Od czwartku 16 kwietnia wchodzi w życie obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych.

Gmina Piaseczno wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom mieszkańców zakupiła kilkadziesiąt tysięcy maseczek wielorazowego użytku, część z nich została już rozdana. Akcja kontynuowana będzie po świętach.

Akcja przekazywania maseczek naszym mieszkańcom rozpoczęła się w pierwszych dniach kwietnia. – W pierwszej kolejności dotrzeć chcemy do osób po 60 roku życia, którzy najbardziej narażeni są na skutki kontaktu z koronawirusem – mówi Hanna Kułakowska-Michalak, I zastępca burmistrza. – Pierwsze partie rozdaliśmy w akcji ulicznej, na targowisku oraz przy sklepach i aptekach, w godzinach, kiedy zakupy robią seniorzy, teraz zaczynamy dystrybucję bezpośrednio pod adresy, gdzie mieszkają seniorzy – dodaje pani wiceburmistrz.

Tak duże zamówienie trafia do gminy w partiach. Następnie maseczki są konfekcjonowane i zaopatrywane w specjalną ulotkę, która wyjaśnia jak należy je używać i odkażać. Do tej pory do mieszkańców trafiło lub jeszcze przed świętami trafi ok. 20 tys. maseczek. Ok. 1,3 tys. sztuk rozdanych zostało podczas dwóch dni targowych, ponad 3 tys. w sobotę rozdali strażacy na ulicach miasta, 5,5 tys. przekazanych zostało 30 sołtysom, którzy lokalnie przekazują je seniorom w swoich miejscowościach.

Kolejnych 10 tys. maseczek rozdawanych jest w ten weekend w Piasecznie. – Czekamy na dostawę kolejnych 30 tys. maseczek wielorazowego użytku polskiej produkcji, które po świętach dalej rozdawane będą w Piasecznie oraz Józefosławiu i Julianowie – mówi Hanna Kułakowska-Michalak.

– W akcję przekazywania maseczek mieszkańcom 60 + zaangażowali się nasi radni i wolontariusze, którym bardzo dziękujemy za poświęcenie – mów burmistrz Daniel Putkiewicz. Zostali oni wyposażeni w maseczki, rękawiczki, płyn dezynfekujący oraz specjalne identyfikatory. – Choć zakup i przekazywanie maseczek nie jest obowiązkiem gminy, to nie mieliśmy wątpliwości, że należy taką akcję przeprowadzić i przekazać na ten cel odpowiednie środki – dodaje burmistrz, podkreślając, że akcja po świętach będzie kontynuowana.

Apelujemy do młodszych mieszkańców, aby maseczki, które znajdą w swojej skrzynce czy na ogrodzeniu posesji przekazywać najstarszym domownikom.

Instrukcja dotycząca używania maseczki i jej dezynfekcji przedstawiona jest na ilustracji, ulotka jest też dołączona do każdego zestawu.

Infromacje BPiI GP, Więcej na www.piaseczno.eu

Katarzyna Krzyszkowska-Sut

Radna Rady miejskiej w Piasecznie

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.