BEZPIECZNY DOM. BEZPIECZNA ULICA.

Zaczynamy projekt! Jedynym sposobem, aby projekt nie stał się jednorazową akcją, jest aktywny nasz udział w tym projekcie. Ponieważ sprawa bezpieczeństwa jest naszą wspólną sprawą – nie tylko policji czy straży miejskiej, to nasze zaangażowanie będzie decydować, czy projekt przyniesie oczekiwane efekty.

Przez najbliższy tydzień, od 4.12 do  9.12 br., Policja i Straż Miejska będą intensywniej patrolować Józefosław i zbierać informacje o zagrożeniach, reagować na przypadki łamania prawa. W kolejnym tygodniu Wydział Ruchu Drogowego Policji będzie patrolować nasze ulice.

A co możemy zrobić MY?

Przede wszystkim nie być obojętnym na to, co dzieje się w naszym otoczeniu. Powinniśmy reagować na wszelkie sytuacje, gdy nie jest przestrzegane prawo i które sprawiają zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa. Nie namawiam oczywiście do „wymierzania sprawiedliwości”, ale do zwracania uwagi na łamanie prawa i powiadamianie odpowiednich służb. W naszym projekcie liczymy na aktywny udział mieszkańców we wskazywaniu miejsc, w których dzieje się coś niedobrego. Czekamy na uwagi, sugestie i pomysły.

Można to zrobić na kilka sposobów:

 • widząc policjantów i strażników miejskich można im opowiedzieć o swoich spostrzeżeniach,
 • można wykorzystać aplikację mobilną, którą służy do zgłaszania różnych incydentów do gminy. Szczegóły można znaleźć na stronie UMiG: https://piaseczno.eu/category/mobile-alert/

W aplikacji Mobile Alert pojawiła się nowa zakładka pt. „Bezpieczeństwo”, w której znajdują się kategorie zgłoszeń dostosowane do policyjnego projektu „Krajowa Mapa Zagrożenia Bezpieczeństwa”. Wystarczy w aplikacji  zrobić zdjęcie, wybrać kategorię i wysłać zgłoszenie. Lokalizacja zgłoszenia z opisem trafi do Policji i Straży Miejskiej, a nasze zgłoszenia pomogą opracować lokalną mapę zagrożeń bezpieczeństwa. Dzięki temu prewencyjne działania służb będą mogły być skierowane w odpowiednie miejsca.

Tak wygląda ekran aplikacji mobilnej w telefonie z systemem Android:

 

 

W zakładce „Bezpieczeństwo” można wybrać następujące kategorie zgłoszeń: Nieprawidłowe parkowanie, Akty wandalizmu, Małoletni i demoralizacja, Spożywanie alkoholu, Przekraczanie prędkości, Nielegalne rajdy, Niepoprawne oznakowanie, Niewłaściwa infrastruktura, Spalanie odpadów, Nielegalne wysypisko, Niszczenie zieleni, Inne.

Również te zgłoszenia z zakładki ZGŁOŚ COŚ, które odpowiadają powyższym kategoriom, zostaną uwzględnione przy tworzeniu lokalnej mapy zagrożeń bezpieczeństwa.

 • można wejść na stronę https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html, gdzie znajduje się policyjna Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa i tam dodać swoje zgłoszenie, które trafi bezpośrednio do Policji,
 • można skontaktować się z dzielnicowym poprzez aplikację mobilną Moja Komenda, przygotowaną przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji:

   

 

 • można napisać komentarz do tego wpisu lub wysłać nam emaila.

Przyłączmy się do działań, które pozwolą poprawić bezpieczeństwo w naszej okolicy!

Robert Widz

Radny Rady Miejskiej w Piasecznie, mieszkaniec Józefosławia

2.12.2017

 

 

2 komentarzy:
 1. Ewa Horodyska
  Ewa Horodyska says:

  Skrzyżowanie ul. Wilanowskiej z ul. Cyraneczki mimo iz ma już rondo nadal nie jest bezpieczne. Do kolizji dochodzi także na skutek chaosu przy wyjeżdzie z pobliskiego parkingu przy “Zabce”, która znajduje sie przy tym rondzie. Samochody wyjeżdżające na ul. Wilanowską z parkingu przy “Zabce” w ogóle nie zwracają uwagi na pieszych idących chodnikiem. Poprostu wyjeżdzają jakby mieli pierwszeństwo. Juz trzykrotnie zostałam niemal rozjechana idąc z psem chodnikiem wzdłuż u. Wilanowskiej przy “Zabce”. Może przydałby się jakiś znak ostrzegawczy dla kierowców opuszczających ten parking.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.