Wczoraj Rada Miejska uchwaliła budżet na 2018 r. i Wieloletnią Prognozę Finansową 2018-2028. Po raz pierwszy w historii gmina Piaseczno planuje wydatki w kwocie przekraczającej 500 mln zł, dokładnie 514 mln zł. Planowany deficyt wynosi 58 mln zł, z czego 32 mln zł zostanie pokryta z emisji papierów wartościowych a 25 mln zł z posiadanych przez gminę środków.

Analizując budżety gminy z lat 2015,2016 i 2017, w których zakładano deficyt budżetowy ok. 10% wydatków, wykonanie budżetu kończyło się nadwyżką budżetową. Ta nadwyżka wynika zarówno z większej niż planowano w budżecie kwoty przychodów (np. wpływy z podatku PIT) jak również z niewykonania zaplanowanych inwestycji (najczęściej z powodu przedłużających się procedur uzyskania stosownych pozwoleń na budowę). Z jednej strony może cieszyć brak zadłużenia gminy, z drugiej strony potrzebne inwestycje odsuwane są w czasie.

A co z budżetu wynika dla mieszkańców naszej okolicy, czyli Józefosławia, Julianowa i północnego Piaseczna?

Rada Miejska zatwierdziła dodatkowe środki, które pozwolą rozstrzygnąć 2 toczące się obecnie przetargi:

 • Przebudowa skrzyżowania ul. Cyraneczki i ul. Wilanowska (powstanie rondo) – termin realizacji 30.04.2018 r. – koszt to blisko 400 tys. zł
 • Przebudowa skrzyżowania ulic Wilanowska/Geodetów/Energetyczna (powstanie rondo turbinowe) – termin realizacji 30.08.2018, termin oddania do użytku 31.10.2018 r. – koszt blisko 13 mln zł

Umowy z wykonawcami mają być podpisane na przełomie 2017/2018 r.

W budżecie pojawiło się nowe zadanie – remont ul. Ogrodowej, na odcinku od parku do ul. Cyraneczki. To zadanie zostanie połączone z budową ul. Prymulki, ze względu na konieczność odwodnienia tej ulicy właśnie poprzez kanalizację deszczową w ulicy Ogrodowej. Środki na budowę ul. Prymulki zostały przeniesione z 2017 na 2018 r. Czekamy na uruchomienie przetargu i wyłonienie wykonawcy.

W budżecie 2018 r. znalazła się budowa ul. Spacerowej, zapisana wcześniej w WPF. Środki zarezerwowane na ten cel wynoszą 2,3 mln zł. Trwa uzyskiwanie decyzji ZRID i przygotowanie dokumentacji przetargowej.

W WPF na lata 2018-2019 znajduje się budowa ul. Olchowej, która czeka na uzyskanie decyzji ZRID. Rozpoczęcie procedury przetargowej na to zadanie planowane jest na drugą połowę 2018 r.

Ponadto w przyszłym roku będą wykonywane projekty techniczne wraz z uzyskaniem decyzji ZRID dla następujących ulic: ul. Jutrzenki, droga 5 KDD (połączenie ul. Cyraneczki z ul. Działkową na przedłużeniu ul. Kombatantów), droga 4 KDD (połączenie ul. Spacerowej z drogą 5 KDD).

W Wieloletniej Prognozie Finansowej  pojawiło się nowe zadanie: budowa ul. Cyraneczki na odcinku od ul. Sybiraków do granicy z gminą Konstancin-Jeziorna w latach 2019-2020. W 2020 r. zarezerwowano na ten cel 2.5 mln zł. Projekt tej ulicy przygotowuje Starostwo Powiatowe a budowa ma się zbiec w czasie z budową przez gminę Konstancin-Jeziorna dróg 10 KDL i 4KL, która połączy ul. Cyraneczki z ul. Prawdziwka.

O tych i innych inwestycjach w naszej okolicy przeczytasz w sekcji ULICE.

Robert Widz

Rada Miejska w Piasecznie

20.12.2017 r.

4 komentarzy:
 1. JAN Kowalski
  JAN Kowalski says:

  Witam,
  proszę o sprawdzenie w UM Piaseczno czy aby na pewno wszystko co niezbędne dzieje się w sprawie uzyskania ZRID dla ulicy Olchowej. Dokładnie rok temu byliśmy w tym samym momencie, czyli czekamy na decyzję – tymczasem skomplikowane budowy autostrad dostają ZRIDy szybciej. Uprzejmie prosimy, jako mieszkańcy Olchowej, aby sprawdzić czy aby ten temat nie utknął w czyjejś szufladzie?

  Odpowiedz
  • Robert Widz
   Robert Widz says:

   rok temu byliśmy na innym etapie – projektowania i uzyskiwania pozwoleń wodno-prawnych itp. Teraz dokumentacja do wniosku o decyzję ZRID jest gotowa (to informacja z początku tego roku) i według zapewnień urzędników, wniosek o ZRID lada dzień zostanie złożony. Wtedy będziemy czekać już na samą decyzję ZRID.

   Odpowiedz
 2. Antoni Mac
  Antoni Mac says:

  Witam Pana,
  To proszę jeszcze o krótki update dotyczący Cyraneczki w stronę Kierszka;w stronę Kuropatwy coś (“cóś?) się dzieje – przynajmniej widać, że prace ruszyły…
  Pozdrawiam
  Antoni

  Odpowiedz
  • Robert
   Robert says:

   Trwa projektowanie ul. Cyraneczki w stronę Kierszka. Gmina Konstancin-Jeziorna projektuje drogę 10 KDL. Stosowne decyzje administracyjne powinny być uzyskane w 2018 r. Zabiegamy o to, by budowa była zrealizowana jeszcze w 2019 r., choć pieniądze w WPF zarezerwowane są na 2020 r.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *