “Park kieszonkowy pod wierzbą” i “Jordanek” przy ul. Cyraneczki i Ogrodowej. Te dwa projekty ogromnie mnie cieszą, tym bardziej, że będą również zaspokajać potrzeby dzieci ze specjalnymi potrzebami. Teren pod “Jordanka” jest w fazie przygotowania (wyburzanie istniejącego budynku).

Doposażenie placu “Jordanek” zostało zgłoszone przeze mnie w projekcie Budżetu Obywatelskiego na 130 tyś. GŁOSOWANIE ZACZYNA SIĘ 11 WRZEŚNIA! 

Budowa skarpy wraz z nasadzeniami z Budżetu Obywatelskiego przy ul. Jutrzenki, wykonawca czeka w blokach startowych na uspokojenie pogody i ustąpienie upałów.

Budowa poidełka w parku przy ul. Ogrodowej, który złożyłam jako projekt do Budżetu Obywatelskiego ma rozpocząć się we wrześniu.

Książkomat – inwestycja Biblioteki Publicznej w Piasecznie

W najbliższych dniach zostanie uruchomiona usługa wypożyczenia zbiorów biblioteki do książkomatu, dzięki czemu czytelnicy będą mogli odbierać i zwracać książki o dowolnej porze. Lokalizacja przy Centrum Handlowym została wybrana z uwagi na często odwiedzane miejsce.
Zakup książkomatu został sfinansowany w ramach projektu realizowanego przez Bibliotekę Publiczną w Piasecznie.
🟢Projekt “Kultura bez barier” realizowany jest przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach Osi priorytetowej IV. Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa, w ramach Działania 4.3 Współpraca ponadnarodowa Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020.
Z informacji kulturalnych:
 • przez cały wrzesień trwa w naszym Klubie Kultury JÓZEFEST  czekamy na Was
 • Koło Gospodyń Wiejskich Józefosław organizuje 17.09 (niedziela) wyprzedaż garażową na terenie zielonym przy Klubie Kultury, zachęcamy do uczestnictwa, szczegółowe informacje na fan page na FB koła.
 • 24.09 (niedziela) już po raz 9. będziecie mogli wziąć udział w Kiermaszu Jesiennym w Acroconie, na który ze Stowarzyszeniem Pomysł na Józefosław serdecznie zapraszam. Czekamy na wasze wytrawne tarty w konkursie na najlepszą wytrawną tartę.

Katarzyna Krzyszkowska Sut

Radna Rady Miejskiej w Piasecznie

Sołtyska wsi Józefosław

 

 

 

21 komentarzy:
 1. Mateusz
  Mateusz says:

  Czy można prosić o dostęp do projektu zmian na Rekreacyjnej? Urząd od maja nabrał wody w usta i nie odpowiada.
  Jaki rodzaj spowolnienia zostanie zastosowany na zakręcie? Zakręt trzeba jak najszybciej poszerzyć, zlikwidować samowolę zrobioną przez mieszkańców i zrobić normalny chodnik.
  W takim wypadku nie ma planowanej budowy Rekreacyjnej mając ważną zgodę środowiskową? Bo planowane są dobre inwestycje w stan aktualny…

  Odpowiedz
  • Robert Widz
   Robert Widz says:

   W związku z tym, że dla tej ulicy jest projekt budowlany i decyzja o pozwoleniu na budowę, ta ulica czeka na kompleksową budowę. Obecnie w budżecie gminy nie ma środków na budowę a wniosek o dofinansowanie budowy tej ulicy z Rządowego Funduszu Dróg Lokalnych nie został uzwzględniony. Budowa tej ulicy jest uzależniona więc wyłącznie od możliwości finansowych gminy, a sytuacja finansowa samorządów jest teraz bardzo trudna. Doraźnie poprawione będzie bezpieczeństwo poprzez wybudowanie 2 progów zwalniających oraz 4 tymczasowych latarni w okolicach zakrętu i nastąpi to jeszcze w tym roku.

   Odpowiedz
   • Piotr
    Piotr says:

    W przeciągu ostatnich 3 lat deweloper wybudował wzdłuż tej ulicy ok 400 lokali (to nawet optymistycznie licząc min 1000 nowych mieszkańców) i to powinien być obowiązek dewelopera aby partycypować przynajmniej w 50% w budowie tej drogi. Nakładka asfaltowa przy takim zagęszczeniu zabudowy to już za mało. Oczywiście chwała, że udało się dogadać partycypację do Przyrodniczej, bo inaczej to byłby już zupełny paraliż okolicy. Ale wg mnie ta ulica powinna dostać priorytet i zostać wybudowana w 2024

    Odpowiedz
    • Katarzyna Krzyszkowska - Sut
     Katarzyna Krzyszkowska - Sut says:

     Panie Piotrze, priorytetem jest budowa ulicy Wilanowskiej, ponieważ jeżdżą nią praktycznie wszyscy mieszkańcy, do poprawy jest skrzyżowanie Cyraneczki i Julianowskiej, mieszkańcy Feniksa również chcieliby mieć asfalt, nie wspomnę o wyjeździe z Kuropatwy do Puławskiej. Rekreacyjna niestety będzie musiała poczekać ze względu na finansowanie.

     Odpowiedz
 2. Andrzej
  Andrzej says:

  Kiedy zostanie poprawione bezpieczeństwo przejscia na skrzyżowaniu Sybiraków i Cyraneczki. Jedyne przejscie na odcinku ponad 2 km. Slabo oswietlone i oznakowane. Bardzo niebezpieczne miejsce szczególnie wieczorem.
  Samochody na tym odcinku pędzą po 80 km i wiecej. To tylko kwestia czasu kiedy ktoś tam zginie

  Odpowiedz
  • Robert Widz
   Robert Widz says:

   Urząd jest w trakcie wykonanie projektu budowlenego dla tego skrzyżowania. Będzie rondo i zbiorniki retencyjne. Więcej informacji na stronach piaseczno.eu

   Odpowiedz
 3. Piotr Brodacki
  Piotr Brodacki says:

  Co do Działkowej: jeśli gminy nie mogą się dogadać to czy nie należałoby włączyć powiat. To on jest powołany właśnie do koordynacji. Nie słyszałem nigdy by powiat coś robił w sprawie Działkowej. Zresztą w sprawie Kuropatwy również.
  A co z Zimową i przedłużeniem Cyraneczki w stronę szkoły?

  Odpowiedz
 4. Lukasz
  Lukasz says:

  A co z drogą 13kDD łączącą Działkową z Rekreacyjną jest w bardzo złym stanie technicznym (dziura na dziurze) ? Jakie działania podjęła Gmina i Sołectwo ws. tej drogi

  Odpowiedz
  • Katarzyna Krzyszkowska - Sut
   Katarzyna Krzyszkowska - Sut says:

   Szanowny Panie, ta droga musi poczekać w kolejce. Nie jest to droga priorytetowa. Przed nami remonty i budowa głównych ciągów komunikacyjnych, a budżet nie jest z gumy. Proszę się uzbroić w cierpliwość.

   Odpowiedz
  • Robert Widz
   Robert Widz says:

   Dokumentacja projektowa wg koncepcji ogłoszonej na stronach urzędu jest w końcowej fazie opracowania. W ciągu kilku tygodni złozony zostanie wniosek o wydanie decyzji ZRID.

   Odpowiedz
   • Użytkownik
    Użytkownik says:

    Co do ulicy Kuropatwy proszę nie oszukiwać swoich mieszkańców , sprawa jest rozwojowa od strony Warszawy a dokładnie ostatni wariant projektu przebudowy w żadnym wypadku przez mieszańców oraz miasto
    Stołeczne Warszawy nie zostanie zaakceptowany.Do momentu zmiany na ciąg pieszo rowerowy ulica Kuropatwy pozostanie nie do ruszenia oraz zablokowana decyzja ZRID .

    Odpowiedz
     • Katarzyna Krzyszkowska - Sut
      Katarzyna Krzyszkowska - Sut says:

      Szanowny Panie Hansa Automobile, komentarze są sukcesywnie zatwierdzane, nawet te pod którym ktoś nie ma odwagi się podpisać z imienia i nazwiska.

     • Użytkownik
      Użytkownik says:

      Szanowna Pani, doświadczenie jakie posiadam powoduje takie a nie inne zachowanie 🫣 wracając do przebudowy ulicy Kuropatwy , gmina Piaseczno wraz z Lesznowola od dłuższego czasu prowadzi dziwna politykę totalnie sprzeczna z postulatami mieszkańców ,śmiem twierdzić ze nawet sprzeczna z oczekiwaniami swoich mieszkańców . Jak można planować tak rażąca inwestycje w strefie zamieszkania gdzie większość domów jednorodzinnych została wybudowana przed 2007 przy jeszcze lokalnej nie zbiorczej drodze . Zmiana uchwały przez Lesznowolę co do planu zagospodarowania przestrzennego zakładała wcześniej totalnie inne parametry ulicy dlatego deweloperzy w taki a nie inny sposób wykonali większość inwestycji . Mówienie ze domy stoja na gruntach przewidzianych pod drogę jest nieprawda ponieważ ktoś wydawał pozwolenia na budowę domów przed 2007 a później uchwala zmienia na droge zbiorcza wiedząc i znając parametry szerokościowe ulicy na szersza czy to nie dziwne ? Mieszkańcy nie tylko ulicy Kuropatwy nie zgadzają się z przeprowadzeniem tak szerokiej a co najistotniejsze próbę stworzenia jednej bardzo ekstremalnie ruchliwej drogi w samym środku 3 gmin . Kategorycznie nie zgadzamy się na utworzenie z spokojnej drogi na której powinien być chodnik wraz z ścieżka rowerowa na wybudowanie niebezpiecznej i bardzo ruchliwej ulicy ściągającej ekstremalnie duże natężenie ruchu nie tylko dla mieszkańców ale stworzenia przebicia do centrum handlowego 🤔 budowanego przy Puławskiej dla setek tysięcy samochodów . Tłumaczenie o wyniesieniach czy ograniczeniu tonażu to kolejna bzdura, proszę dziś sprawdzić czy nie jeżdżą tiry a przecież ustawione są znaki drogowe po obu stronach ulicy Kuropatwy z zakazem wjazdu powyżej 3,5 tony a totalnie lekceważone przez kierowców . Żadna z gmin nic z tym nie robi a poszerzenie dodatkowo ułatwi i ściągnie tiry do budowanej hali magazynowej obok centrum handlowego.

 5. Agnieszka
  Agnieszka says:

  Dzień dobry, bardzo proszę o link do koncepcji ulicy Przyrodniczej. Czy jest w planach wybudowanie chodnika od strony powstającego osiedla przy Przyrodniczej? Czy będą dosadzane drzewa pomiędzy krzewami świdośliwy? Pozdrawiam.

  Odpowiedz
  • Katarzyna Krzyszkowska - Sut
   Katarzyna Krzyszkowska - Sut says:

   Ulica Przyrodnicza jest już wybudowana. Chodnik jest po jednej stronie. Nie będzie dosadzonych drzew, ponieważ infrastruktura podziemna na to nie pozwala. Deweloper obiecał dbać o krzewy, przez całe lato, jednak upały i susza zrobiły swoje.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.