Wczoraj Rada Miejska uchwaliła budżet na 2018 r. i Wieloletnią Prognozę Finansową 2018-2028. Po raz pierwszy w historii gmina Piaseczno planuje wydatki w kwocie przekraczającej 500 mln zł, dokładnie 514 mln zł. Planowany deficyt wynosi 58 mln zł, z czego 32 mln zł zostanie pokryta z emisji papierów wartościowych a 25 mln zł z posiadanych przez gminę środków.

Analizując budżety gminy z lat 2015,2016 i 2017, w których zakładano deficyt budżetowy ok. 10% wydatków, wykonanie budżetu kończyło się nadwyżką budżetową. Ta nadwyżka wynika zarówno z większej niż planowano w budżecie kwoty przychodów (np. wpływy z podatku PIT) jak również z niewykonania zaplanowanych inwestycji (najczęściej z powodu przedłużających się procedur uzyskania stosownych pozwoleń na budowę). Z jednej strony może cieszyć brak zadłużenia gminy, z drugiej strony potrzebne inwestycje odsuwane są w czasie.

A co z budżetu wynika dla mieszkańców naszej okolicy, czyli Józefosławia, Julianowa i północnego Piaseczna?

Rada Miejska zatwierdziła dodatkowe środki, które pozwolą rozstrzygnąć 2 toczące się obecnie przetargi:

 • Przebudowa skrzyżowania ul. Cyraneczki i ul. Wilanowska (powstanie rondo) – termin realizacji 30.04.2018 r. – koszt to blisko 400 tys. zł
 • Przebudowa skrzyżowania ulic Wilanowska/Geodetów/Energetyczna (powstanie rondo turbinowe) – termin realizacji 30.08.2018, termin oddania do użytku 31.10.2018 r. – koszt blisko 13 mln zł

Umowy z wykonawcami mają być podpisane na przełomie 2017/2018 r.

W budżecie pojawiło się nowe zadanie – remont ul. Ogrodowej, na odcinku od parku do ul. Cyraneczki. To zadanie zostanie połączone z budową ul. Prymulki, ze względu na konieczność odwodnienia tej ulicy właśnie poprzez kanalizację deszczową w ulicy Ogrodowej. Środki na budowę ul. Prymulki zostały przeniesione z 2017 na 2018 r. Czekamy na uruchomienie przetargu i wyłonienie wykonawcy.

W budżecie 2018 r. znalazła się budowa ul. Spacerowej, zapisana wcześniej w WPF. Środki zarezerwowane na ten cel wynoszą 2,3 mln zł. Trwa uzyskiwanie decyzji ZRID i przygotowanie dokumentacji przetargowej.

W WPF na lata 2018-2019 znajduje się budowa ul. Olchowej, która czeka na uzyskanie decyzji ZRID. Rozpoczęcie procedury przetargowej na to zadanie planowane jest na drugą połowę 2018 r.

Ponadto w przyszłym roku będą wykonywane projekty techniczne wraz z uzyskaniem decyzji ZRID dla następujących ulic: ul. Jutrzenki, droga 5 KDD (połączenie ul. Cyraneczki z ul. Działkową na przedłużeniu ul. Kombatantów), droga 4 KDD (połączenie ul. Spacerowej z drogą 5 KDD).

W Wieloletniej Prognozie Finansowej  pojawiło się nowe zadanie: budowa ul. Cyraneczki na odcinku od ul. Sybiraków do granicy z gminą Konstancin-Jeziorna w latach 2019-2020. W 2020 r. zarezerwowano na ten cel 2.5 mln zł. Projekt tej ulicy przygotowuje Starostwo Powiatowe a budowa ma się zbiec w czasie z budową przez gminę Konstancin-Jeziorna dróg 10 KDL i 4KL, która połączy ul. Cyraneczki z ul. Prawdziwka.

O tych i innych inwestycjach w naszej okolicy przeczytasz w sekcji ULICE.

Robert Widz

Rada Miejska w Piasecznie

20.12.2017 r.

4 komentarzy:
 1. JAN Kowalski
  JAN Kowalski says:

  Witam,
  proszę o sprawdzenie w UM Piaseczno czy aby na pewno wszystko co niezbędne dzieje się w sprawie uzyskania ZRID dla ulicy Olchowej. Dokładnie rok temu byliśmy w tym samym momencie, czyli czekamy na decyzję – tymczasem skomplikowane budowy autostrad dostają ZRIDy szybciej. Uprzejmie prosimy, jako mieszkańcy Olchowej, aby sprawdzić czy aby ten temat nie utknął w czyjejś szufladzie?

  Odpowiedz
  • Robert Widz
   Robert Widz says:

   rok temu byliśmy na innym etapie – projektowania i uzyskiwania pozwoleń wodno-prawnych itp. Teraz dokumentacja do wniosku o decyzję ZRID jest gotowa (to informacja z początku tego roku) i według zapewnień urzędników, wniosek o ZRID lada dzień zostanie złożony. Wtedy będziemy czekać już na samą decyzję ZRID.

   Odpowiedz
 2. Antoni Mac
  Antoni Mac says:

  Witam Pana,
  To proszę jeszcze o krótki update dotyczący Cyraneczki w stronę Kierszka;w stronę Kuropatwy coś (“cóś?) się dzieje – przynajmniej widać, że prace ruszyły…
  Pozdrawiam
  Antoni

  Odpowiedz
  • Robert
   Robert says:

   Trwa projektowanie ul. Cyraneczki w stronę Kierszka. Gmina Konstancin-Jeziorna projektuje drogę 10 KDL. Stosowne decyzje administracyjne powinny być uzyskane w 2018 r. Zabiegamy o to, by budowa była zrealizowana jeszcze w 2019 r., choć pieniądze w WPF zarezerwowane są na 2020 r.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.