row jeziorki 4

Jednym z największych mankamentów Józefosławia, wymienianych przez mieszkańców w ankiecie przeprowadzonej w 2014 r. przez UMiG był brak przestrzeni publicznej. Wówczas jedynymi przestrzeniami wspólnymi były ulice, a właściwie tylko 2 ulice, które można było nazwać przestrzenią wspólną: ul. Julianowska i ul. Cyraneczki. Reszta to ciągi komunikacyjne, które do spacerów specjalnie się nie nadają.
Od 2014 roku już dużo się zdarzyło. Koniec 2015 r. to otwarcie parku przy ul. Ogrodowej, z placem zabaw wyklikanym przez mieszkańców w konkursie NIVEA. Powstały place u zbiegu ulic Julianowskiej i Cyraneczki oraz Wilanowskiej i Cyraneczki. Więcej można zrobić tylko poprzez zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.
Na przełomie 2015/2016 r. na zlecenie UMiG powstała koncepcja zagospodarowania Rowu Jeziorki, jako spójny pomysł na powiązane ze sobą przestrzenie publiczne wokół osi, jaką stanowią ulica Cyraneczki i Rów Jeziorki. I ta koncepcja została wprowadzona do projektu planu, który aktualnie podlega wyłożeniu. To wielka zmiana w stosunku do aktualnie obowiązującego planu, w którym przestrzeni publicznej nie ma wcale. Oczywiście wprowadzenie takich miejsc pociąga za sobą konsekwencje – konieczność wykupu gruntów od właścicieli i to po cenach, które aktualnie obowiązują. To z jednej strony koszty, z drugiej strony pokrzyżowanie planów obecnych właścicieli gruntów. Podobny dylemat, co w przypadku propozycji nowych połączeń drogowych, które przecież zawsze przebiegają po czyichś działkach.
Jednak zarówno drogi jak i przestrzeń publiczna stanowią (m.in.) o atrakcyjności danego miejsca, jakości życia mieszkańców i utrzymania wartości nieruchomości. Jeśli zabraknie terenów wspólnych w projekcie planu, może się zdarzyć, że bezpowrotnie stracimy możliwość stworzenia wspólnej przestrzeni publicznej.
Do realizacji koncepcji zagospodarowania Rowu Jeziorki jeszcze długa droga. Zasadniczym krokiem w kierunku jej realizacji jest mpzp Józefosławia. Ważne jednak by mieć cel a potem konsekwentnie go realizować, nawet jeśli zajmie to dużo czasu.
Dzisiaj kolejne warsztaty organizowane w ramach wyłożenia propozycji planu do publicznej wiadomości. Temat równie ważny co drogi, trzeba więc przyjść, zapoznać się i porozmawiać o propozycjach. A może wcale tych przestrzeni publicznych nie potrzebujemy? Może zamknięte osiedla zabezpieczają potrzeby mieszkańców w zakresie wspólnej przestrzeni?

Robert Widz
Radny Rady Miejskiej w Piasecznie
7.12.2016

row jeziorki 2

 

row jeziorki 1

2 komentarzy:
 1. Mieszkaniec Cyraneczki
  Mieszkaniec Cyraneczki says:

  Okolica ul. Kameralnej i szkoły jest jednym z ładniejszych miejsc w Józefosławiu.
  Dzięki dorodnym sosnom i innym drzewom gęsto rosnącym wokół szkoły.

  Teraz te drzewa, prawie wszystkie wzdłuż Kameralnej, zostały zaznaczone do wycinki (według pracowników szkoły).
  Zapewne zastąpione zostaną “estetyczną” kostką “bauma”.

  W naszej miejscowości przestrzenią rządzą kable energetyczne i samochody.

  Ręce opadają 🙁

  Odpowiedz
  • Robert Widz
   Robert Widz says:

   może lepiej obejrzeć koncepcje, które były przedstawione na spotkaniu – nie wynika z nich że „prawie wszystkie wzdłuż Kameralnej” będą wycięte. Najwyraźniej pracownicy szkoły nie zapoznali się z nimi i nie wiedzą, że przedstawione koncepcje to wstępne propozycje. Teraz trzeba poczekać na to, co zaproponują projektanci i urzędnicy po uwagach mieszkańców. Wtedy będzie można powiedzieć czy drzewa zostały przeznaczone do wycinki.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *