Szanowni Państwo,

Czy już się spisaliście? Zachęcam gorąco do dokonania spisu przez internet!

Zbliżające się Święto Flagi oraz Konstytucji 3 Maja przypomina nam, o ważnych wydarzeniach w historii naszego kraju, obowiązkach względem niego i lokalnych społeczności. Jednym z obowiązków obywateli jest udział w trwającym Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021). Spis jest badaniem szczególnym o 100-letniej tradycji. Już w 1921 r., po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, statystycy wspólnie z lokalnymi samorządami prowadzili badanie w celu uzyskania informacji o strukturze wiekowej ludności, jej narodowości, wyznaniu czy warunkach mieszkaniowych.

Warto wiedzieć, że NSP 2021 jest ważny dla funkcjonowania lokalnych społeczności. Tylko wspólne zaangażowanie w przedsięwzięcie spisowe pozwoli nam na zdiagnozowanie problemów współczesnego społeczeństwa na lokalnym rynku pracy, w zakresie edukacji, zdrowia, warunków mieszkaniowych.

Podstawową metodą zbierania danych jest samospis internetowy – najbezpieczniejszy i najbardziej dogodny dla respondenta sposób przekazania informacji.

Każdy dorosły mieszkaniec gminy może spisać siebie i swoją rodzinę używając domowego komputera lub telefonu z dostępem do Internetu. Aplikacja do samospisu dostępna jest pod adresem: https://spis.gov.pl/. Dla osób, które nie posiadają komputera z Internetem, przygotowano specjalne stanowiska komputerowe w Urzędzie Gmin. Jeśli jednak ktoś z ważnych powodów nie może spisać się sam i skorzystać z żadnej z tych opcji, powinien spodziewać się kontaktu ze strony rachmistrzów, którzy rozpoczną pracę na początku maja. Do czasu poprawy sytuacji epidemicznej rachmistrzowie będą pracować wyłącznie z wykorzystaniem telefonu.

W trosce o komfort i bezpieczeństwo mieszkańców sołectw, szczególnie osób starszych poważnie traktujących obowiązki wobec swojego kraju, a jednocześnie narażonych na różnego rodzaju zagrożenia ze strony oszustów, którzy mogą podszywać się pod rachmistrzów, apelujemy o włączenie się w akcję informacyjną prowadzoną przez Urząd Statystyczny w Warszawie wspólnie z Gminnym Biurem Spisowym. W załączeniu przekazujemy plakat z poradami spisowymi dla seniorów.

W razie pytań lub wątpliwości dotyczących NSP 2021 prosimy o kontakt z Gminnym Biurem Spisowym – takie Biura działają przy każdym Urzędzie Gminy/Miasta w Polsce. Więcej informacji znajdą Państwo na stronie https://spis.gov.pl/.

Informacja prasowa: Gminne Biuro Spisowe w Piasecznie

Katarzyna Krzyszkowska Sut

Radna Rady Miejskiej w Piasecznie

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *