Gmina Piaseczno wykonała 2 koncepcje drogowe ul. Działkowej i w lutym br. przekazała je do gminy Konstancin-Jeziorna. Na spotkaniu burmistrzów obu gmin ustalono, że gminy podzielą się kosztami wykonania projektów budowlanych jak i w przyszłości kosztami budowy zarówno ulicy Działkowej jak i dróg 10 KDL i 4 KL wraz ze zbiornikiem retencyjnym. Udział gminy Piaseczno będzie odpowiednio „proporcjonalny” (czyli większy) choć konkretny podział zostanie jeszcze ustalony i wymagać będzie akceptacji obu Rad Miejskich. Na najbliższą sesję przygotowujemy projekty uchwał o wzajemnej pomocy rzeczowej i finansowej. Pozwoli to przystąpić do przetargu na projektowanie tego układu drogowego.

Szacujemy, że wykonanie projektów budowlanych i uzyskanie decyzji administracyjnej zajmie 14-18 miesięcy. Całość zostanie podzielona na odcinki, które będziemy mogli sukcesywnie budować. Biorąc pod uwagę szacunkowe koszty na ok. 30 mln zł, realizacja całego układu będzie rozłożona na 4-5 lat i będzie zależała od sytuacji finansowej obu gmin i decyzji radnych.

W tym roku Piaseczno ma wybudować kolejny fragment ul. Cyraneczki i drogę 10 KDL, co zdecydowanie zmniejszy natężenie ruchu na ul. Działkowej na odcinku pomiędzy ul. Spacerową a 10 KDL. Mam nadzieję, że obecna sytuacja epidemiczna nie pokrzyżuje tych planów.

Nie ma jeszcze decyzji, która z koncepcji będzie podstawą do projektowania. Jedna z nich jest bardziej „zielona”, z elementami uspokojenia ruchu i przewiduje wyprowadzenie ruchu na ulicę Cyraneczki poprzez organizację ruchu. Druga przewiduje duże natężenie ruchu, a jezdnia, chodnik i ścieżka rowerowa przy wąskim pasie drogi ogranicza możliwość wykonania nasadzeń. W naszej opinii, wariant „zielony” jest lepszy, podkreśla lokalny charakter ulicy i mniej kosztuje, co ma niebagatelne znaczenie. Po wyłonieniu projektanta będziemy jeszcze konsultować obie koncepcje z mieszkańcami obu gmin.

Obie koncepcje drogowe ul. Działkowej dostępne są na stronie urzędu: http://bip.piaseczno.eu/artykul/407/6841/koncepcja-obslugi-komunikacyjnej-drog-gminnych-w-obrebie-ulicy-dzialkowej

Robert Widz

10.04.2020 r.

Radny Rady Miejskiej w Piasecznie w kadencji 2014-2018, wybrany do Rady Miejskiej na kadencję 2018-2023, po rezygnacji z mandatu radnego obecnie pełni funkcję II Zastępcy Burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno.

29 komentarzy:
  • Robert Widz
   Robert Widz says:

   Super komentarz. Naprawdę. Według Pana/Pani wybudowanie za kilkadziesiąt mln zł drogi, z wywłaszczeniami, to tak nieznaczący wydatek w budżetach gmin, że o co chodzi?. Pewnie Pan/Pani myśli, że ul. Działkowa to najważniejsza ulica w gminach i radni obu gmin nie mogą się już doczekać, aby rzucić całą kasę na ul. Działkową. Otóż jak radni podejmą decyzję o finansowaniu tej drogi i wybudujemy cały układ w 4-5 lat, to będzie mistrzostwo świata. Budowanie tej drogi etapami to rozsądny i jedyny sposób. A jak się uda znaleźć dodatkowe źródła finansowania, to może całość powstanie wcześniej.

   Odpowiedz
   • Maciej
    Maciej says:

    Opisuje Pan Panie Vice Brumistrzu ta inwestycje jakby budowal Pan autostradę A2 do granicy wschodniej. Choć pewnie w 4 – 5 lat dałoby się ją zrobić szybciej iniż te 3km. Nje mówi Pa prawdy i Pan o tym wie co do Działkowej, to jest komunikacyjnie największy bubel Jozefoslawia za który Pan jest współodpowiedzialny niekonczyca się kłótnia i brakiem porozumienia z KJ. 8 tys samochód dziennie tam jeździ tranzytem plus mieszkańcy. Dadatkowo od kiedy został Pan Birmistrzem zmienił Pan poglady o 90 stopni pisząc dosyć aroganckie teksty do mieszkancow. Wcześniej mówił Pan o całkowitym przejcou drogi itp.

    Odpowiedz
    • Robert Widz
     Robert Widz says:

     Zastanawia mnie co Pan wie na temat kłótni i braku porozumienia z K-J? Z wypowiedzi wynika, że nic. A może wybrał się Pan na wizytę do K-J i zapytał dlaczego tej drogi nie ma. Niech Pan się z nami podzieli! Może sobie Pan pisać co Pan chce, popisując się niewiedzą i oskarżając mnie o arogancję. Piszę prawdę i nie podlizuję się takim ludziom jak Pan. Wiem co jest realne do zrobienia a co jest życzeniowym myśleniem w stylu “należy mi się”. Poglądów na razie nie zmieniam. Robię to, co wcześniej komunikuję, w tempie jakie jest możliwe. Ale może Pan potrafi szybciej i lepiej? To niech Pan się zaangażuje, wtedy poznamy Pana skuteczność.

     Odpowiedz
     • Maciej
      Maciej says:

      Ta wypowiedzią tylko Pan potwierdza swoje aroganckie podejście. Od dawna sledze Pana działania w sprawie Działkowej i tak jak pisałem zmienia Pan swoje stanowisko w zależności od stołka na którym Pan siedzi. Rozumiem że udziela się Panu siedzenie w domu i frustracja Pan przelewa w taki sposób. Jako mieszkaniec gminy mam prawo domagać się dojazdu leszpego niż w krajach Afrykqnskich ale jak widać temat przerasta lokalne władze. Czekam więc cierpliwie na drogę za 5 lat skoro takie są możliwości. Pana ostatni przytyk to już delikatnie mówiąc szczyt w stylu rządzących obecnie tym krajem. Rozumiem że wyborcy nie mają według Pana prawa komentować poczynań lokalnych władz? Gratuluję i życzę Zdrowia.

     • Robert Widz
      Robert Widz says:

      wchodzenie z Panem w dyskusję do niczego nie prowadzi. Panu również życzę zdrowia. I cierpliwości.

  • Robert Widz
   Robert Widz says:

   Ceny szacunkowe z koncepcji, z uwzględnieniem odszkodowań za wywłaszczone nieruchomości. Mówimy o Działkowej, 10 KDL, 4 KL, fragmencie Cyraneczki i zbiorniku retencyjnym. Jak będzie cena będzie wiadomo po otwarciu ofert w przetargu na budowę. Myślę że będzie to raczej więcej niż mniej.

   Odpowiedz
   • Anna
    Anna says:

    Dziękujemy za informację. Ulica Działkowa to ważna inwestycja dla Jozefosławia. Jednak chciałabym zapytać o drogę 10 KDL i przedłużenie ul. Cyraneczki do ul. Kombatantów. Na kiedy planowane jest rozpoczęcie budowy tych ulic? Pozdrawiam

    Odpowiedz
     • ES
      ES says:

      Witam, czy są jakieś nowe informacje? Kiedy ruszy budowa 10 KDL i przedłużenie ul. Cyraneczki do ul. Kombatantów?
      Pozdrawiam

     • Katarzyna Krzyszkowska - Sut
      Katarzyna Krzyszkowska - Sut says:

      Umowa z wykonawcą została podpisana, trwa jeszcze zbieranie dodatkowej dokumentacji. Zakończenie inwestycji ma się zakończyć w maju 2021 roku. Dokładnie kiedy ruszą prace nie mam takiej informacji. Prawdopodobnie zacznie się od drogi 10 KDL, a następnie przedłużenie Cyraneczki.

 1. Tomasz
  Tomasz says:

  A ja się bardzo cieszę i ogromnie doceniam. Naprawdę Józefosław mocno się zmienił na przestrzeni ostatnich 5 lat, i w bardzo dużej mierze dzięki staraniom i zaangażowaniu Pana Widza. Więc respect. I pewnie, że chciałoby się więcej:
  – większego zaangażowania inwestycyjnego w drogi deweloperów (naprawdę nie dało się zrobić z połączenia ulicy Spacerowej i Kameliowej wzdłuż Le Village standardu na poziomie ulicy Spacerowej? Obawiam się, że ta ubita droga, która w tej chwili powstaje – po roku będzie do łatania. Czy na tej ulicy będzie jakieś oświetlenie?)
  – chciałoby się działkową mieć gotową już, ale mam świadomość trudności dzielenia się nią z K-J. Obawiam się, że droga do jej remontowania jest daleka (koncepcja drogi wzdłuż Le Village istnieje już od kilku dobrych lat, i zgoła zakładała inne rozwiązania?)
  – połączenie Józefosławia z Puławską, ulicą Cyraneczki – potrzebujemy tego żeby odkorkować trochę wyjazd z Józefosławia

  Jeśli chodzi o warianty ulicy Działkowej – to koniecznie ‘zielony’.

  Odpowiedz
  • Robert Widz
   Robert Widz says:

   Dziękuję za miłe słowa. Ostatnio udało się zaangażowanie deweloperów uzyskać, dzięki temu mamy szansę wybudować 10 KDL (czyli połączenie ul. Cyraneczki z ul. Działkową). Ulica Olchowa została wybudowana również przy udziale dewelopera. Natomiast połączenie z ul. Spacerową musi poczekać. Gmina ma gotowe pozwolenie na budowę jednak nie ma na to pieniędzy i utwardzenie tłuczniem to jedyny możliwy sposób uzyskania drożności. Na pewno ta droga, nawet w takim stanie, się przyda a przy niedużym natężeniu ruchu nie powinno być problemów z jej utrzymaniem. Oświetlenie pojawi się wraz z budową tej ulicy. Na połączeniem ul. Cyraneczki z ul. Puławską pracujemy – wykonujemy obecnie 2 koncepcje drogowe i za kilka tygodni będziemy gotowi do dalszych rozmów z Lesznowolą i Warszawą.

   Odpowiedz
   • Mariusz
    Mariusz says:

    Witam, takze chciałbym docenic Panstwa zaangażowanie oraz widoczne efekty. Kazdy kto choc troche zaangazowal sie w działalnośc publiczna wie jak nie jest to takie proste. Co do gm. Lesznowola. W zwiazku z jej stanowiskiem dot. Ul. Cyraneczki zakładam ze gmina Lesznowola dla innych swoich projektow moze potrzebowac współpracy z gmina Piaseczno. Mam nadzieję ze Państwo będziecie swoje decyzje tam warunkowac zmiana ich podejścia do współpracy przy ul. Cyraneczki. Jeszcze raz pozdrawiam i dziękuję.

    Odpowiedz
   • Pit
    Pit says:

    Panie Robercie, nie głosowałem na partię która Pan reprezentuje ale trzymam kciuki za wszystko co robicie w celu budowy nowych dróg.
    Doceniam każdą informację na Pana stronie, nie ukrywam że czekam na nową Działkową. Najbardziej interesuje mnie jednak połączenie ul. Cyraneczki z ul. Puławską. Ta droga jest niesamowicie istotna w układzie komunikacyjnym tej okolicy. Jak Pan ocenia, jakie są szanse aby się dogadać z Lesznowolą? Pamiętam wpis ich przedstawiciela na forum że zrobi wszystko aby nie dopuścić do zwiększenia ruchu na tej ulicy. Dziękuję. Pozdrawiam!

    Odpowiedz
    • Robert Widz
     Robert Widz says:

     Panie .. (bo nie znam Pana imienia) 🙂 może następnym razem zagłosuje Pan na inną partię niż do tej pory.. Ja nie wiąże naszych działań z przynależnością do partii. Najistotniejsze jest to, że radni Rady Miejskiej w swojej większości przeznaczają środki finansowe na poprawę infrastruktury i usługi publiczne również w naszych miejscowościach. A czy to jest wynikiem przynależności do partii? oby nie.. Wszyscy chcemy, aby w gminie żyło się wszystkim lepiej. Jeśli chodzi o Kuropatwy, to robimy teraz to samo z K-J, przygotowujemy koncepcję zagospodarowania ul. Kuropatwy, którą przedstawimy Lesznowoli i Warszawie. To już wkrótce, bo za kilka/kilkanaście dni. I wtedy zobaczymy, jakie są szanse na porozumienie..

     Odpowiedz
 2. A
  A says:

  Super wiadomość, życzę determinacji w działaniu, jak na razie gratuluje wielu inicjatyw!
  Natomiast chciałbym przypomnieć ważna kwestie – sam Pan mówił i pisał, ze będzie pilnował, aby najpierw powstało przedłużenie Cyraneczki wzdłuż torów do K-J, a dopiero ta droga 10kdl wzdłuż nowego osiedla Kabacka Przystań – żeby tam nie przeniósł się ruch z Cyraneczki i Dzialkowej, czyli ulic zbiorczych w swym sensie. Z góry dziękuję i życzę radosnych Świat!

  Odpowiedz
  • Robert Widz
   Robert Widz says:

   Dziękuję za życzenia świąteczne, które odwzajemniam. Będziemy projektować równocześnie i Działkową i 10 KDL/4KL. Nawet gdy najpierw zrobimy nasze połączenie Cyraneczki z Działkową (droga 10 KDL wzdłuż osiedla Kabacka Przystań – bo to zależy tylko od gminy Piaseczno i może się wydarzyć w tym roku), to połączenie Cyraneczki/10 KDL będzie docelowym układem zbiorczym, który połączy również nową szkołę w Julianowie.

   Odpowiedz
 3. Brt
  Brt says:

  Czy dotychczasowe “projektowanie” siatki ulic w Józefosławiu i okolicy
  polegające na koncentracji całego ruchu na 1-2 ulicach niczego Państwa nie nauczyło?

  Przekładając na ludzi język:
  “zielony wariant” oznacza fragmenty jednokierunkowe na ul. Działkowej,
  czyli wpuszczenie całego ruchu na jedno skrzyżowanie
  – “autostrada” Cyraneczki – Julianowska

  Odpowiedz
  • Adrian
   Adrian says:

   Cyraneczki ma być taką autostradą lokalną, jeśli można tak powiedzieć i było to zawsze w planach; ja natomiast chciałbym zapytać o przedłużenie Cyraneczki i tę drogę wzdłuż torów 10KDL, zaznaczoną na fioletowo na planie orientacyjnym. Kiedy realnie powinno być to oddane do użytku? To jest najbardziej potrzebna ulica, wg mnie dużo bardziej niż sama Działkowa. I dużo tańsza inwestycja. Pozdrawiam!

   Odpowiedz
   • Robert Widz
    Robert Widz says:

    Odsyłam Pana do wcześniejszych postów na ten temat – też uważamy, że droga 10 KDL i 4KL powinna powstać jak najszybciej. Jeśli te rozmowy z K-J się zmaterializują, to projektowanie zajmie ok. 12=18 miesięcy. W trakcie projektowania podzielimy inwestycję na odcinki, biorąc pod uwagę wszelkie aspekty. Wtedy będzie wiadomo o kolejności realizacji. Ale dzisiaj naprawdę trudno podać jakiekolwiek terminy.

    Odpowiedz
  • Robert Widz
   Robert Widz says:

   Nauczyło nas bardzo dużo, przez lata żyliśmy bez żadnego poprzecznego połączenia pomiędzy ulicami Wilanowską i Ogrodową. Stąd w miejscowym planie tyle nowych połączeń drogami publicznymi. Ale oprócz siatki ulic jest jeszcze rola ulic w tej sieci. Są ulice zbiorcze, lokalne i dojazdowe. Te pierwsze projektuje się tak, aby przy dużym natężeniu ruchu infrastruktura była bezpieczna dla pieszych, rowerzystów i kierowców. Ul. Cyraneczki tak jest zaprojektowana i taką zbiorczą rolę ma pełnić. Dzięki skierowaniu strumienia ruchu na tę ulicę, pozostałe mogą mieć lokalny charakter do obsługi głównie okolicznych mieszkańców. Ul. Działkowa jest taką ulicą a dodatkowo stanowi drogi dojścia do Lasu Kabackiego dla Józefosławia, Julianowa i Kierszka. Warto więc zadbać, aby Ci którzy idą na spacer czy jadą na rowerową wycieczkę nie miele do czynienia z hałasem i spalinami pochodzącymi będącymi wynikiem ruchu, który powinien być skierowany na drogę zbiorczą. A już zastanawiamy się nad zmianą organizacji ruchu na skrzyżowaniu ul. Julianowskiej z ul. Cyraneczki.

   Odpowiedz
   • Michał
    Michał says:

    Jak sobie wyobrażę przekierowanie większości ruchu z Działkowej na Cyranczeki + ruch od strony Konstancina Jeziorny na Cyranczeki to obawiam się, że ronda na Cyraneczki zapchają się zupełnie.
    Czy jest obliczone jaki obecnie ruch jest na Cyraneczki, a jaki będzie po takim przekierowaniu oraz jaka jest przepsutowość ulicy?
    Intuicyjnie bliższy jest mi wariant Działkowej łącznie z chodnikiem i ścieżką rowerową, która równolegle do Cyraneczki jak obecnie będzie wyrowadzała ruch od strony K-J do Puławskiej.

    Odpowiedz
 4. Agnieszka
  Agnieszka says:

  Dzień dobry, mam dwa pytania: czy dostępne są plany i koncepcje budowy ul.Cyraneczki do granicy z KJ i na kiedy planowane jest rozpoczęcie robót przygotowawczych i docelowych, w którym miejscu planowany jest zbiornik retencyjny i czy planowane są jakieś dodatkowe jego funkcje: parkowe, plażowe, rekreacyjne, inne? Pozdrawiam.

  Odpowiedz
  • Robert Widz
   Robert Widz says:

   projekt ul. Cyraneczki uzyskał decyzję ZRID. Gmina przygotowuje obecnie przetarg na budowę ul. Cyraneczki w trybie “projektuj i buduj”, gdyż niektóre elementy tej drogi muszą ulec zmianie. Przebieg drogi będzie dostępny po ogłoszeniu przetargu, trzeba cierpliwe poczekać. Natomiast nie ma obecnie planów budowy odcinka od ul. Kombatantów do granicy z gminą Konstancin -Jeziorna, ze względu na ograniczone środki w budżecie gminy. Być może, że przetargu znajdzie się ten odcinek jako wyodrębniony etap. Realizacja nastąpiłaby teraz jedynie wtedy, gdyby nastąpiło porozumienie z inwestorem pobliskiego osiedla co do udziału w kosztach tej inwestycji. Jeśli do takiego porozumienia nie dojdzie, ten fragment poczeka sobie aż do zaprojektowania i uzyskania decyzji ZRID dla drogi 10 KDL i 4 KL w Kierszku. I oczywiście muszą się znaleźć na to środki w budżecie gminy. Jeśli chodzi o zbiornik retencyjny, to jak wyłonimy projektanta (co wymaga porozumienia z gminą Konstancin_Jeziorna) będziemy mogli określić jaki zbiornik będzie można wybudować. Zbiornik może powstać u zbiegu ulic 10 KDL i ul. Cyraneczki.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *